Poslanci žádají prověřit všechny emise korunových dluhopisů z roku 2012

Podle poslanců z rozpočtového výboru existují doložitelná podezření, že při vydání dluhopisů o hodnotě jedné koruny v roce 2012 mohli některé firmy a jejich vlastníci zneužít daňové zákony. Shodla se na tom většina členů výboru. Generální finanční ředitelství by podle nich mělo prověřit všechny emise těchto dluhopisů z roku 2012. Debatu vyvolalo zjištění, že korunové dluhopisy v minulosti koupil i ministr financí Andrej Babiše (ANO) od společnosti Agrofert.

Podle předsedy rozpočtového výboru Václava Votavy (ČSSD) se podezření týká případů, kdy si korunové dluhopisy firem koupili vlastníci emitujících firem a v řadě případů si je nemohl koupit nikdo jiný.

Poslanci rozpočtového výboru požádali Generální finanční ředitelství, aby neprodleně připravilo metodický pokyn k prověření, zda nebyl v jednotlivých případech emisí dluhopisů zneužit zákon. Jde o to, zda svou podstatou nešlo například o vyplácení dividend společnosti společníkovi. Na základě tohoto pokynu by mělo ředitelství prověřit všechny emise korunových dluhopisů v roce 2012. 

Babiš dluhopisy koupil od své tehdejší společnosti Agrofert, a to v objemu téměř 1,5 miliardy korun. Vzhledem k podmínkám v zákoně nepodléhal jejich úrokový výnos zdanění. Setkal se tak s kritikou. V reakci na to přišel Babiš s tím, aby se nově výnosy začaly zdaňovat. Chce to navrhnout s platností od příštího roku v těch případech, kdy dluhopisy nakoupili od firem jejich majitelé a lidé ekonomicky propojení. 

Ministr financí navíc musel čelit podezření, že na nákup dluhopisů neměl dost peněz, což ale odmítl. Kvůli svým financím si nechal Babiš udělat audit.

Janeček odmítl, že by tlačil na zaměstnance, aby kauzu nevyšetřovali

Poslanci si ve středu přizvali na debatu o problematice zdaňování korunových dluhopisů šéfa Generálního finančního ředitelství Martina Janečka a náměstkyni ministra financí Alenu Schillerovou. Předseda výboru Václav Votava (ČSSD) se hned v úvodu ohradil proti tomu, že by šlo o pokračování kampaně ČSSD a zneužívání sněmovny.

Ředitel Janeček po rozsáhlém vysvětlování, v němž se odvolával i na judikáty Nejvyššího správního soudu, shrnul, že pokud měl někdo dostatek peněz, aby nakoupil korunové dluhopisy, není to porušením zákona z hlediska zneužití práva. Odmítl také, že by dělal nátlak na zaměstnance finanční správy, aby kauzu korunových dluhopisů nevyšetřovali.

obrázek
Zdroj: ČT24

V reakci na schválené usnesení novinářům řekl, že finanční správa bude nyní analyzovat, jaké pravomoci jí dává zákon o finanční správě a daňový řád a jak se to prolíná s kontrolní činností rozpočtového výboru.

„To, kde tento úkol z mého pohledu jde nad rámec, je, že nám říká, koho vlastně máme jít zkontrolovat a definuje nějakou množinu. Ta množina může být poměrně velmi široká,“ řekl. Informování výboru o tom, koho finanční správa zkontrolovala, se podle něj může střetnout s povinností mlčenlivosti.

Ironický Janeček? Nevidíte, jak se tváříte, vyčetl mu Stanjura

Bývalý ministr financí a předseda TOP 09 Miroslav Kalousek zdůrazňoval, že finanční správa je podle daňového řádu povinna zkoumat, zda šlo opravdu o vydání a nákup dluhopisů, nebo zda svojí podstatou nešlo například o skryté vyplacení dividendy společníkovi.

Andrej Babiš je ministrem financí, není možné, aby existovaly jakékoli pochybnosti o čistotě jeho podnikání včetně placení daní. Zatím to vypadá, že je kozel zahradníkem.
Ladislav Šincl
poslanec ČSSD

Předseda klubu ODS Zbyněk Stanjura řekl, že kdyby Janeček hájil daňové poplatníky stejně jako ministra Babiše, byla by finanční správa oblíbená instituce.

