Autonomní vůz na dosah? Stačí husté sněžení a elektronika v autě tápe

8 minut
Frei: Elektronika dělá chyby a k autonomním autům vede ještě poměrně dost kroků
Zdroj: ČT24

Mezinárodní autosalon v Detroitu se v sobotu otevírá i veřejnosti, loni ho navštívilo přes osm set tisíc lidí. Vedle nových vozů se prezentují i alternativní technologie v podobě elektromobilů a hybridů, ale pozornost vábí i oblast autonomních vozů. Redaktor časopisu Svět motorů Martin Frei ale upozorňuje, že testy ukazují, že elektronika dělá chyby a vývojových kroků pro dosažení samořiditelných vozidel bude ještě hodně. Například použití kamer může snadno znemožnit počasí, například husté sněžení.

„Je potřeba jasně říct, že autonomní auto dosud vůbec neexistuje. Všechno, co máme v autech, jsou asistenční systémy,“ podotknul Martin Frei. Detroit přitom podle něj nepřináší zásadní novinku proti autosalonům, které probíhaly v loňském roce v Paříži a Ženevě. Je tak podle něj zajímavá otázka, proč se o tom tolik mluví.

„Je to oblíbená mediální fata morgana. Když slíbíte, že příští středu bude něco, co mělo být za sto let, tak si to všichni rozkliknou, ale druhá věc je, že vývoj polyká neuvěřitelné spousty peněz a o nich rozhodují akcionáři,“ uvedl redaktor s tím, že to většinou nejsou lidé, kteří by byli pro nejmodernější technologie.

„Jsou to naopak velmi konzervativní lidé s duší účetního, kteří chtějí za každou operací vidět zisk nejpozději v příštím kvartálu. Těmhle lidem nemůžete otevřeně říct, že to bude trvat ještě patnáct let. Proto se postupuje salámovou metodou a každá dílčí drobnost se prezentuje jako obrovský krok dopředu,“ dodal.

Podstatnou podmínkou asistenčních systémů je, že řidič je připraven kdykoli převzít kontrolu, a jestliže nedává pozor, tak to může špatně skončit.
Martin Frei
redaktor časopisu Svět motorů

Čím teď disponují auta, jsou podle Freie asistenční systémy. Vůz si umí s některými situacemi za určitých okolností poradit a pak řeší situaci místo řidiče, například dovede vést vozidlo v pruhu mezi čarami na vozovce. „Stačí ale, aby začalo sněžit, čáry nejsou vidět a dnešní fáze elektroniky začíná tápat nebo se úplně ztratí. Kromě toho se stane, že se elektronika pustí do úkolu, na který prostě nestačí. Dochází k nehodám,“ upozorňuje.

Na nich jsou vidět stávající limity takzvaných autonomních aut. Potřebu velkého vývoje tak Frei vidí v senzorice. „Můžeme řídit auto pomocí radaru, ale nikdy vás nenavede na čtyři centimetry přesně. Pak můžete řídit auto pomocí kamer, jenomže ty oslepnou například na přímém světle, což právě byla jedna z příčin nehody Tesly loni v červenci. Proti přímému slunci křižoval cestu vozidlu kamion a kamery to nebyly schopny úplně přesně rozklíčovat,“ řekl.

Spalovací motory neřekly poslední slovo

Pokud jde o další trendy v automobilovém průmyslu, jedním je podle Freie přetrvávající síla ropy. „Stačí pár let levné ropy a přestane se to přehánět s elektromobily, s hybridy s vodíkovými články a podobně,“ prohlásil.

„Přestože americké úřady zpřísňují limity na spotřebu paliva, tak se všechny automobilky drží dost konvenčních technologií. Trochu překvapivě se dokonce několik automobilek na konci minulého a začátkem letošního roku přihlásilo, že uvede diesel v Americe navzdory aféře s Volkswagenem,“ přiblížil. Druhým trendem označuje ubývání malých aut a přibývání velkých jako SUV.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Platebních terminálů v Česku přibývá

V Česku přibývá platebních terminálů, za poslední tři roky se jejich počet zvýšil zhruba o desetinu. Na tisíc obyvatel jich připadá třicet. Evropský průměr je přitom dvaatřicet, nejlépe jsou vybavené země na jihu kontinentu, především kvůli turistickému ruchu. Češi mají o bezhotovostní platby zájem, oblíbené jsou především mezi mladou generací. Obchodníci nevyužívají jen klasické terminály, roste i počet těch v mobilu a přibývá i plateb přes QR kód. Bezhotovostní platby tvoří v tuzemsku skoro tři pětiny všech transakcí.
21:08Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Objem hypoték v červnu stoupl

