Na čerpacích stanicích míří ceny vzhůru. U nafty v průměru o čtvrtkorunu

Pohonné hmoty v Česku opět zdražily. Průměrná cena benzinu Natural 95 od minulé středy stoupla o 14 haléřů na 30,14 korun za litr. Naftu motoristé natankují za průměrných 29,27 koruny za litr, tedy o 25 haléřů dráž než před týdnem. Vyplývá to z údajů firmy CCS.

Stejně jako v předchozích týdnech zůstávají nejdražší pohonné hmoty v Praze. Motoristé v metropoli zaplatí za litr benzinu v průměru 31,03 koruny a za stejné množství nafty 30,27 koruny.

Druhou nejvyšší cenu benzinu v republice má Kraj Vysočina s průměrnou cenou 30,59 koruny za litr. Druhou nejdražší naftu pak motoristé tankují v Plzeňském kraji, a to za 29,81 koruny.

Nejlevněji vyjde benzin u pump v Pardubickém kraji, průměrně za 29,69 koruny. Nejnižší cenu nafty má sousední Královéhradecký kraj, kde litr vyjde na 28,80 koruny.

Listopad ve znamení zlevňování, v prosinci se ceny tlačí nahoru

Průměrné ceny pohonných hmot v České republice zhruba od začátku listopadu postupně mírně klesaly, za tři týdny se snížily zhruba o tři desítky haléřů u benzinu a dvě desítky haléřů u nafty. Na přelomu listopadu a prosince ale začaly pohonné hmoty opět zdražovat.

V té době začala růst cena ropy na světových trzích v reakci na schválení dohody zemí OPEC ohledně omezení těžby ropy. Denní produkce se má snížit o více než milion barelů, o další půl milion pak sníží těžbu země, které nepatří do kartelu. Zatímco před oznámením zemí OPEC činila cena ropy Brent méně než 50 dolarů za barel, v prosinci zdražila až na 56 dolarů.