Průměrná mzda se vyšplhala na 27 220 korun. Možná je za tím i nástup EET, míní někteří analytici

2 minuty
Průměrná mzda rostla
Zdroj: ČT24

Průměrná mzda v Česku ve třetím čtvrtletí meziročně vzrostla o 1170 korun na 27 220 korun, tedy o 4,5 procenta. Reálně, po odečtení inflace se lidem výdělek zvýšil o čtyři procenta, informoval Český statistický úřad (ČSÚ). Růst mzdy je tak o něco vyšší, než byly odhady analytiků. Mzdy může podle mínění některých analytiků zvedat i zavedení elektronické evidence tržeb (EET), protože se sníží praxe platit zaměstnance neoficiální cestou.

Dynamika mezd v třetím čtvrtletí 2016 tak patří mezi nejvyšší za posledních 7 let. Ve srovnání s 2. čtvrtletím 2016 růst nominálních mezd nepatrně zrychlil a vzhledem k mírně vyšší, ale stále nízké inflaci, zrychlil i meziroční růst reálných mezd. „Dynamika mezd tak překonala jak očekávání trhu (4,1 procent), tak i odhad ČNB z její poslední prognózy (4,2 procent),“ konstatuje hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler. Obecně ale platí, že dvě třetiny zaměstnanců na průměrnou mzdu nedosáhnou.

Medián mezd, tedy prostřední hodnota, činil ve sledovaném období 23 527 korun a proti loňskému třetímu čtvrtletí byl vyšší 5,1 procenta. U mužů dosáhl 25 720 korun, u žen byl o 4759 korun nižší. Medián představuje číslo, kdy polovina hodnot mezd je vyšší než tento údaj, a druhá polovina zase nižší. Má větší vypovídací hodnotu o platech než průměrná mzda, protože jej nezkreslují velmi vysoké platy některých manažerů.

Podle statistiků osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi 11 365 a 43 349 korunami.

Z informací statistiků dále vyplývá, že výdělky v podnikatelské i nepodnikatelské sféře rostly zhruba stejně. V podnikatelské stoupla průměrná mzda o 4,5 procenta a po odečtení inflace o čtyři procenta, zatímco v nepodnikatelské oblasti nominální nárůst činil 4,6 procenta a reálný 4,1 procenta.

Vývoj průměrné hrubé měsíční mzdy
Zdroj: ČSÚ

„Mzdy se tak letos vyvíjejí nad očekávání příznivě, což jde na vrub pozitivnímu ekonomickému vývoji, poklesu nezaměstnanosti k historickým minimům a nedostatku vhodné pracovní síly, která nutí firmy zvyšovat mzdy k získání vhodné pracovní síly. Obavy centrální banky týkající se přenosu nízké inflace na mzdová vyjednávání a slabý růst mezd se tak nenaplňují. Ačkoli se inflace nachází poblíž nulové úrovně již tři roky, dynamika mezd postupně zrychluje,“ říká Seidler.

obrázek
Zdroj: ČT24

K růstu mezd však přispívají podle něho i částečně administrativní vlivy, například postupný růst minimální mzdy nebo zářijový růst mezd pedagogických pracovníků. „V příštím čtvrtletí růst mezd podpoří také nárůst mezd u ostatních státních zaměstnanců začínající v listopadu. Na dynamiku mezd patrně dopadá i rozjezd elektronické evidence tržeb, jelikož nejrychleji letos zrychlují mzdy v ubytování, stravování i pohostinství, které ve 3. čtvrtletí meziročně vzrostly o 7,1 procent,“ dodává Seidler. 

Někteří analytici se domnívají, že za růstem mezd může stát i EET.  Ačkoliv zdůrazňují, že se jedná pouze o hypotézu, přemýšlí nad tím, že díky startu elektronické evidence pro odvětví stavování a ubytování se snižuje praxe platit zaměstnance neoficiální cestou. „To pak vede k růstu jejich oficiálních mezd a zvyšuje se tak průměrný růst mezd v tomto odvětví. Částečně však může jít také o efekt růstu minimální mzdy,“ vysvětluje Seidler. 

To, že v  soukromé části ekonomiky zaznamenali nejvyšší nárůst mezd v odvětví ubytování a stravování, je možná na první pohled trochu zvláštní trend, který se dá vysvětlovat různě, míní analytik ČSOB Petr Dufek.

„Možná je to tím, že se tam chystají na růst minimální mzdy a omezují se tam praktiky vyplácení mezd “bokem„ v hotovosti, což je ovšem spekulace, možná proto, že toto odvětví šlo jako první do EET, a je tak více v hledáčku finančních úřadů.  Nebo je to možná jen proto, že se tomuto odvětví daří. Mohlo by jít i o kombinaci vlivů jako je schválený růst minimálních a garantovaných mezd, EET a boomu odvětví v době nedostatku zaměstnanců,“ říká.

