Česko se stane předním světovým výrobcem leteckých motorů

Vláda podepsala investiční smlouvu se společností General Electric (GE). Americká firma v Česku postaví závod pro vývoj, testování a výrobu turbovrtulových motorů. Zahraniční investice bude ale zřejmě nižší, než se původně uvádělo. Podle informací agentury ČTK výše investice do závodu dosáhne minimálně zhruba 1,35 miliardy korun. Dříve se mluvilo až o deseti miliardách korun. Takovou částku GE investuje do vývoje nového motoru, ale v evropských závodech. Viceprezident GE International John Rice později pro ČT uvedl, že „časem se hodnota naší investice vyšplhá až na 400 milionů dolarů (více než 9,8 miliardy korun).“

Video Události
video

Události: Podpis miliardových investic

Investiční dohodu podepsali ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD), ředitel CzechInvestu Karel Kučera a viceprezident GE International John Rice.  Závod by měl zahájit výrobu turbovrtulových motorů v roce 2022, při plné výrobní kapacitě bude vyrábět více než 400 motorů ročně. Místo výstavby nového centra je zatím nejasné, společnost ho chce vybrat do poloviny příštího roku.

Podle generálního ředitele CzechInvestu Karla Kučery je podíl investic firmy do vývoje motoru v Česku z celkové částky 350 milionů dolarů obchodním tajemstvím. „Jisté je, že všechny kapitálové investice, to znamená budovy, stroje a hmotný majetek, budou v České republice,“ řekl Kučera.

Podle ministra průmyslu a obchodu jde o zlom v lákání zahraničních investic do Česka. Vláda se chce zaměřit na podobné projekty, které dávají dobře placenou práci a mají vysokou přidanou hodnotu, dodal. „Udělali jsme významný krok k tomu, abychom oslabili charakter montovny a zajistili, že tady v České republice i do budoucna budou vytvářeny kvalifikované a velmi dobře placené pracovní příležitosti,“ uvedl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

„Investice je výsledkem dlouhodobé strategie a spolupráce mezi společností GE a CzechInvestem s cílem podpořit rozvoj klíčových high-tech oborů v České republice. Vytvoří stovky lokálních pracovních míst, posílí naše regionální kapacity a vylepší naši globální výrobní síť,“ uvedl viceprezident společnosti GE John Rice.

GE Aviation vytvoří v nové české centrále 500 nových pracovních míst a zdvojnásobí tak počet svých zaměstnanců v tuzemsku. Sto z těchto míst už vzniká letos pro podporu vývoje nového motoru ATP pro jednomotorový letoun Cessna Denali.

Letoun bude mít s novým motorem dolet okolo tří tisíc kilometrů a bude dosahovat rychlosti přes 520 kilometrů za hodinu. „Přes 80 procent našich dodavatelů pro motory řady H je z České republiky. Můžete tak očekávat, že budeme pokračovat v rozšiřování dodavatelské základny zde,“ dodal prezident GE Aviation Czech Norman E. Baker. 

Česko by se díky investici mělo dostat mezi pět států, ve kterých jsou vyvíjeny a vyráběny letecké motory. GE může zažádat o investiční pobídku určenou na stavbu nového závodu maximálně do 25 procent uznatelných nákladů. Vláda znění smlouvy schválila v létě.

Karel Kučera

Karel Kučera

generální ředitel agentury CzechInvest

„Tímto centrem se Česká republika zařadí po bok světové elity pouhých čtyř států, které vyrábí a zároveň vyváží letecké motory. Navazujeme tak na naši bohatou leteckou historii, která je založena hlavně na špičkových inženýrech.“

Karel Kučera

generální ředitel agentury CzechInvest

Usnesení počítá mimo jiné s tím, že stát v souvislosti s investicí GE uvolní v letech 2016 až 2018 téměř dvě miliardy korun na financování přípravy vývoje nových turbovrtulových motorů pro České vysoké učení technické v Praze. Škola chce s americkým průmyslovým konglomerátem spolupracovat. V případě, že bude v roce 2017 financování zcela zajištěno z fondů EU, budou peníze vráceny do státního rozpočtu. 

GE již nyní vyrábí turbovrtulové motory v pražské Waltrovce. Společnost Walter Engines koupila GE v roce 2008 a přejmenovala ji na GE Aviation Czech, ta nyní spadá pod leteckou divizi GE.

Schopné lidi tu najdeme, věří firma

Na otázku, zda se v Česku nebojí nedostatku technicky vzdělaných pracovníků, uvedl viceprezident GE International John Rice, že nikoliv. „Hledáme základní talent, potom sami děláme hodně školení a vývojové práce. Jako firma utratíme miliardu ročně školením lidí, ať jsou to inženýři, finančníci, všechny druhy profesí po celém světě,“ řekl ČT.

Video 90’ ČT24 - České vojenské mise v zahraničí
video

Viceprezident GE International John Rice pro ČT: Hledáme základní talent

Dodal, že firmu zajímají jak zkušení lidé, tak budoucí absolventi, pro které se chystají například inženýrské kurzy. Rozšířit by se měl i program stáží. Firma také chystá spolupráci s profesory na výzkumných projektech, protože „schopnosti univerzit jsou pro nás důležité“. 

Rice připomněl, že prvním cílem je, aby tento projekt byl úspěšný pro obě strany, pro GE i pro Česko. Pokud se tak stane, lze očekávat, že GE bude potřebovat navýšit své kapacity i investice.