Na dálnici zdarma, zrychlené odpisy. Vláda chce nakopnout rozvoj elektromobilů

Neplacení dálničních známek i registračních poplatků nebo bezplatný vjezd do center měst – to jsou některé zamýšlené kroky české vlády na podporu elektromobilů. 

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Martin Štěrba

Mezi návrhy je také zrychlené odepisování pro podnikatele nebo možnost kombinace dotace na pořízení elektromobilu s operativním leasingem. Kabinet by měl návrhy projednat během září, opatření vyplývají z Akčního plánu o budoucnosti automobilového průmyslu ČR.

Elektromobily jsou stále výrazně dražší než vozy na konvenční pohon. Ročně se jich v Česku prodají řádově stovky. Již od loňského roku mohou státní organizace žádat na pořízení ekologických vozidel dotaci od ministerstva životního prostřední a firmy od ministerstva průmyslu a obchodu. Její čerpání ale nebylo možné kombinovat s operativním leasingem.

Stát by měl rovněž ještě letos analyzovat možnosti podpory budování dobíjecích stanic a jejich provozu. Provozní podpora by mohla být formou provozní dotace, zvýhodněného distribučního tarifu nebo umožnění flexibilnější sjednávání rezervovaného příkonu či zjednodušeného postupu připojování nabíjecí infrastruktury. 

Na vytvoření akčního plánu se dohodli zástupci automobilového průmyslu s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD) letos v únoru. Plán je součástí memoranda, které mají automobilky s vládou v září uzavřít. Vedle elektromobility se zabývá rozvojem autonomního řízení a digitalizace automobilového provozu.