Podmínky ve zpracovatelském sektoru jsou nejlepší od dubna 2011

Podmínky ve zpracovatelském sektoru v Česku se v únoru zlepšily. Index PMI stoupl na nejvyšší hodnotu od dubna 2011, a to na 57,6 bodu z lednových 55,7 bodu. Informovala o tom společnost IHS Markit. Úroveň 50 bodů je předělem mezi růstem a poklesem. Index sleduje výrobu, nové objednávky, zaměstnanost, termíny dodávek od dodavatelů a zásoby. K růstu indexu v únoru přispělo všech pět ukazatelů.

„Výroba, nové zakázky i zaměstnanost prudce rostou. Vzhledem k tomu, že i očekávání budoucí výroby jsou stále pozitivní, data naznačují, že by výroba mohla výrazně přispět k prvním čtvrtletním výsledkům HDP. Je naděje, že ty by se mohly vzpamatovat z neuspokojivých výkonů druhé poloviny roku 2016,“ uvedl vedoucí ekonom u společnosti IHS Markit Paul Smith.

Klíčovým tahounem lepších podmínek byla v únoru výroba. Její růst byl podle IHS Markit nejvyšší od května 2014. Nárůst objemu nových zakázek byl největší za posledních 2,5 roku. Tvorba pracovních míst byla nejrychlejší od léta 2015.

Vývoj souvisí se zlepšujícími se podmínkami v zahraničí

Vývoj podle hlavního ekonoma ING Jakuba Seidlera do velké míry souvisí se zlepšujícími se podmínkami v zahraničí, zejména v eurozóně a Německu. „Tamní hodnoty indexu PMI v posledních měsících také rostou a v únoru se dostaly stejně jako v Česku na nejvyšší hodnoty od roku 2011,“ upozornil.

„Příznivý vývoj ve vnějším prostředí je samozřejmě velmi dobrou zprávou pro středoevropské, exportně orientované ekonomiky. Navíc lze předpokládat, že průmyslová výroba jak v české ekonomice, tak v Maďarsku a Polsku, bude letos profitovat z oživení investičních výdajů v souvislosti s vyšším čerpáním prostředků z evropských fondů,“ uvedl hlavní ekonom Generali Investments CEE Radomír Jáč.

Průměr indexu za leden a únor je podle analytičky Raiffeisenbank Daniely Milučké výrazně vyšší, než kolik činil průměr ve čtvrtém čtvrtletí 2016. „Lze proto očekávat, že první čtvrtletí bude pro průmyslníky úspěšnější, než bylo poslední čtvrtletí loňského roku. A když se daří průmyslu, daří se celé ekonomice. I proto čekáme, že tempo růstu české ekonomiky na začátku roku zrychlí přes 2,5 procenta meziročně,“ uvedla.