Prodej nových aut v EU v listopadu klesl o osm procent

Prodej nových aut se v Evropské unii v listopadu snížil o osm procent na 1,1 milionu a pokles pokračoval již třetí měsíc za sebou. Vyplývá to z údajů, které zveřejnilo Evropské sdružení výrobců automobilů (ACEA).

Prodej klesá od zavedení nových emisních testů v září, které způsobily naopak prudký růst prodeje v letních měsících. V srpnu, tedy před zavedením testů, prodej aut stoupl až o 31,2 procenta. V listopadu byl prodej nižší na všech pěti největších trzích EU.

Od počátku letošního roku se pak prodej zvýšil o 0,8 procenta na 14,16 milionu. K růstu přispívá hlavně střední Evropa, kde počet registrací nových aut letos stoupl o 9,6 procenta. Z největších trhů se za leden až listopad prodej zvýšil ve Španělsku a ve Francii a mírně také v Německu. V Itálii a Británii naopak klesl.

Pozici evropské jedničky si v listopadu udržela skupina Volkswagen s podílem na trhu 23,7 procenta. Prodej skupiny, pod kterou spadá i česká Škoda Auto, se snížil o 10,9 procenta na 265 814 vozů. Prodej Škody však stoupl o 1,1 procenta a od počátku roku je vyšší o 4,5 procenta.

Od 1. září se v EU mohou prodávat pouze auta, která prošla novou metodikou měření emisí a spotřeby automobilů WLTP. Automobilky tak musely zastavit dodávky některých modelů, které ještě nestačily nově certifikovat. Výrobci aut také v srpnu, před zavedením nové metodiky, nabízeli výrazné slevy na vozy, které tyto emise nesplňují, což přispělo k prudkému růstu poptávky v srpnu.

„Pokles je možné částečně přičíst změnám pravidel testů emisí, které vedly k jednorázovému navýšení registrací v létě, což je vykompenzováno poklesem v podzimních měsících, kdy se prodejci zbavují předregistrovaných aut. V čase však tento vliv klesá a je zřejmé, že příčiny jsou i jinde. Čísla za jedenáct měsíců letošního roku jsou varovným signálem,“ říká Jan Linhart z KPMG Česká republika.

Slabý růst je především v západní Evropě

Slabý růst je podle něho především v západní Evropě. Kromě Velké Británie ovlivněné strašákem brexitu klesá také Itálie postižená ekonomickými problémy. „Slabý růst v Německu situaci nezachrání, od celkového poklesu tak evropský trh zachraňují Francie a Španělsko, které stále spíše dohání ztráty z minulých let. Nové členské země Evropské unie naopak v celoročním vyjádření stále ještě rostou solidním tempem, což souvisí s všeobecným růstem jejich ekonomik a životní úrovně obyvatel,“ dodává.

V příštím roce pak podle něho mohou na automobilový trh dopadnout v plné síle negativní vlivy brexitu. Ten pak ovlivní nejen spotřebitelskou poptávku ve Velké Británii, která je druhým největším trhem v Evropě, ale také celý dodavatelský řetězec a v širším slova smyslu ekonomiku celé Evropy. „Pokud přičteme rizika italské ekonomiky, čtvrtého největšího evropského trhu, a neradostné vyhlídky globálního obchodu v době narůstajícího protekcionismu, lze v příštím roce očekávat pokles prodejů nových osobních aut v Evropě,“ míní Linhart.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Příští rok už se nepočítá se snižováním schodku, potvrdil Stanjura

Snižování schodku státního rozpočtu v příštím roce po čtyřech letech skončí, potvrdil ČT ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Maximální zákonem povolený rozpočtový deficit může vystoupat v roce 2026 až na 280 miliard, což je o téměř 40 miliard vyšší částka než letos. Návrh státního rozpočtu, který má současná vláda předložit do sněmovny na konci září, budou posuzovat noví poslanci vzešlí z říjnových parlamentních voleb.
před 14 hhodinami

