Tankování na českých pumpách dál zlevňuje. Ceny vytrvale klesají už od dubna

Pohonné hmoty v Česku v uplynulém týdnu dál mírně zlevňovaly. Průměrná cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 klesla do středy o šest haléřů na 29,54 koruny za litr a cena nafty o pět haléřů na 28,42 koruny. Vyplývá to z údajů firmy CCS, která ceny sleduje.

Benzin a nafta byly letos nejdražší na začátku března, kdy se litr Naturalu 95 prodával za 31,34 koruny a litr nafty za 30,56 koruny. Po následujícím krátkém poklesu ceny opět začaly v dubnu stoupat, ale od konce dubna až do současnosti vytrvale klesají.

Nejvyšší jsou stále ceny pohonných hmot v Praze, kde litr benzinu koupí řidiči v průměru za 30,39 koruny a litr nafty za 29,45 koruny. Naopak nejlevněji nakoupí motoristé benzin shodně v Ústeckém a Královéhradeckém kraji, a to za 29,11 koruny za litr. Nafta je nejlevnější v Královéhradeckém kraji, kde stojí 27,73 koruny.

„V nejbližším týdnu předpokládáme stagnaci cen pohonných hmot, případně malé zlevnění. Propad cen ropy se zastavil. Česká koruna nadále pomalu zhodnocuje vůči americkému dolaru, což zlevňuje dovážené komodity.“

Boris Tomčiak

analytik společnosti Finlord

Podle údajů Evropské komise je z okolních zemí benzin levnější pouze v Polsku, kde se dá litr natankovat v průměru za 26,60 koruny. V Rakousku stojí 29,70 koruny, v Německu 34,90 koruny, na Slovensku 32,10 koruny. Ze srovnávaných evropských zemí je nejdražší Itálie s průměrnou cenou 38,70 koruny, naopak nejlevnější Bulharsko s 26 korunami.

Trh s ropou ve znamení větších výkyvů

Ceny pohonných hmot ovlivňují také ceny zdrojové suroviny. Patrné to bylo na přelomu let 2015 a 2016, kdy benzin a nafta zlevňovaly, jak se cena ropy dostávala až pod třicet dolarů za barel, když dříve stávala i přes sto dolarů.

Mezi loňským prosincem a letošním březnem se však ropa Brent stabilizovala okolo 55 dolarů za barel v souvislosti s dohodou o omezení těžby. Podobně se ustálily i ceny benzinu a nafty v Česku v té době. V dalších měsících ale začala cena ropy výrazněji kolísat.

Propad zaznamenala nejprve v březnu, kdy se dostala k padesátidolarové hranici, začátkem dubna opět rostla, aby se ale na začátku května propadla pod padesátidolarovou hranici. Po dalším vzestupu ale padla ještě níž a v polovině června prolomila 45 dolarů za barel, což byla nejnižší úroveň od loňského listopadu. Od té doby mají ale ceny vzestupnou tendenci a nyní se nachází na padesáti dolarech za barel.

Ceny benzinu a nafty v tuzemsku ale zatím zachovávají směr dolů.