Světlíkův holding prodá Vítkovice Mechaniku. Získá ji Supermetal

Do společnosti Vítkovice Mechanika vstoupí jako strategický investor společnost Supermetal. Půjde o součást reorganizace, jejíž návrh v pátek Vítkovice podaly Krajskému soudu v Ostravě spolu s insolvenčním návrhem. Reorganizaci schválila většina věřitelů. ČTK to řekla mluvčí Vítkovic Eva Kijonková.

Podnikatel Jan Světlík, majitel strojírenské skupiny Vítkovice Holding
Zdroj: ČTK Autor: Jaroslav Ožana

Mluvčí informovala, že společnost Vítkovice Mechanika má závazky zhruba 416 milionů korun, proto chce projít reorganizací se vstupem investora. „Ten zajistí profinancování výroby a umožní větší uspokojení pohledávek věřitelů, než jakého by dosáhli ukončením chodu podniku,“ dodala.

Mechanika se tak stane další z firem ze strojírenského holdingu Vítkovice Machinery Group ostravského podnikatele Jana Světlíka, kterou skupina prodá. Supermetal patří společnosti E-Invest Martina Ulčáka, který už od Světlíka koupil Hutní montáže a vstoupil také do společnosti Vítkovice Gearworks.

„Nejpodstatnější je, že reorganizaci podpořila nadpoloviční většina zajištěných a nezajištěných věřitelů a že se pro Mechaniku našel investor. Výnos z konkurzu by totiž byl nulový,“ uvedla předsedkyně představenstva mateřské společnosti Vítkovice Michaela Žvaková. Mechanika by podle ní měla být po reorganizaci schopná fungovat bez bankovních úvěrů vázaných na Vítkovice.

Mechanika už v minulých letech čelila insolvenčním návrhům dvakrát, soud je tehdy zamítl. Pokusy dostat firmu do konkurzu ale podle Kijonkové uškodily její pověsti. Problémy jí způsobil také konkurz společnosti Vítkovice Power Engineering (VPE), za níž má Mechanika okolo 75 milionů korun pohledávek.

Zhruba 40 procent ročních tržeb Mechaniky tvořily zakázky další firmy z holdingu, Vítkovice Heavy Machinery (VHM), která už je rovněž v reorganizaci, a objem těchto zakázek tak rapidně poklesl. Situaci ve VHM řešily Vítkovice obdobně jako nyní v Mechanice.

Firmy ve skupině Vítkovice Machinery Group mají nyní celkem kolem dvou tisíc zaměstnanců. Ještě před třemi lety skupina zaměstnávala přes 8 tisíc lidí. Předloni se ale několik firem ze skupiny dostalo do finančních potíží, VPE později skončily v konkurzu, Vítkovice Revmont, Vítkovice Gearworks, Vítkovice Envi a letos i Vítkovice Heavy Machinery v reorganizaci. Ze skupiny se před rokem osamostatnil lahvárenský Cylinders Holding a některé dceřiné firmy skupina prodala.