Unipetrol po loňské ztrátě dosáhl v 1. čtvrtletí zisku 2,8 miliard

Petrochemický holding Unipetrol se v letošním prvním čtvrtletí po ztrátě na začátku loňského roku vrátil do zisku, který dosáhl 2,8 miliardy korun. Tržby vzrostly na 29,9 miliardy korun, oznámila ve čtvrtek firma. Loni v prvním čtvrtletí tržby naopak klesly kvůli odstávkám o více než čtvrtinu a Unipetrol skončil v čisté ztrátě 25 milionů. Za celý loňský rok už pak ale dosáhl zisku 7,98 miliardy korun. Analytiky dobré výsledky Unipetrolu nepřekvapily, vydrží podle nich celý rok.

Podle firmy je hlavním důvodem meziročního obratu v prvním čtvrtletí obnovení výroby v etylenové jednotce v Litvínově. Tržby tak meziročně stouply o více než dvě třetiny. Holding také zaúčtoval miliardu korun jako pojistné plnění za ušlý zisk a škody, které loni způsobila havárie krakovací jednotky v rafinerii Unipetrolu v Kralupech nad Vltavou.

V rámci segmentu downstream, který se skládá z rafinérské a petrochemické části, vykázal holding v prvním čtvrtletí 2017 provozní zisk EBITDA LIFO 3,4 miliardy, meziročně o 3,2 miliardy více. Využití kapacity rafinerií holdingu stouplo meziročně z 66 procent na 88 procent a objem zpracované ropy vzrostl o 35 procent na 1,9 milionu tun.

Prodejní objemy rafinérských produktů se zvýšily o tři procenta na 1,6 milionu tun, a u petrochemických produktů dokonce o 136 procent na 456 tisíc tun. Neratovická chemička Spolana, kterou Unipetrol loni koupil po deseti letech zpět od polské firmy Anwil, přispěla prodaným objemem 106 tisíc tun.

V maloobchodním segmentu měl holding provozní zisk 265 milionů, což bylo oproti loňsku o 64 milionů více. Podle firmy stály za růstem vyšší prodeje pohonných hmot díky příznivé ekonomické situaci i lepší výsledky v nepalivové části maloobchodu díky konceptu občerstvení Stop Cafe.

Výrazné meziroční zlepšení výsledků petrochemického holdingu Unipetrolu v letošním první čtvrtletí analytiky nepřekvapilo, příznivá situace vydrží podle nich asi i po zbytek roku. Letošek by tak mohl být pro firmu opět rekordní, uvedli. „Výsledky jsou podle očekávání silné. Reportovaná EBITDA (provozní zisk 3,6 miliardy korun) je jednou z nejvyšších v historii,“ sdělil analytik J&T Banky Bohumil Trampota.

„První kvartál byl na provozní úrovni srovnatelný se čtvrtým čtvrtletím 2016 – nejlepším čtvrtletím loňského roku.“ 

Petr Hlinomaz

nezávislý analytik

Na obratu se podle firmy i analytiků podílelo obnovení výroby po haváriích v provozech Unipetrolu v Litvínově a Kralupech nad Vltavou. „Obnovení provozu vedlo k výraznému nárůstu objemu zpracované ropy,“ sdělil Ondřej Koňák ze společnosti Patria Finance. „Srovnání výsledků prvního čtvrtletí 2017 a stejného období loňského roku de facto asi není zcela na místě, protože shodou okolností jde o srovnání loňského nejhoršího s letošním patrně nejlepším čtvrtletím,“ doplnil Hlinomaz.

Dobré výsledky Unipetrolu čekají analytici po celý rok

Ačkoli meziroční zlepšení bylo ovlivněno obnovením provozu, dobré výsledky Unipetrolu se dají podle odborníků očekávat po celý rok. „Čísla potvrdila dobrý výkon společnosti. Trh ropy se postupně stabilizuje a rafinérské marže budou slušné, i když můžeme očekávat výkyvy,“ uvedl analytik Martin Vlček z BH Securities. „Dobrý základ hospodaření v roce 2017 by mohl Unipetrolu vydržet. Zatím se nezdá, že bychom letos měli být svědky nějakých výrazných šoků na trhu cen s ropou,“ míní Hlinomaz. „Příznivé makroprostředí bude trvat i nadále. To spolu s obnoveným, standardním provozem slibuje rekordní výsledky,“ uvedl Trampota.

Unipetrol uvedl na trh nový typ pohonných hmot Efecta 95 a Efecta Diesel. Pokračoval také v postupném přebírání 68 čerpacích stanic od společnosti OMV. Během prvního čtvrtletí jich převzal 16, a navýšil tak celkový počet stanic své sítě Benzina na 380. Benzina zvýšila podle údajů za letošní leden svůj podíl na trhu na 18,1 procenta, v loňském prvním čtvrtletí činil její podíl 16,3 procenta.

Již ve středu Unipetrol oznámil, že představenstvo holdingu navrhuje letošní valné hromadě firmy výplatu dividendy 8,30 koruny na akcii. Celkem by tak bylo akcionářům vyplaceno 1,5 miliardy korun. Akcie Unipetrolu na pražské burze poté posílily o více než pět procent. Dividenda ale mohla být podle analytiků vyšší.

V letošním prvním čtvrtletí také začala fungovat Nadace Unipetrol, která chce letos rozdělit nejméně šest milionů korun mezi středoškolské a vysokoškolské studenty a střední školy. Plánuje podporovat studenty přírodních a technických oborů a popularizovat přírodní vědy prostřednictvím stipendií a stáží pro studenty či grantů pro školy.

Unipetrol je od roku 2005 součástí polské skupiny PKN Orlen, která je největším zpracovatelem ropy ve střední Evropě. PKN drží v Unipetrolu 63procentní podíl. Dalších zhruba 20 procent akcií vlastní společnost Paulinino Limited, za kterou stojí česko-slovenská finanční skupina J&T.