O energetice či mezinárodních závazcích debatovali hosté Politického spektra

O sněmovních volbách, prací nepodmíněném základním příjmu, energetice, mezinárodních závazcích či bezpečnosti debatovali hosté pořadu Politické spektrum s moderátorem Bohumilem Klepetkem. Diskuze se účastnili Michaela Nedory (Hnutí Kruh), Jan Sedláček (Národní demokracie) a Petr Špring (Mourek – politická strana).
před 19 hhodinami

Po Evropě zdarma. Stovky mladých Čechů získaly od EU jízdenky na vlak

Evropu letos v létě bezplatně procestuje až 1700 osmnáctiletých Čechů. Možnost získali díky programu DiscoverEU, který je součástí Erasmus+ a iniciativou Evropského parlamentu. Mladí cestovatelé mohou strávit až třicet dní na trase po kontinentu s časovou jízdenkou na vlak. Častými cíli jsou státy jako Španělsko, Francie nebo Itálie. Zahraniční cestovatelé volí za cílovou destinaci i Česko. České televizi to potvrdil Dům zahraniční spolupráce i samotní účastníci programu.
včera v 07:00

Ekonomika vzrostla nejrychleji za téměř tři roky

Tuzemská ekonomika letos v prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o 2,4 procenta, nejrychleji za téměř tři roky. Zpřesněný odhad v pátek na webu zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ), který na konci května odhadoval meziroční nárůst hrubého domácího produktu (HDP) o 2,2 procenta. Oproti předchozímu čtvrtletí HDP v prvních třech měsících roku stoupl o sedm desetin procenta, dřívější odhad byl 0,8 procenta.
27. 6. 2025Aktualizováno27. 6. 2025

Čína a Spojené státy po dohodě zmírní vzájemná obchodní omezení

Čína a Spojené státy dosáhly dohody ohledně vzájemných obchodních omezení. Peking urychlí dodávky vzácných zemin, Washington zruší obchodní omezení vůči Číně. O podpisu obchodní dohody s Čínou ve čtvrtek informovala Trumpova administrativa, čínské ministerstvo obchodu nový obchodní rámec potvrdilo.
27. 6. 2025

Policii bude od července nutné volat až k nehodám se škodou nad 200 tisíc korun

Od července bude nutné volat policii k dopravním nehodám, u kterých škoda na jednom z vozidel – včetně přepravovaných věcí – přesáhne 200 tisíc korun. Dosud byla hranice škody poloviční. Zůstává také povinnost policisty přivolat, pokud při nehodě došlo ke zranění člověka nebo k úmrtí, k poškození majetku třetí osoby, nebo k poškození pozemní komunikace a jejího příslušenství, například dopravních značek nebo svodidel. Policii je také nutné zavolat v případě, že účastníci nehody nejsou schopni sami zajistit plynulost provozu.
27. 6. 2025

Americká ekonomika klesla víc, než se čekalo

Hrubý domácí produkt (HDP) Spojených států se v prvním čtvrtletí v celoročním přepočtu snížil o 0,5 procenta. Pokles tak byl větší, než se původně očekávalo. HDP se snížil poprvé za tři roky, bylo to především výsledkem silného nárůstu dovozu kvůli zavádění cel.
26. 6. 2025

Benzin za týden zdražil o desítky haléřů, nafta skoro o korunu

Pohonné hmoty u tuzemských čerpacích stanic v uplynulém týdnu zrychlily zdražování. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 stoupla o 71 haléřů na 34,48 koruny za litr, nafta stála ve středu 33,13 koruny za litr, což bylo o 89 haléřů víc než o týden dřív, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje. Zdražení paliv o desítky haléřů za litr očekávají analytici také v následujícím týdnu, pak by se měl podle nich nárůst nejspíš zastavit.
26. 6. 2025Aktualizováno26. 6. 2025
Načítání...