Svaz průmyslu vyzval vládu, aby s podnikateli jezdila na mise i mimo EU

Výsledek loňského exportu označil prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák za rekordní úspěch. Většina však směřuje do Evropské unie, vyzval proto vládu, prezidenta i parlament, aby v zájmu diverzifikace zrychlili práci na přípravě podnikatelských misí mimo EU, třeba do Asie nebo Afriky.

Video Studio ČT24
video

Brífink ministerstva průmyslu a obchodu k výsledku zahraničního obchodu

„Celkem 90 procent exportu dělá Evropa, zbytek je v ostatních teritoriích, i když je třeba říct, že v roce 2017 rostl export do zemí typu Ruska, Číny, Kazachstánu, Vietnamu, Ukrajiny a dalších zemí, což je dobře, protože to je diverzifikace,“ podotkl Hanák.

Jaroslav Hanák

Jaroslav Hanák

prezident Svazu průmyslu a dopravy

„I výsledky naší ekonomiky a exportu stojí za medaili.“

Jaroslav Hanák

prezident Svazu průmyslu a dopravy

Po setkání s ministrem průmyslu a obchodu v demisi Tomášem Hünerem (za ANO) a odborovým předákem Josefem Středulou vyzval Hanák jak vládu, tak i prezidenta a obě komory Parlamentu ke zrychlení příprav podnikatelských misí mimo EU.

„Do náročných teritorií Střední a Jižní Ameriky, také Asie, například Vietnamu či Indonésie, nebo do severní a subsaharské Afriky. To jsou místa, kde již Němci a Francouzi se svým vládním vedením byli nesčíslněkrát. Na české podnikatele a české politiky tyhle oblasti čekají a pro nás jsou důležité a zajímavé a jméno Československo tam má dobrou tradici,“ prohlásil Hanák.

Význam obchodu s EU ale nepodceňuje. „Tento obchod vznikl na jednotném trhu bez celních bariér. To je ta obrovská výhoda naší účasti v Evropské unii, to je ta síla, která nás přivedla k tomuto úspěchu,“ upozornil.

Ministr chce stabilizovat Českou exportní banku a EGAP

Ministr průmyslu a obchodu v demisi Tomáš Hüner zase po setkání prohlásil, že se letos chce zaměřit mimo jiné na stabilizaci a transformaci České exportní banky a pojišťovny EGAP. Zásadní je podle něj zachování všech tří pilířů státní podpory vývozu – tedy financování, pojišťování a dorovnávání úrokových rozdílů.

Změny v systému státní podpory exportu plánovala již minulá vláda. Podle zprávy, kterou loni schválila, je ve hře pět variant. Jedna z nich počítá i se sloučením EGAP a ČEB. Banka by mohla také fungovat jako dceřiná společnost EGAP. Obě instituce se potýkají se ztrátovými obchodními případy z let 2007 až 2011. Některé vyšetřuje policie.

Ministr se chce také letos zaměřit na lepší spolupráci a vytvoření synergií mezi Technologickou agenturou, CzechTrade a CzechInvest, jak v návaznosti služeb, tak v rovině regionální a zahraniční sítě.