Nejbohatším Čechem zůstává podle časopisu Forbes vlastník investiční skupiny PPF Petr Kellner s majetkem v hodnotě 310 miliard korun. Druhé místo opět obsadil předseda hnutí ANO a někdejší ministr financí Andrej Babiš s 88 miliardami korun. Třetí je realitní magnát Radovan Vítek s 57 miliardami korun, v těsném závěsu za ním skončil s 55 miliardami vlastník skupiny KKCG Karel Komárek. Majetek všech čtyř se meziročně zvýšil. Žebříček nejbohatších Čechů zveřejnil Forbes na svém webu.
Forbes: Nejbohatším Čechem je opět Kellner, největším filantropem Babiš
Podle Forbesu je letos mezi 70 nejbohatšími Čechy 11 nováčků a souhrnné jmění nejúspěšnějších českých podnikatelů poprvé v historii překonalo hranici bilionu korun, činilo 1,039 bilionu.
Kellnerův majetek se meziročně zvýšil o 55 miliard, kladně se na tom podepsal zejména úspěšný rozvoj splátkového byznysu skupiny Home Credit v Číně. Babiš, který počátkem roku převedl kvůli zákonu o střetu zájmů svou společnost Agrofert do svěřeneckých fondů, si od zveřejnění loňského žebříčku polepšil o 18 miliard.
„Jeho zemědělsko-potravinářský Agrofert je sice aktuálně zaparkovaný ve dvou svěřeneckých fondech, Babiš ale zůstává jediným příjemcem z nich plynoucích benefitů, proto ho dále řadíme mezi tuzemské miliardáře,“ uvedl Forbes.
Do desítky nejbohatších se dostali také finančníci Daniel Křetínský a Pavel Tykač, nově v ní přibyli zakladatelé softwarové firmy Avast Eduard Kučera a Pavel Baudiš, kteří se umístili na sedmém a osmém místě před spolumajitelem skupiny Penta Markem Dospivou a podnikatelem Zdeňkem Bakalou. Odhad majetku bývalého spoluvlastníka společnosti NWR, mateřské společnosti OKD, Bakaly časopis ale v porovnání s loňským rokem snížil o dvě miliardy na 18 miliard korun, a to kvůli „neprůhlednosti jeho aktuálních investic“.
Mezi nováčky v žebříčku nejúspěšnějších Čechů je pak mimo jiné vlastník brněnské skupiny Jet Investments Igor Fait, ústecký podnikatel Aleš Graf nebo vlastník skupiny Unicapital Pavel Hubáček.
Při odhadu majetku nejbohatších Čechů magazín pracuje s výročními zprávami a dokumenty v obchodním rejstříku, sleduje tržby, ziskovost jejich firem přes EBITDA, současně bere v potaz dluhy a volné peníze. Vedle toho sleduje, jak se oboru daří v celosvětovém kontextu, jak se vyvíjejí tržby a ziskovost dané firmy v čase a jaké připravuje investice.
Forbes se letos poprvé podíval na české miliardáře i z pohledu dobročinnosti a podle jeho zjištění je největším filantropem Babiš, který dal v roce 2016 na charitu 112 milionů korun. Druhý Kellner pomohl sociálně slabým a dalším zhruba 89 miliony korun. Po 50 milionech korun přispěli developer Radim Passer, šéf firmy W.A.G. payment solutions Martin Vohánka, Baudiš, Kučera a Komárek.