Poslanci žádají prověřit všechny emise korunových dluhopisů z roku 2012

Podle poslanců z rozpočtového výboru existují doložitelná podezření, že při vydání dluhopisů o hodnotě jedné koruny v roce 2012 mohli některé firmy a jejich vlastníci zneužít daňové zákony. Shodla se na tom většina členů výboru. Generální finanční ředitelství by podle nich mělo prověřit všechny emise těchto dluhopisů z roku 2012. Debatu vyvolalo zjištění, že korunové dluhopisy v minulosti koupil i ministr financí Andrej Babiše (ANO) od společnosti Agrofert.

Andrej Babiš
Zdroj: ČTK Autor: Kateřina Šulová

Podle předsedy rozpočtového výboru Václava Votavy (ČSSD) se podezření týká případů, kdy si korunové dluhopisy firem koupili vlastníci emitujících firem a v řadě případů si je nemohl koupit nikdo jiný.

Poslanci rozpočtového výboru požádali Generální finanční ředitelství, aby neprodleně připravilo metodický pokyn k prověření, zda nebyl v jednotlivých případech emisí dluhopisů zneužit zákon. Jde o to, zda svou podstatou nešlo například o vyplácení dividend společnosti společníkovi. Na základě tohoto pokynu by mělo ředitelství prověřit všechny emise korunových dluhopisů v roce 2012. 

Babiš dluhopisy koupil od své tehdejší společnosti Agrofert, a to v objemu téměř 1,5 miliardy korun. Vzhledem k podmínkám v zákoně nepodléhal jejich úrokový výnos zdanění. Setkal se tak s kritikou. V reakci na to přišel Babiš s tím, aby se nově výnosy začaly zdaňovat. Chce to navrhnout s platností od příštího roku v těch případech, kdy dluhopisy nakoupili od firem jejich majitelé a lidé ekonomicky propojení. 

Ministr financí navíc musel čelit podezření, že na nákup dluhopisů neměl dost peněz, což ale odmítl. Kvůli svým financím si nechal Babiš udělat audit.

Janeček odmítl, že by tlačil na zaměstnance, aby kauzu nevyšetřovali

Poslanci si ve středu přizvali na debatu o problematice zdaňování korunových dluhopisů šéfa Generálního finančního ředitelství Martina Janečka a náměstkyni ministra financí Alenu Schillerovou. Předseda výboru Václav Votava (ČSSD) se hned v úvodu ohradil proti tomu, že by šlo o pokračování kampaně ČSSD a zneužívání sněmovny.

Ředitel Janeček po rozsáhlém vysvětlování, v němž se odvolával i na judikáty Nejvyššího správního soudu, shrnul, že pokud měl někdo dostatek peněz, aby nakoupil korunové dluhopisy, není to porušením zákona z hlediska zneužití práva. Odmítl také, že by dělal nátlak na zaměstnance finanční správy, aby kauzu korunových dluhopisů nevyšetřovali.

Generální ředitel Finanční správy Martin Janeček
Zdroj: ČTK
Autor: Roman Vondrouš

V reakci na schválené usnesení novinářům řekl, že finanční správa bude nyní analyzovat, jaké pravomoci jí dává zákon o finanční správě a daňový řád a jak se to prolíná s kontrolní činností rozpočtového výboru.

„To, kde tento úkol z mého pohledu jde nad rámec, je, že nám říká, koho vlastně máme jít zkontrolovat a definuje nějakou množinu. Ta množina může být poměrně velmi široká,“ řekl. Informování výboru o tom, koho finanční správa zkontrolovala, se podle něj může střetnout s povinností mlčenlivosti.

Ironický Janeček? Nevidíte, jak se tváříte, vyčetl mu Stanjura

Bývalý ministr financí a předseda TOP 09 Miroslav Kalousek zdůrazňoval, že finanční správa je podle daňového řádu povinna zkoumat, zda šlo opravdu o vydání a nákup dluhopisů, nebo zda svojí podstatou nešlo například o skryté vyplacení dividendy společníkovi.

Ladislav Šincl

Ladislav Šincl

poslanec ČSSD

„Andrej Babiš je ministrem financí, není možné, aby existovaly jakékoli pochybnosti o čistotě jeho podnikání včetně placení daní. Zatím to vypadá, že je kozel zahradníkem.“

Ladislav Šincl

poslanec ČSSD

Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura řekl, že kdyby Janeček hájil daňové poplatníky stejně jako ministra Babiše, byla by finanční správa oblíbená instituce.

Jednání doprovázely i osobní výpady. Například když ředitel Janeček oslovil předsedu klubu ODS „pan Stanjura“, dostalo se mu poučení, aby oslovoval členy výboru „pane poslanče“. Janeček se omluvil, ale Stanjura ho obvinil, že to dělá schválně a ať si nechá tu ironii. „Vy nevidíte, jak se u toho tváříte,“ řekl mu Stanjura.