Trumpovo vítězství vyděsilo finanční trhy, smířlivý projev ale situaci uklidnil

Překvapivé vítězství Donalda Trumpa v amerických prezidentských volbách rozkolísalo světové finanční trhy. Kromě těch akciových zažívaly s postupným sčítáním výsledků výrazné propady také měnové trhy či ropa, pouze cena zlata šla nahoru. Napětí a nejistotu na finančních trzích pomohl podle analytiků zmírnit první Trumpův povolební projev, který byl po jeho agresivní předvolební rétorice hodnocen jako velmi umírněný. Nově zvolený prezident v něm vyzval Američany k jednotě a slíbil mimo jiné budování infrastruktury, péči o veterány a hospodářský růst.

Reakce trhů na Trumpovo volební vítězství
Zdroj: ČTK/AP Autor: Michael Probst

Americké akcie

Americké akcie se po mohutných propadech na termínových trzích zklidnily a během středečního obchodování kolísaly bez větších změn kolem úterních hodnot. Hlavní americké indexy neztrácely prakticky nic ze zisků z počátku týdne.

Investoři všeobecně vsázeli na vítězství Trumpovy soupeřky Hillary Clintonové, která by podle nich zachovala současné směřování Spojených států. Trumpovo vítězství mají naopak spojeno s nejistotou ohledně dalšího politického i ekonomického vývoje země.

Dow Jonesův index zahájil obchodování kolísáním kolem úterních závěrečných hodnot a v jednu chvíli získával až 0,4 procenta. Kolem 17:00 SEČ pak nejsledovanější ukazatel trhu přidával 0,15 procenta. V prvních dvou dnech týdne v nadějích na úspěch Clintonové indexy prudce oživily z devítidenní série ztrát a Dow Jones získal zhruba 2,5 procenta.

Noční zprávy o Trumpově nečekaném vítězství trhy výrazně rozkolísaly a termínové kontrakty na Dow Jonesův index v jednu chvíli ztrácely více než čtyři procenta. Silnou favoritkou trhů byla Clintonová, jelikož v ní viděly záruku pokračování v dosavadním kurzu. Trumpovo vítězství měli investoři naopak spojeno s nejistotou ohledně dalšího politického i ekonomického vývoje země.

Video Trhy
video

Události: Reakce trhů na výsledky amerických voleb

Nyní však analytici možné dopady Trumpova prezidentství na trhy intenzivně přehodnocují. „Investoři se budou nyní pokoušet oddělit skutečné Trumpovy politické postoje od některých výstřednějších vyjádření z kampaně,“ uvedl Michael Levy z investiční banky Barings. Podle Jasona Prida z investiční společnosti Glenmede bude Trumpovi v případném prosazování extrémnějších plánů bránit Kongres.

Evropské trhy 

Akciovým trhům v západní Evropě se podařilo smazat původně prudký pokles, který zaznamenaly na začátku středečního obchodování, a nakonec uzavřely v zisku. Také evropští investoři totiž svůj postoj k Trumpově vítězství a jeho dopadu na trhy později přehodnotili. Analytička Kathleen Brooksová ze společnosti Forex.com přiznala, že i tady přinesl optimismus Trumpův první povolební projev.

Panevropský index STOXX Europe 600 nakonec vzrostl o 1,46 procenta a uzavřel na 339,8 bodu, i když během dne ztrácel až 2,4 procenta. Podobně reagovaly i další indexy, například německý DAX přidal 1,6 procenta, ačkoliv den zahajoval propadem až o tři procenta. Hlavní pařížský index CAC 40 zpevnil o 1,5 procenta a hlavní index londýnské burzy FTSE 100 zpevnil o jedno procento. Výjimkou byla akciová burza v Miláně, jejíž hlavní index FTSE/MIB o 0,1 procenta klesl.

Trumpovo vítězství podpořilo také evropské farmaceutické společnosti, které souhrnně posílily o 4,6 procenta. Protikandidátka Hillary Clintonová totiž slibovala reformu cen léků, ke které za Trumpa zřejmě nedojde.

„Trump je zvolen. To trhy nečekaly… Stále je ale brzy soudit, co nový prezident s trhy udělá v tom delším horizontu. Teď byla slova, přijdou činy, takže je rozhodně důležité novou politiku Ameriky sledovat. Já osobně vsázím spíše na to, že nervozita bude na trhu stále a růst bude spíše omezený. Spíše se přikláním k tomu, že by globálně mohl klesat.“

František Bostl

hlavní ekonom ChytryHonza.cz
Video Zprávy ve 12
video

Jak trhy reagují na výsledky voleb v USA

Jak trhy reagují na výsledky voleb v USA

Bostl z ChytryHonza.cz: Trumpovy návrhy vrací ekonomiku do roku 1960

Asijské trhy

Překvapivý Trumpův volební úspěch zasáhl rovněž asijské akciové trhy. Hlavní index tokijské burzy Nikkei 225 uzavřel dnešní obchodování s poklesem o 5,4 procenta. Zaznamenal tak nejprudší jednodenní propad od června, kdy se burzy dostaly pod tlak kvůli rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii. Vzhledem k časovému posunu už japonský trh nestačil reagovat na pozdější oživení v Evropě a na dalších trzích, včetně těch v USA.

