Spořicí účty ztrácí na oblibě. Popularita naopak roste u drahých kovů i starožitností

Lidé hledají alternativní cesty jak zúročit své peníze. Podle průzkumu Asociace českých stavebních spořitelen byly začátkem letošního roku největšími meziročními skokany obliby investice do starožitností a drahých kovů. Vzrostla však i obliba stavebního spoření, zatímco na ústupu jsou spořicí konta.

Ilustrační foto
Zdroj: ČTK Autor: Josef Horázný, Martin Štěrba

Stavební spoření se dlouhodobě drží na špici průzkumů pro asociaci stavebních spořitelen a platí to i pro poslední data, na která upozornil server iDnes.cz.

„Průzkum naznačuje, že stavební spoření překonalo dopad extrémně nízkých sazeb na trh – na rozdíl od spořicího konta,“ podotknul tajemník asociace Jiří Šedivý.

Roli však podle něj hraje i možnost státní podpory, která zvyšuje zhodnocení úspor na více než 3,5 procenta ročně. „Konzervativní lidé tak prakticky nemají lepší možnost, jak uložit své peníze, a postupně toho využívají,“ dodává Šedivý.

Zatímco v roce 2016 bylo spořicí konto oblíbené u 49 procent respondentů, nyní je to o pět procentních bodů méně. Podobně klesl i zájem o životní pojištění. Nejnižší oblibu si pak drží termínovaný vklad, který za zajímavou formu ukládání peněz považuje 23 procent respondentů.

Výrazně pak roste obliba starožitností – v roce 2016 je uvedlo 28 procent lidí, letos už 37 procent. U drahých kovů se pak zvýšila obliba z 38 procent na 46 procent a nyní zaujímá třetí místo za stavebním spořením a doplňkovým penzijním spořením.

Průzkumy pro asociaci stavebních spořitelen prováděné agenturou IBRS zahrnují vždy tisíc respondentů. Nová data jsou uveřejňována jednou za čtvrt roku.

Bohatí investují do nemovitostí a dluhopisů

Nedávný průzkum UniCredit Private Banking pak ukázal, kam investují movití Češi. Stále více se zajímají o nemovitosti a dluhopisy, nejčastěji ale investují do fondů renomovaných správců.

Čemu se naopak bohatí Češi ve většině případů vyhýbají, jsou rozkolísané trhy s nejistými výnosy. Omezují zájem o komodity (osm procent) a cenné kovy (16 procent), s rostoucí cenou mírně klesly také nákupy půdy (32 procent). Opatrní jsou stále i u přímých investic do akcií.