Ceny ropy sestoupily z pětitýdenních maxim

Ceny ropy na světových trzích v úterý sestoupily z pětitýdenních maxim. Růstový trend vyvolaný napětím na Blízkém východě a omezováním produkce zeměmi kartelu OPEC podkopalo zvyšování těžby břidlicové ropy ve Spojených státech a předpoklady dalšího růstu zásob na americkém trhu.

Cena severomořské ropy Brent kolem 17:10 SELČ klesla o 0,5 procenta na 55,70 dolaru. Dopoledne přitom vystoupila až na 56,16 USD, maximum od 7. března. Americká lehká ropa WTI se zlevnila o 0,4 procenta na 52,90 USD po vzestupu na 53,23 USD.

Ceny rostly posledních pět až šest obchodovacích dní, podle analytiků se však začínají objevovat obavy z toho, že růst poptávky by mohl zeslábnout a že světový trh se ještě zdaleka nezbavil přebytků zásob. „Geopolitické napětí je pro růst světové poptávky špatný,“ řekl agentuře Reuters ředitel švýcarské firmy Petromatrix Olivier Jakob s odkazem na napětí na Blízkém východě a rostoucí projevy nepřátelství mezi USA a KLDR.

Trh nyní čeká na údaje o vývoji ropných zásob na americkém trhu. Analytici očekávají, že zásoby se zvýší čtvrtý týden za sebou.