Nájemné roste. Nejvíce v Královéhradeckém kraji, jen mírně na jihu Moravy

V Česku se zvedá nájemné, letos šlo nahoru v průměru o deset a půl procenta. Nejvíce v Královéhradeckém kraji a Praze. Loni se za metr čtvereční nájmu platilo 176 korun, nyní je tatáž plocha o 18 korun dražší. Vyplývá to z průzkumu Annonce.

Video Události
video

Nájemné roste

O kolik se konkrétně zaplatí více na nájmu záleží i na lokalitě. Například na padesátimetrový byt v Praze potřebují nájemníci navíc přes tři tisíce, naopak v Ústí nad Labem zaplatí o 250 korun víc než loni.

Nově zrekonstruovaný byt 2+kk v Hradci Králové se dá pořídit za třináct tisíc měsíčně bez poplatků. Nového nájemníka sem realitní makléř najde do dvou dnů. „Nabídka bytů je dlouhodobě malá. V současné době je v inzerci kolem sto bytů,“ konstatuje realitní makléř kanceláře Svoboda & partneři Petr Čírtek. A i to tlačí ceny nahoru.

V Královéhradeckém kraji se nájemné zvýšilo meziročně o víc než 15 procent, nejvýrazněji v Česku. „Je to hlavně proto, že je tam hodně horských středisek, kde ceny nájemních bytů nebo apartmánů jsou samozřejmě vyšší než ve zbytku republiky,“ vysvětluje ředitelka Annonce Lenka Černá.

Podobný byt v pražských Holešovicích, kde majitel nájemníkům nechal obývací stěnu, gauč a spotřebiče v kuchyni, stál loni zhruba 15 tisíc měsíčně bez poplatků, letos chce majitel o dva tisíce více. „Nárůst v posledních dvou letech byl mnohdy i 25 procent. Lokalita je perfektní, jezdí sem tramvaj, nedaleko je metro, obchody tady jsou veškeré, restaurace, kavárny, takže mladí lidi se tady rádi stěhují,“ vysvětluje realitní makléř REMAX Jan Fleischner.

Byty k pronájmu se v Praze obsadí většinou do měsíce. Přes to, že se tam nájemné meziročně zvýšilo v průměru o víc než 14,5 procenta. Naopak nájemní bydlení příliš nepodražilo v Jihomoravském kraji. Ceny vzrostly ani ne o jedno procento.