Stavební spoření se dlouhodobě drží na špici průzkumů pro asociaci stavebních spořitelen a platí to i pro poslední data, na která upozornil server iDnes.cz.
„Průzkum naznačuje, že stavební spoření překonalo dopad extrémně nízkých sazeb na trh – na rozdíl od spořicího konta,“ podotknul tajemník asociace Jiří Šedivý.
Roli však podle něj hraje i možnost státní podpory, která zvyšuje zhodnocení úspor na více než 3,5 procenta ročně. „Konzervativní lidé tak prakticky nemají lepší možnost, jak uložit své peníze, a postupně toho využívají,“ dodává Šedivý.
Zatímco v roce 2016 bylo spořicí konto oblíbené u 49 procent respondentů, nyní je to o pět procentních bodů méně. Podobně klesl i zájem o životní pojištění. Nejnižší oblibu si pak drží termínovaný vklad, který za zajímavou formu ukládání peněz považuje 23 procent respondentů.
Výrazně pak roste obliba starožitností – v roce 2016 je uvedlo 28 procent lidí, letos už 37 procent. U drahých kovů se pak zvýšila obliba z 38 procent na 46 procent a nyní zaujímá třetí místo za stavebním spořením a doplňkovým penzijním spořením.
Průzkumy pro asociaci stavebních spořitelen prováděné agenturou IBRS zahrnují vždy tisíc respondentů. Nová data jsou uveřejňována jednou za čtvrt roku.
Bohatí investují do nemovitostí a dluhopisů
Nedávný průzkum UniCredit Private Banking pak ukázal, kam investují movití Češi. Stále více se zajímají o nemovitosti a dluhopisy, nejčastěji ale investují do fondů renomovaných správců.
Čemu se naopak bohatí Češi ve většině případů vyhýbají, jsou rozkolísané trhy s nejistými výnosy. Omezují zájem o komodity (osm procent) a cenné kovy (16 procent), s rostoucí cenou mírně klesly také nákupy půdy (32 procent). Opatrní jsou stále i u přímých investic do akcií.