Nový šéf České pošty dostal za úkol zeštíhlet management a přidat pošťákům

Nový generální ředitel České pošty Roman Knap musí zhruba do října předložit ministrovi vnitra strategii budoucího fungování podniku. Bude muset snižovat náklady a redukovat počet lidí v managementu společnosti. Při uvedení Knapa do funkce to v pondělí řekl ministr vnitra v demisi Lubomír Metnar (za ANO).

Video Studio ČT24
video

Brífink nového šéfa České pošty Romana Knapa

Nový ředitel řekl, že se jednoznačně zaměří na zlepšení pracovních podmínek všech zaměstnanců a na hospodářské výsledky firmy. „Pošťáci mají dostat adekvátní odměnu za náročnou práci,“ zdůraznil. 

Knap dosud řídil českou a slovenskou pobočku softwarové firmy SAP.

Video Zprávy ve 12
video

Další vývoj České pošty

Přebujelé vedení, malé platy zaměstnanců

Pošta by měla podle zadání ministerstva vnitra, které je jejím zřizovatelem, zrychlit projekt převodu poboček na partnery, zmodernizovat třídicí uzly a balíková centra, zkvalitnit IT infrastrukturu a zaměřit se více na portfolio služeb, které přinášejí finanční efekty.

Metnar řekl, že Česká pošta má přebujelý management, obrovské náklady, což pro nového generálního ředitele bude jeden z prvních úkolů k řešení. A to spolu se zkvalitněním podmínek pro zaměstnance. „Pošťáci jsou přetěžováni, je jich málo a nejsou adekvátně finančně ohodnoceni,“ dodal ministr vnitra, který v únoru odvolal předchozího ředitele Martina Elkána. Tomu vyčítal, že nemá vizi dalšího rozvoje pošty.

Dokud pošta nebude odpolitizována, těžko se podle analytika Cyrrusu Lukáše Kovandy dočká vzestupu ziskovosti. Její čistý zisk je v současnosti zhruba desetinový v porovnání s rokem 1998, kdy jej státní podnik vykázal před zdaněním zhruba 1,2 miliardy korun.

„Máme jednu z nejhustších sítí poštovních poboček na světě. Z 3200 poboček je možné jich šmahem zrušit přes tisícovku a stále i tak bude poštovní síť dostávat nařízení vlády o minimálním nutném počtu poboček, který zajišťuje dostupnost poštovních služeb v jakémkoli koutě ČR,“ uvedl. Rušení by se podle něj hodilo i proto, že se poště nedaří převádět pobočky na partnery. Podle tři roky starého plánu jich v současnosti mělo fungovat 1500, je to ale pouze 500.