S příjmem vyjde snadno nejvíce domácností od roku 2002. Ubývá lidí, kteří se považují za chudé

Se svým příjmem vychází snadno 54 procent českých domácností. Je to nejvyšší podíl od začátku měření v roce 2002. Naopak nejnižší je podíl domácností, které se za posledních dvanáct měsíců ocitly ve velmi obtížné finanční situaci, a rovněž těch, jejichž členové se považují za chudé. Vyplývá to z říjnového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM).

„Obecně lze shrnout, že v mínění o příjmech domácností, resp. chudobě, dochází ke kontinuálnímu zlepšování situace od roku 2012, přičemž rok 2018 představuje nejkladnější hodnocení za celou dobu,“ uvedlo CVVM.

Zařazení mezi chudé či bohaté souvisí s příjmy domácnosti, jež jsou ovlivněny socioekonomickým statusem. Ten zase souvisí s dosaženým vzděláním, postavením v zaměstnání, případně s podnikatelskými aktivitami, ale třeba i s věkem, informovalo centrum. Jako chudou vidí svou domácnost 32 procent lidí ve věku nad 60 let, což je vyšší podíl než v ostatních věkových skupinách.

Základní potřeby, jako je jídlo či oblečení, zvládá z příjmu pokrývat 92 procent domácností. Téměř čtyři pětiny lidí rovněž nemají potíže s úhradou zdravotní péče, léků a zdravotních pomůcek. Příjem také většinou stačí na financování zájmů a koníčků a polovina domácností zvládá nakupovat kvalitnější potraviny.

V dalších případech ale už podíl kladných odpovědí 50 procent nepřesáhl. Lidé tak mají spíše problém spořit, podporovat rodinu dětí a rodiče, trávit dovolenou v zahraničí a především nakupovat luxusní zboží. Tři čtvrtiny lidí si ze svého příjmu nemohou luxusní zboží dovolit.

Ředitel Poradny při finanční tísni David Šmejkal potvrdil, že ve špatné finanční situaci bývají často důchodci.

Řekl, že senioři by se měli připravovat na odchod do důchodu již několik let předem. Například si změnit splátkové kalendáře. „Mnozí to nechávají na poslední chvíli a dochází pak k nepříjemným překvapením.“

Video Studio ČT24
video

Ředitel poradny D. Šmejkal o dluzích