Jen omezený pokles vykázaly v reakci na překvapivý výsledek amerických prezidentských voleb akcie v Číně. Hlavní index CSI300, který zahrnuje největší firmy registrované na burzách v Šanghaji a Šen-čenu, zakončil den se ztrátou půl procenta.

Devizové trhy

Také dolar během odpoledne smazal předchozí ztráty způsobené zprávou o výsledku prezidentských voleb. Investoři přehodnotili očekávaný dopad Trumpova vítězství na ekonomiku a dolar, takže americká měna zamířila vzhůru. Kolem 17:25 SEČ dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, přidával 0,4 procenta na 98,31 bodu.

K japonskému jenu dolar 0,4 procenta odepisoval a nacházel se na 104,75 JPY. Podařilo se mu však výrazně vzdálit dnešnímu minimu 101,15 JPY. Vůči euru dolar vykazoval růst o 0,7 procenta na 1,0941 USD. Euro tak vůči dolaru odpoledne ztrácelo více než jedno procento na 114,62 JPY.

Analytici se hlavně obávají, že Trumpovo vítězství by mohlo přimět americkou centrální banku (Fed) k odkladu dalšího zvyšování úrokových sazeb. Nárůst úroků by přitom posílil atraktivitu dolaru. Jiní analytici však upozorňují, že Trumpovi protekcionistické návrhy, daňové škrty a sliby, že americké firmy působící v zahraničí budou muset převést své příjmy zpět do USA a zdanit je, by mohly být pro dolar ve střednědobém horizontu pozitivní.

Mexické peso se vůči dolaru propadlo o osm procent, a obchoduje se tak na historicky nejnižší úrovni v hodnotě 19,86 pesos za dolar. Podle USA Today je pád mexické měny reakcí právě na vyrovnaný boj na Floridě. Trump zde vedl ve 4:30 SEČ o zhruba 136 tisíc hlasů.

Pražská burza

Pražská burza na volební vítězství Donalda Trumpa nakonec nijak výrazněji nezareagovala. Index PX oslabil o 0,02 procenta na 897,76 bodu. Vzhůru ho táhla zejména Erste Bank a pojišťovna VIG. Opačným směrem působily mimo jiné ČEZ či Moneta Money Bank. Největší objem obchodů připadal na akcie Komerční banky.

Česká měna se kolem 17:15 podle serveru Patria Online obchodovala k dolaru v kurzu 24,67 Kč/USD. Proti úternímu závěru tak koruna vůči dolaru oslabila o 20 haléřů. Ve vztahu k euru česká měna pokračovala ve stagnaci na 27,02 Kč/EUR.

Negativní dopad mělo vítězství Trumpa i pro sázkové kanceláře v České republice, které prodělaly desítky milionů korun. Nejvyšší výhru, téměř 1,5 milionu korun, vyplatila Fortuna. Celkový objem přijatých sázek překročil 40 milionů korun a v porovnání s posledními volbami v roce 2012 byl čtyřikrát vyšší. Za rekordním náběrem v politických sázkách z českých prezidentských voleb v roce 2013 zhruba o deset milionů korun zaostal.

Ropa

Také světové ceny ropy během dne postupně smazaly počáteční ztráty, které utrpěly taktéž v reakci na Trumpovo vítězství. Během odpoledne tak ropa znovu zdražovala. Trh oživl po šoku z nečekaného výsledku voleb spolu se stabilizací na ostatních finančních trzích.

Cena severomořské ropy Brent kolem 18:40 SEČ vykazovala růst zhruba o 1,3 procenta na 46,64 USD za barel a vymanila se z ranního propadu. Ten činil více než tři procenta a ropa při něm sestoupila na minimum za tři měsíce. Americká lehká ropa WTI překonala čtyřprocentní ztrátu a odpoledne již vykazovala růst. Kolem 18:40 SEČ to bylo asi o 1,4 procenta na 45,65 USD.

Těžba ropy v USA
Zdroj: Reuters
Autor: Lucy Nicholson

Analytici vidí v Trumpově volebním vítězství možnost jak poklesu, tak i růstu cen ropy. Trump slibuje podporovat růst domácí těžby ropy, což by tlačilo světové ceny stejně jako v minulých letech dolů.

Opačně by ale mohl působit posun americké politiky vůči Íránu. Trump kritizoval dohodu Západu s Teheránem, která Íránu umožnila zvýšit vývoz ropy. Zásoby ropy na americkém trhu minulý týden vzrostly o 2,5 milionu barelů. To je o milion barelů více, než analytici očekávali.