V příštím roce budou mít nárok na daňové slevy na děti i živnostníci s paušály

Nárok na daňové slevy na děti budou mít i příští rok také živnostníci s výdajovými paušály. Podnikatelé můžou stejně jako letos využít paušály jen do obratu milion korun ročně. Od příštího roku si už tak živnostníci nebudou moci vybrat mezi daňovými slevami na děti a až dvoumilionovým ročním stropem pro uplatnění paušálů. Samotná daňová sleva na první dítě vzroste poprvé od roku 2012, tedy po šesti letech.

Video Události
video

V příštím roce budou mít nároky na daňové slevy na děti i živnostníci s paušály

Roční daňová sleva na první dítě vzroste příští rok z dnešních necelých třinácti a půl tisíc na víc než 15 tisíc. Využije ji například Jana Benešová z Liberce, která se svým mužem vychovává dvě děti, čtyřletou dceru Aničku a jedenapůlročního syna Filipa.

Stát za letošní rok těmto rodičům na daních ročně uleví skoro 33 tisíc korun, tedy téměř tři tisíce měsíčně. Ušetřené peníze dávají právě na péči o potomky. „Plínky, to je tak dvě stě korun týdně, minimálně,“ konstatuje Jana Benešová. A příští rok stát vrátí na daních této rodině ještě o 1800 korun víc.

Získaných 150 korun měsíčně bude v rodinném rozpočtu Jany Benešové znát. „Třeba za 180 korun kupujeme umělé mléko, výživu pro Filípka, která padne za týden, takže zase když to vezmeme z druhé stránky, tak 150 korun se určitě hodí,“ vysvětluje tato matka. 

Zvýšení daňové slevy na první dítě nachází u všech podporu

Zvýšení daňové slevy na první dítě mělo při dubnovém schvalování ve sněmovně velkou podporu. Nikdo nebyl proti. A s návrhem souhlasí i všechny současné sněmovní strany.

„Je důležité, aby ti, kteří pracují, tak mohli dobře vychovávat své děti a měli peníze na to, aby je posílali do kroužků a měli peníze na jejich výchovu,“ říká místopředseda strany KDU-ČSL Jan Bartošek. „Já si myslím, že to má své místo a má to svoji logiku,“ míní ministryně financí Alena Schillerová (nestr. za ANO).

A předseda Pirátů Ivan Bartoš dodává, že nejen náklady na oblečení, ale vůbec na výchovu dítěte až do 18. roku věku jsou prostě vysoké.

Po trojím zvýšení daňových úlev na druhé a třetí dítě v minulých letech přitom stále zůstává daňové zvýhodnění na první dítě podstatně nižší. Podle některých sněmovních stran už jsou ale celkové daňové úlevy pro rodiny dostatečné.

Podle místopředsedkyně poslaneckého klubu ČSSD Kateřiny Valachové je daňové zvýhodnění směrem k dětem vysoké. „Už jsou u nás daňové slevy na jedné z nejvyšších úrovní v rámci sledovaných zemí OECD,“ dodává 1. místopředsedkyně strany TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.

Rodiny budou moci příští rok využít i vyšší školkovné. Zatímco za letošek si z daní můžou odečíst až 11 tisíc korun, které zaplatí za školku, příští rok to bude o dvanáct stovek více. „Určitě to školkovné na syna je poměrně nákladné, takže určitě zvládneme proúčtovat,“ doplňuje Benešová.

Daně se zřejmě budou měnit i v roce 2019. Nová vláda chce například většině lidí snížit daně z příjmu a plánuje i nižší DPH na některé služby, vodu nebo na pivo.