Souhrnný indikátor důvěry (indikátor ekonomického sentimentu) oproti březnu vzrostl o 0,4 bodu na hodnotu 100,1. Indikátor důvěry podnikatelů se meziměsíčně mírně zvýšil o 0,6 bodu na hodnotu 97,6. Indikátor důvěry spotřebitelů se mírně snížil o 0,3 bodu na hodnotu 112,5. Ve srovnání s dubnem loňského roku jsou souhrnný indikátor důvěry, indikátor důvěry podnikatelů a indikátor důvěry spotřebitelů vyšší.
„Přestože reálná data hovoří o zpomalování růstu českého průmyslu, podnikatelé zůstávají optimističtí a české ekonomice důvěřují,“ uvedl hlavní ekonom BH Securities Štěpán Křeček.
„Tahounem zlepšení byla vyšší důvěra podnikatelů, konkrétně pak sentiment v průmyslu a ve službách. Nepatrně se zhoršila spotřebitelská důvěra, která ovšem v březnu dosáhla svého historického maxima a i nyní tak zůstává velmi vysoko,“ podotkl Jáč.
„Úroveň pozitivní nálady však stále zaostává za hodnotami let 2006 a 2007, kdy souhrnný příznivý sentiment v ČR kulminoval na svých novodobých maximech,“ podotkl. Celkově podle něho dubnová čísla potvrzují kulminaci českého národohospodářského cyklu.
Po drobném zaškobrtnutí v březnu, kdy jsme pozorovali propad důvěry v ekonomiku i v eurozóně, se celková důvěra v domácí ekonomiku znovu vydala směrem nahoru, poznamenal ekonom Komerční banky Viktor Zeisel.

Ekonom Zeisel o důvěře v ekonomiku
Důvěru podle Zeisela podporuje také stále dobrý výhled pro růst ekonomik hlavních českých obchodních partnerů. Mírní se i obavy z obchodních válek, které by měly pro českou (malou otevřenou) ekonomiku velké důsledky.
Hlavní bariérou růstu v průmyslu je již několik měsíců nedostatek zaměstnanců. Na tom se nic nezmění ani v následujícím období. Výrobní kapacity jsou v Česku využity nad svým dlouhodobým průměrem a podniky se je chystají jak obnovovat, tak rozšiřovat.
„Dnešní čísla o spotřebitelské důvěře potvrzují, že výdaje domácností budou letos znovu v hlavní roli. Navíc dobrý výhled podnikatelů podpoří investice, které by letos měly znovu solidně přidat.“
Viktor Zeisel
K důvěře spotřebitelů Zeisel uvedl, že se nepatrně snížila z březnových rekordních hodnot, nicméně i tak zůstává nebývale vysoká.
„Oproti březnu mají domácnosti více obav o svou ekonomickou situaci. Nízká nezaměstnanost, současný velmi vysoký růst mezd a slabá inflace však činí situaci spotřebitelů komfortní.“ Taková zůstane podle ekonoma i po zbytek letošního roku.