Banky a stavební spořitelny v tuzemsku poskytly v červnu hypotéky za 37,5 miliardy korun, což je proti květnu nárůst o devět procent. Nové úvěry bez refinancování vzrostly o sedm procent na 29,4 miliardy. Úrokové sazby nových úvěrů v červnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,6 na 4,56 procenta. Vyplývá to ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
06:23Aktualizovánopřed 13 hhodinami

Z Trumpových výhrůžek málokterá dopadla, říká ekonom Bartoň

Prezident USA Donald Trump v pondělí varoval Rusko, že pokud do padesáti dnů nebude uzavřena dohoda o ukončení války s Ukrajinou, přijdou velmi vysoká cla. Podle bývalého guvernéra České národní banky Jiřího Rusnoka by opatření mohlo představovat „silný kalibr“, pokud by skutečně platila sekundární cla na obchodní partnery Moskvy ve výši stovek procent. Podle datového ekonoma Anglo-American University v Praze Petra Bartoně však „zatím z těch jeho (Trumpových) výhrůžek málokterá dopadla“. Debatu moderovala Tereza Řezníčková.
včera v 23:17

Dvě třetiny kontrol autobazarů odhalily problémy

Při koupi auta z autobazaru by zákazníci měli trvat na úplných a neměnných informacích o ceně, technickém stavu i historii vozu. Česká obchodní inspekce loni zjistila pochybení ve dvou třetinách kontrol, včetně nepravdivých údajů o stavu vozidla nebo počtu najetých kilometrů. Prodejci by měli poskytnout konečnou cenu a doložit servisní knížku.
včera v 20:48

Třicetiprocentní cla mohou učinit evropský export nekonkurenceschopným, tvrdí analytik

Pokud by americký prezident skutečně od 1. srpna uvalil na zboží z Evropské unie třicetiprocentní cla, učinilo by to evropský export „v podstatě nekonkurenceschopným,“ říká zástupce ředitele institutu Europeum Viktor Daněk. Podle ekonomky Jany Matesové Trump nedosáhne kýženého přesunu výroby do USA, protože jeho oznámení provází nepředvídatelnost. Evropská unie podle svých představitelů dlouhodobě usiluje o obchodní dohodu se Spojenými státy.
včeraAktualizovánovčera v 20:13

Cena bitcoinu se poprvé přehoupla přes 123 tisíc dolarů

Nejznámější kryptoměna bitcoin poprvé překonala hranici 123 tisíc dolarů a stanovila nový rekord 123 153,22 (2,6 milionu korun), uvedl v pondělí ráno Reuters. Americká Sněmovna reprezentantů bude zároveň v pondělí projednávat několik návrhů zákonů, které mají digitálním měnám dodat legislativní rámec, o který jejich zastánci dlouhodobě usilovali.
včeraAktualizovánovčera v 17:19

Neúplné a nespolehlivé, tepe po kontrole digitální technické mapy NKÚ

Digitální technické mapy neobsahují spolehlivé informace o poloze plynovodů, vodovodů, kanalizací, elektrických a komunikačních kabelů i dalších prvků technické infrastruktury. Zjistil to Nejvyšší kontrolní úřad (NKÚ) při kontrole využití peněz na vznik a vývoj těchto map včetně souvisejících informačních systémů. Systém map je podle NKÚ z hlediska údajů neúplný a nespolehlivý. Ministerstvo průmyslu a obchodu v reakci uvedlo, že kontrola se uskutečnila před dokončením projektu.
včeraAktualizovánovčera v 10:41

Letiště Praha plánuje novou čtvrť, otevře se i soukromým investorům

Rozsáhlý rozvoj čeká okolí hlavních terminálů Letiště Václava Havla. Státní podnik plánuje výstavbu nové čtvrti, která se má s odletovými halami přímo propojit. Umožnila to novela zákona platná od července, letišti nově dovoluje spolupracovat se soukromými investory na rozvoji strategické infrastruktury. Zastavět se má přes 35 tisíc metrů čtverečních. Většinu projektů zajistí letiště samo, část ploch nabídne dalším investorům. Ti budou muset projít důkladným prověřením.
včera v 07:10
Načítání...