Jednání doprovázely i osobní výpady. Například když ředitel Janeček oslovil předsedu klubu ODS „pan Stanjura“, dostalo se mu poučení, aby oslovoval členy výboru „pane poslanče“. Janeček se omluvil, ale Stanjura ho obvinil, že to dělá schválně a ať si nechá tu ironii. „Vy nevidíte, jak se u toho tváříte,“ řekl mu Stanjura. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Stát podpoří brigády v zemědělství

Stát chce podpořit pěstitele ovoce a zeleniny. Od příštího roku budou proto sezonní pracovníci odvádět méně na pojistném. To by mělo těmto zaměstnancům navýšit mzdy a pěstitele tak udělat konkurenceschopnějšími především vůči zahraničí. „Je to výrazně méně, než vidíme u kolegů v Polsku, Německu nebo Belgii, ale jsme rádi, že jsme se touto cestou vydali, abychom podmínky srovnali, když jsme na jednotném trhu Evropské unie“ uvedl předseda Ovocnářské unie a viceprezident Agrární komory Martin Ludvík.
před 10 hhodinami

Je důležité, že EU balík schválila, říká Hulicius. Rusko sankce bolí, míní Matesová

Osmnáctý sankční balík proti Rusku byl schválen, slovenský premiér Robert Fico stáhl po jednání s Evropskou komisí veto. „Pozitivní je, že se Evropská shoda nalezla,“ řekl v 90’ ČT24 moderované Nikolou Reindlovou náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius. Ekonomka Jana Matesová uvedla, že pravidla pro zacházení s podezřelým ruským kapitálem na území EU jsou stanovena, ale v Česku zatím nedomestikována.
včera v 14:43

Plat premiéra a šéfů parlamentu by mohl poprvé přesáhnout 300 tisíc

Platy vrcholných politiků by mohly příští rok vzrůst o zhruba pět procent. Předsedové vlády a šéfové parlamentních komor by vůbec poprvé pobírali více než tři sta tisíc korun hrubého měsíčně. Plat řadového poslance by vzrostl o 5500 na 115 tisíc korun. Prezident by dostával 383 200 korun, o 18 200 víc než letos. Vyplývá to z výpočtu ČTK z platného znění platového zákona.
včera v 09:12

Stát zaplatí KHNP za dostavbu Dukovan a jaderné palivo 422 miliard

Za stavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Dukovany zaplatí stát korejské firmě KHNP 407 miliard korun a za dodávky jaderného paliva dalších patnáct miliard korun. Smlouvu na dostavbu elektrárny zveřejnila společnost Elektrárna Dukovany II majoritně vlastněná českým státem. Uvedl to v pátek server e15.cz s poukazem na to, že značná část smluv na stavbu a dodávky paliva je začerněná a podléhá obchodnímu tajemství.
18. 7. 2025Aktualizováno18. 7. 2025

Státní dluh v pololetí vzrostl na 3,504 bilionu

Český státní dluh v pololetí dosáhl rekordních 3,504 bilionu korun. Od začátku roku se zvýšil o 139 miliard korun, uvedlo v pátek ve čtvrtletní zprávě o řízení státního dluhu ministerstvo financí. Na každého Čecha tak teoreticky připadá dluh 322 170 korun. Ve druhém čtvrtletí se státní dluh zvýšil o 94 miliard korun. Míra zadlužení od konce roku 2024 vzrostla z 41,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP) na 42,5 procenta HDP.
18. 7. 2025Aktualizováno18. 7. 2025

Není možné, aby Korejci „couvali“, říká Havlíček. Se Skopečkem řešili Dukovany

Panují dohady, jaké bude zapojení tuzemských firem do dostavby jaderných bloků v Dukovanech. Dosud uzavřené kontrakty zajišťují českým firmám zhruba třicetiprocentní podíl. Podle místopředsedy sněmovny Karla Havlíčka (ANO) to může být méně. Korejci ze zapojení zdejších firem podle něj „nemohou couvat“. Podle dalšího místopředsedy sněmovny Jana Skopečka (ODS) je i na samotných českých firmách, aby dokázaly v tendrech uspět.
18. 7. 2025

Placení v zahraničí provází i záludný poplatek

Web ČT24 spolu s analytikem Jiřím Tylečkem přináší odpovědi na základní otázky spojené s placením v cizině, například na dovolené. Pokud platíme v zahraničí, je zásadní při výběru z bankomatu či při platbě u obchodníka nepřepočítávat částku na českou korunu. Provází to vysoké poplatky. Banky při platbě kartou v zahraničí také používají vlastní devizové kurzy s přirážkou, o čemž se podle Tylečka příliš nemluví.
18. 7. 2025

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
17. 7. 2025
Načítání...