Ceny neomezených mobilních tarifů v Česku jsou až dvojnásobné ve srovnání s jinými zeměmi EU. Zároveň se Česko spolu s Řeckem, Maltou, Bulharskem a Maďarskem řadí mezi nejdražší unijní země. Uvedli to zástupci spotřebitelské organizace dTest. Neradostnou situaci na českém trhu potvrdil i zástupce Českého telekomunikačního úřadu.
Mobilní trh je nadále „specifický“. Operátoři Čechům účtují dvakrát tolik co na Západě
dTest porovnal ceny srovnatelných neomezených tarifů v tuzemsku a v zahraničí a vyšlo mu, že v jiných zemích uživatelé platí za stejné služby i méně než poloviční částky nebo dostanou za své peníze výrazně více.
V Německu klienti zaplatí za neomezené tarify podobnou cenu jako v ČR. Samozřejmou součástí všech balíčků jsou však i roamingové služby v rámci EU v ceně tarifu. U Vodafone je neomezený tarif za cenu 730 Kč měsíčně. K neomezenému volání, SMS a jednomu GB dat v rámci země však zákazník dostane i roamingové služby v EU v ceně tarifu do výše 500 minut, 500 SMS a možnost čerpání dat do výše domácího datového balíčku.
Na Slovensku se ceny pohybují výše než v ČR, společnost 4ka ale za 811 korun nabízí vedle neomezeného volání a SMS také neomezený objem dat.
- Operátoři O2, Vodafone i T-Mobile v Česku nabízejí neomezené volání a SMS do všech sítí v ČR včetně balíčku s objemem 1,5 GB dat shodně za 749 Kč.
- Polský T-Mobile poskytuje neomezený tarif s pěti GB dat za v přepočtu 305 korun, Orange za 244 Kč.
- Ve Velké Británii u Vodafone zákazníci pořídí za 471 Kč měsíčně neomezený tarif s datovým balíčkem ve výši pět GB, včetně neomezeného volání, SMS a dvou GB dat v rámci EU.
- V Nizozemsku T-Mobile nabízí neomezený tarif za 582 Kč měsíčně včetně neomezeného roamingového volání v zemích EU a USA.
- Zdroj: dTest, ČTK
„Operátoři zjevně neměří všude stejným metrem. Přičemž nelze argumentovat oblíbenou frází o rozdílných životních nákladech v rámci EU, neboť paradoxně ceny ve vyspělých evropských zemích jsou buď výrazně nižší než u nás, nebo je za srovnatelnou cenu nabízeno výrazně větší množství služeb,“ dodal Zelený.
V Česku je přes 14 milionů aktivních SIM karet. Z toho devět milionů tvoří smluvní zákazníci operátorů a zbytek předplacené karty.
Jak došlo k tomu, že je Česko drahé?
Člen rady Českého telekomunikačního úřadu (ČTÚ) Ondřej Malý uvedl v pořadu Studio 6 , že v roce 2000 tehdejší česká vláda rozhodla, že licence pro sítě 3G se rozdělí nikoliv pro čtyři operátory, jako tomu bylo v mnoha zemích Unie, ale pouze mezi tři operátory. „Nevznikl tedy nový hráč na trhu za situace, kdy byla ještě naděje, že by si ukousl velký koláč“.
Podle Malého je dokázáno, že v zemích, které mají čtyři síťové operátory nebo více, tak jsou ceny výrazně nižší. Poukázal také na odlišný vývoj v některých zemích. Například v Polsku byl regulátor v minulosti výrazně aktivní a snažil se o dobrou ochranu spotřebitelů a o vyšší konkurenci. „V Česku až do nástupu současného vedení ČTÚ byl regulátor mimořádně pasivní a snažil se, aby nic nedělal,“ podotkl Malý.
Situaci by podle něho zlepšila také možnost vyšších pokut pro operátory (nikoliv v řádech nízkých milionů, ale procentem z obratu) či častějšími formálními podněty spotřebitelů na ČTÚ, pokud mají pocit, že jsou „odrbáváni“.
Zelený z dTestu upozornil i na další „pasti“, jako jsou třeba automatická aktivace služeb, o které spotřebitel vůbec nestojí, neetické vymáhání neoprávněně sjednaných smluvních pokut, nepřehledná smluvní dokumentace či časté jednostranné a nefér změny vůči spotřebitelům.