Kapsch kritizuje, jak ministerstvo nakládá s citlivými daty

Správci mýtného systému, společnosti Kapsch, vadí způsob, jakým ministerstvo dopravy nakládá s citlivými daty v tendru na správu mýtného systému po roce 2019. Firma kritizuje to, že úředníci vydávají datová média s citlivými informacemi každému z uchazečů. V původní dohodě měli citlivé informace získat pouze uchazeči, kteří prošli kvalifikací a kteří podepíšou dohodu o mlčenlivosti, řekl mluvčí Kapsche David Šimoník. Podle ministra Dana Ťoka (za ANO) ale úřad uchazečům žádná citlivá data nepředává.

„Rozdávají na USB discích více než 70 tisíc stran citlivé dokumentace komukoliv, kdo si o ně požádá. To je nelogické, nedomyšlené a krajně hazardní,“ uvedl ředitel Kapsche v Česku Karel Feix. 

Podle Ťoka předávané informace nejsou citlivé povahy, uchazeči o zakázku se nedostanou ke zdrojovým kódům nebo k jiným zneužitelným informacím. Úřad navíc uchazečům dává pouze ty informace, které jsou majetkem státu. „My jsme s Kapschem podepsali dodatek a ten dodatek definuje, že můžeme data, která jsou ve vlastnictví státu, dávat účastníkům soutěže,“ řekl Ťok.

Podle Feixe ale rozdávání citlivých dat ohrožuje bezpečnost systému, který má být v provozu ještě zhruba tři roky. Ministerstvo proto firma vyzvala, aby s vydáváním dat přestalo. Pokud se tak nestane, je Kapsch připraven obrátit se na Úřad pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) či dát podnět k Národnímu bezpečnostnímu úřadu (NBÚ).

Tendr na provozovatele mýtného systému vypsalo ministerstvo dopravy v polovině měsíce. Za deset let plánuje za jeho provoz utratit 29 miliard korun. Očekává ale, že konečná cena nabízená uchazeči bude výrazně nižší. Nyní za roční provoz systému platí přibližně 1,5 miliardy korun ročně.

Prostřednictvím mikrovlnných mýtných bran se mýtné v Česku vybírá od roku 2007. Za deset let se z mýtného získalo 77,5 miliardy korun, loni to bylo 9,89 miliardy korun.