Za celý rok pak analytik Seidler odhaduje, že by měly mzdy v nominálním vyjádření vzrůst o 4,2 procenta, což je nejvyšší hodnota od roku 2008, kdy mzdy zrychlily o 7,9 procenta.

Výroba
Zdroj: ČT24

„V příštím roce by pak měla dynamika mezd dále mírně zrychlit, nicméně vzhledem k postupnému zvýšení průměrné inflace – z 0,6 letošního roku na 1,8 procent v roce 2017, bude růst reálných mezd v příštím roce pomalejší. Začátkem příštího roku dojde k dalšímu růstu minimální mzdy, a to ze současných 9 900 na jedenáct tisíc korun. Tento více než desetiprocentní nárůst se mírně projeví i v celkové dynamice mezd za příští rok a zvýší ho o několik desetin procentního bodu,“ vysvětluje Seidler.

Nejvíce se bude přidávat v průmyslu

Tlak na růst mezd je v ekonomice zřetelný již od začátku roku 2014. Projevuje se tak rychle klesající nezaměstnanost. Mzdová dynamika by měla i nadále zůstat příznivá.

Podle ekonoma Komerční banky Viktora Zeisela se nejvíce na platech bude přidávat v průmyslu, kde je nedostatek pracovní síly nejmarkantnější. Pomáhat bude i hospodářský růst. „Očekáváme, že HDP v letošním roce vzroste o 2,5 procenta a v příštím roce by měl podle našeho odhadu přidat 2,7 procent. Rychlejšímu navyšování mezd brání rostoucí míra participace v ekonomice. Do pracovní síly se totiž vrací lidé, kteří předtím již odešli do důchodu, a do Česka migruje i pracovní síla ze zahraničí,“ konstatuje Zeisel.

22 minut
Události, komentáře: Platy a kupní síla
Zdroj: ČT24

Pochybnosti o vlivu EET

Vzhledem k tomu, že k dispozici jsou čísla za třetí čtvrtletí, myslí si Zeisel, že vliv EET ještě patrný být nemohl. 

„Jestli EET bude mít vliv na současný narůst mezd je jiná otázka. Zdá se, že zdražování v restauracích už je fakt. Jestli je to tím, že restaurace začaly více platit DPH, tak pravděpodobně nebudou mít fondy vedle na to, aby platily personál z nezdaněných peněz. Takže i jim by se mohla, alespoň na papíře, mzda zvednout,“ myslí si ekonom. 

6 minut
David Marek: Příští rok porostou mzdy rychleji než letos
Zdroj: ČT24

K možnému vlivu EET je skeptický také analytik finančních trhů Next Finance Jiří Cihlář. 

„Je pravdou, že v odvětví ubytování a stravování je patrný výrazný nárůst mezd. To ale není možné tak úplně přisuzovat tomu, že toto odvětví šlo jako první do EET. Příliš nevěříme tomu, že EET by byl ten důvod, proč by v tomto odvětví razantně začal klesat podíl platů vyplacených “na ruku„ domnívá se analytik. 

Upozornil spíše na fakt, že současná situace na českém trhu práce je taková, že kdo zaměstnancům nezvýší plat, přijde oně. A to podle něho samozřejmě platí i v odvětví ubytování a stravování, které je v současné době ekonomického růstu v kurzu a kde dosud byly nízké platy. Navíc na růst platů v tomto odvětví bude tlačit i to, že se chystá zvýšení minimálních a garantovaných mezd, dodal Cihlář.

Tlak na růst mezd bude dál sílit

Hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek odhaduje, že tlak na růst mezd bude pokračovat a v příštím roce by měly mzdy růst rychleji než letos. Považuje to za logický vývoj ve chvíli, kdy roste poptávka firem, zatím nabídka pracovní síly je relativně limitovaná. 

