Cestovatelé mají Česko stále raději. Mezi zahraničními turisty nejvíce přibylo Číňanů

Česká republika je u zahraničních i domácích návštěvníků stále oblíbenější. Cizinců přijelo za prvních devět měsíců 27,8 milionu, tedy meziročně bezmála o pět procent více. Nejvíce hostů bylo tradičně z Německa, Slovenska a Polska. 

Video Zprávy ve 12
video

Ubytovaných turistů v Česku přibylo

Největší skok zaznamenal Český statistický úřad u hostů z Číny, kterých meziročně přijelo o 26 procent víc. Hned po nich byl největší příliv od sousedů. Poláků i Slováků přicestovalo o osm procent více. 

Z desítky zemí, jejichž turisté Česko navštěvují nejvíce, přitom návštěvnost vzrostla u devíti z nich. Pokles nastal pouze u návštěvníků z Jižní Koreje. 

„Česká republika láká zejména jako bezpečná destinace, ale taky jako výchozí destinace do celé Evropy, do okolních států, protože máme strategickou polohu. Je to také důsledek rostoucího počtu leteckých spojení a to je atraktivní například pro asijské trhy,“ řekla výkonná ředitelka Asociace českých cestovních kanceláří a agentur Tereza Picková.

Od ledna do září přenocovalo v tuzemských ubytovacích zařízeních o 6,6 procenta více hostů než ve stejném období loňského roku. Převažovali přitom domácí turisté, kterých se ubytovalo přes 8,6 milionu (růst o 8,5 %).

Zahraničních bylo celkem 8,1 milionu (růst o 4,7 %). „Před čtyřmi lety přitom stejné množství zahraničních turistů přijelo do Česka za celý rok. Příjezdy zahraničních turistů do Česka vytrvale rostou od roku 2012, za který jsou dostupná nejstarší data v současné časové řadě,“ uvedla pro agenturu ČTK mluvčí CzechTourismu Michaela Klofcová.

Pokud se k nim přičtou cizinci, kteří přenocovali mimo hromadná ubytovací zařízení nebo do Česka přijeli pouze na jeden den, dosáhl počet zahraničních návštěvníků 27,8 milionu.  

Zhruba desetina zahraničních turistů se v Česku ubytovala v ostatních ubytovacích zařízeních, kam spadá i Airbnb. Z 27,8 milionu zahraničních návštěvníků šlo o 2,6 milionu lidí.

„Česká republika je stále oblíbenou turistickou destinací. Výrazně rostl počet turistů z Ukrajiny, Číny a Saúdské Arábie. Více turistů k nám přijelo rovněž ze sousedních států, ale i dalších evropských zemí, jako je Velká Británie, Nizozemí, Španělsko či Itálie. Na rozdíl od roku 2017 stagnovala poptávka po ubytování z Jižní Koreje a z Ruska,“ potvrdil předseda Českého statistického úřadu Marek Rojíček.

Více hostů přenocovalo ve všech hlavních kategoriích ubytovacích zařízení kromě pětihvězdičkových hotelů, kde se celkový počet turistů meziročně snížil o 3,4 procenta. Naopak nejvyššího meziročního růstu dosáhly kempy, které si připsaly o 14,8 % více hostů.

„Drtivou většinu klientů pražských hotelů a penzionů tvoří cizinci. Od počátku roku využilo ubytovacích služeb pražských zařízení téměř pět milionů zahraničních turistů. U domácích turistů byl nejoblíbenější Jihomoravský kraj, kam jich od počátku roku zamířilo více než jeden milion,“ dodal vedoucí oddělení statistiky cestovního ruchu ČSÚ Pavel Vančura.

Největší meziroční růst zaznamenal za prvních devět měsíců Karlovarský kraj (u domácích hostů) a Plzeňský kraj ( u zahraničních hostů).

Statistici ve své zprávě zmínili i nejoblíbenější názvy hromadných ubytovacích zařízení. Na prvním místě byl název Sport (u 175 hromadných ubytovacích zařízeních), dále Praha (57), Grand (45), Zámek (44) a Pohoda (36). Oblíbená jsou například i Zámeček, U Zámku, Hrádeček, Hrádek, Radost, Slunce, Slunečnice, Barbora, Barborka, Brno, Švejk, Panorama, Ostrov, Koruna, Na vyhlídce, Věž či Skalka.

Cestovní ruch má v ekonomice své důležité místo. Na hrubém domácím produktu se v roce 2016 podílel 2,9 procenta. Pracovalo v něm 231 tisíc osob. Na celkové zaměstnanosti se podílel 4,4 procenta, tedy v něm pracuje 23. Čech.

Trend rostoucí návštěvnosti se potvrdil také v samotné hlavní turistické sezóně (červenec až září). Počet přenocování rezidentů vzrostl meziročně o 6,3 procenta, hosté ze zahraničí strávili v ubytovacích zařízeních o 1,5 procenta nocí více.

Z pohledu regionů zaznamenal nejvyšší růst Plzeňský kraj (+11,4 %), především díky zahraničním návštěvníkům. Jediným krajem, kde došlo meziročně k poklesu, je Praha. Počet přenocování nerezidentů v Praze poklesl o 2,2 %.

Pokud jde o počty hostů, přibylo jich ve všech krajích. Nejvyšší přírůstek zaznamenal Karlovarský kraj, kde se ubytovalo o 13,5 procenta více osob než loni. Více než desetiprocentní nárůst zaznamenala ubytovací zařízení také ve Zlínském, Plzeňském, Moravskoslezském a Středočeském kraji.

Návštěv z Ukrajiny výrazně přibylo

Statistici také upozornili na výrazné tempo růstu u návštěvníků z Ukrajiny. Ti už nyní ve třetím čtvrtletí přesáhli absolutní počty návštěv za celý loňský rok. Od začátku letošního roku se pak v Česku ubytovalo o 45,8 % více Ukrajinců než v roce 2017, uvedl ČSÚ. Třetina ukrajinských hostů upřednostňovala hotely ve vyšších kategoriích 4* a 5* a necelá polovina (46 %) se ubytovala ve středním standardu 3* hotelů.

„Výrazný nárůst příjezdů ukrajinských turistů může souviset s četnými návštěvami příbuzných, kteří v Česku dlouhodobě žijí,“ řekla Klofcová.