Marek se také domnívá, že bude růst i tlak na “pracovní imigraci,„ protože firmy jsou konkurenceschopné, mají zakázky, ale nemají pracovní sílu. Nejvíce podle něho chybí pracovníci ve zpracovatelském průmyslu, jde o profese středně kvalifikovaných zaměstnanců. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Stát podpoří brigády v zemědělství

Stát chce podpořit pěstitele ovoce a zeleniny. Od příštího roku budou proto sezonní pracovníci odvádět méně na pojistném. To by mělo těmto zaměstnancům navýšit mzdy a pěstitele tak udělat konkurenceschopnějšími především vůči zahraničí. „Je to výrazně méně, než vidíme u kolegů v Polsku, Německu nebo Belgii, ale jsme rádi, že jsme se touto cestou vydali, abychom podmínky srovnali, když jsme na jednotném trhu Evropské unie“ uvedl předseda Ovocnářské unie a viceprezident Agrární komory Martin Ludvík.
před 9 hhodinami

Je důležité, že EU balík schválila, říká Hulicius. Rusko sankce bolí, míní Matesová

Osmnáctý sankční balík proti Rusku byl schválen, slovenský premiér Robert Fico stáhl po jednání s Evropskou komisí veto. „Pozitivní je, že se Evropská shoda nalezla,“ řekl v 90’ ČT24 moderované Nikolou Reindlovou náměstek ministra zahraničí Eduard Hulicius. Ekonomka Jana Matesová uvedla, že pravidla pro zacházení s podezřelým ruským kapitálem na území EU jsou stanovena, ale v Česku zatím nedomestikována.
včera v 14:43

Plat premiéra a šéfů parlamentu by mohl poprvé přesáhnout 300 tisíc

Platy vrcholných politiků by mohly příští rok vzrůst o zhruba pět procent. Předsedové vlády a šéfové parlamentních komor by vůbec poprvé pobírali více než tři sta tisíc korun hrubého měsíčně. Plat řadového poslance by vzrostl o 5500 na 115 tisíc korun. Prezident by dostával 383 200 korun, o 18 200 víc než letos. Vyplývá to z výpočtu ČTK z platného znění platového zákona.
včera v 09:12

Stát zaplatí KHNP za dostavbu Dukovan a jaderné palivo 422 miliard

Za stavbu dvou bloků Jaderné elektrárny Dukovany zaplatí stát korejské firmě KHNP 407 miliard korun a za dodávky jaderného paliva dalších patnáct miliard korun. Smlouvu na dostavbu elektrárny zveřejnila společnost Elektrárna Dukovany II majoritně vlastněná českým státem. Uvedl to v pátek server e15.cz s poukazem na to, že značná část smluv na stavbu a dodávky paliva je začerněná a podléhá obchodnímu tajemství.
18. 7. 2025Aktualizováno18. 7. 2025

Státní dluh v pololetí vzrostl na 3,504 bilionu

Český státní dluh v pololetí dosáhl rekordních 3,504 bilionu korun. Od začátku roku se zvýšil o 139 miliard korun, uvedlo v pátek ve čtvrtletní zprávě o řízení státního dluhu ministerstvo financí. Na každého Čecha tak teoreticky připadá dluh 322 170 korun. Ve druhém čtvrtletí se státní dluh zvýšil o 94 miliard korun. Míra zadlužení od konce roku 2024 vzrostla z 41,8 procenta hrubého domácího produktu (HDP) na 42,5 procenta HDP.
18. 7. 2025Aktualizováno18. 7. 2025

Není možné, aby Korejci „couvali“, říká Havlíček. Se Skopečkem řešili Dukovany

Panují dohady, jaké bude zapojení tuzemských firem do dostavby jaderných bloků v Dukovanech. Dosud uzavřené kontrakty zajišťují českým firmám zhruba třicetiprocentní podíl. Podle místopředsedy sněmovny Karla Havlíčka (ANO) to může být méně. Korejci ze zapojení zdejších firem podle něj „nemohou couvat“. Podle dalšího místopředsedy sněmovny Jana Skopečka (ODS) je i na samotných českých firmách, aby dokázaly v tendrech uspět.
18. 7. 2025

Placení v zahraničí provází i záludný poplatek

Web ČT24 spolu s analytikem Jiřím Tylečkem přináší odpovědi na základní otázky spojené s placením v cizině, například na dovolené. Pokud platíme v zahraničí, je zásadní při výběru z bankomatu či při platbě u obchodníka nepřepočítávat částku na českou korunu. Provází to vysoké poplatky. Banky při platbě kartou v zahraničí také používají vlastní devizové kurzy s přirážkou, o čemž se podle Tylečka příliš nemluví.
18. 7. 2025

Soláry v EU poprvé vyrobily víc energie než jádro

Fotovoltaika v červnu v Evropské unii vyrobila poprvé v historii víc energie než jaderné elektrárny, zjistila energetická analytická společnost EMBER. Na třetím místě se dlouhodobě drží vítr. V samotném Česku vede uhlí a jaderné zdroje. Ty obnovitelné jsou až na třetím místě. I kvůli vyšším dodávkám zelené energie do sítě roste zájem o bateriová úložiště, a to nejen v Unii. V Česku se zájem meziročně ztrojnásobil.
17. 7. 2025
Načítání...