Výplata dávek v hmotné nouzi se zpřísní. Buď veřejná služba, nebo existenční minimum

6 minut
Události ČT: Zpřísnění pravidel pro dávky v hmotné nouzi. Roli budou hrát i veřejné práce
Zdroj: ČT24

Senát schválil novelu zákona o hmotné nouzi, která zpřísňuje systém výplaty dávek. Po půl roce v evidenci Úřadu práce a bez zaměstnání člověk začne místo životního minima dostávat jenom existenční. Aby se příspěvek nesnížil, musí nezaměstnaný odpracovat alespoň dvacet hodin bez nároku na mzdu. Zákon kritizuje ČSSD a některé nevládní organizace.

Novela zákona o hmotné nouzi počítá s tím, že každý, kdo si během šesti měsíců nenajde zaměstnání, automaticky ztratí nárok na životní minimum ve výši 3410 korun a bude mít nárok na existenční minimum, což znamená maximálně 2200 korun měsíčně.

„Lidé se musí dostat do nějakého tlaku, aby vůbec projevili zájem o práci,“ uvedl senátor za ODS Jaroslava Zeman.

Dávku aktuálně pobírá téměř 200 tisíc lidí, jen v září za ni stát dohromady vyplatil 740 milionů korun. Nejvíc lidí má na ni nárok v Moravskoslezském a Ústeckém kraji.

Dávky v hmotné nouzi
Zdroj: ČT24

Na změnu mohou podle kritiků doplatit skupiny obyvatel jako lidé starší pětapadesáti let, rodiče pečující o děti do 15 let nebo lidé s 1. stupněm invalidity a jejich pečovatelé. „U nás určitě existuje diskriminace podle věku a takové lidi já chci chránit, ne jim tu situaci ještě ztěžovat,“ podotkla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová (ČSSD).

Pokud by lidé chtěli pobírat celý příspěvek životního minima, musí odpracovat nejméně 20 hodin pro obec. „Budou se snažit odpracovat nejméně 20 hodin, ale narazí na to, že tolik pracovních míst není k dispozici,“ upozorňuje Alena Zieglerová z Institutu pro sociální inkluzi.

Senátorka Dagmar Terelmešová (ČSSD) si nicméně myslí, že v době, kdy je nezaměstnanost nízká, si lidé, kteří chtějí, do půl roku práci najdou.

Zásadní problém podle kritiků je i v tom, že veřejnou službu nejsou Úřady práce povinny zajišťovat, v textu zákona doslova se doslova píše, že jen „můžou“, a navíc bez nároku na mzdu. „Je to podle mého názoru na hraně. Zda to bude za hranou, rozhodne Ústavní soud, protože nepochybuji o tom, že to někdo napadne,“ uvedla senátorka Eliška Wagnerová (nestr.). Před čtyřmi roky Ústavní soud podobný zákon zrušil. Nyní novela zákona míří k podpisu prezidentovi.

Veřejně prospěšné práce až na dvanáct měsíců

Ročně se do veřejně prospěšných prací zapojí přes dvacet tisíc lidí, letos se to zatím podařilo u devatenácti tisíc. Loni to bylo rekordních 35 tisíc.

Veřejně prospěšné práce by se mohly ještě rozšířit, pokud by se častěji prodlužovaly smlouvy s pracovníky na dvanáct měsíců. V současnosti Úřad práce většinou schvaluje dohody třeba jen na čtvrt nebo půl roku. Při nedávném jednání se starosty ale slíbil, že bude k jejich požadavkům vstřícnější.

„Prodloužená smlouva přes zimu se nám bude hodit, v této době nám pracovníci scházeli,“ uvedl starosta středočeské obce Kněžice Milan Kazda (nez.). Do veřejně prospěšných prací je tam zapojeno devět lidí a všichni mají smlouvu na osm měsíců.

„Když si pracovníka vyberou, otestují a zapracují, tak pokud by měl končit po šesti měsících, je to neefektivní,“ řekl předseda Sdružení místních samospráv Stanislav Polčák.

Počet pracovníků veřejně prospěšných prací
Zdroj: ČT24

Jenže podle Úřadu práce nebude dvanáctiměsíční smlouva pro všechny. Každou žádost totiž stejně jako dosud bude posuzovat zvlášť. „Je potřeba brát ohled na konkrétní situaci na konkrétním trhu práce a také na to, zdali konkrétní uchazeč nemůže získat zaměstnání na otevřeném trhu práce,“ přiblížila mluvčí úřadu Kateřina Beránková.

Za veřejně prospěšné práce se platí minimální mzda, loni na ni stát přispěl obcím a městům částkou přesahující dvě a půl miliardy korun. Nejčastěji tito lidé uklízejí veřejná prostranství, sečou trávu, hrabou listí, pomáhají s opravami, uplatňují se i v lesnictví, charitě či sociálních službách.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
14:13Aktualizovánopřed 10 mminutami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
před 6 hhodinami

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
před 10 hhodinami

Veřejné peníze se utrácejí bez ohledu na cíle, kritizuje NKÚ

Systém dotací v Česku čelí zásadním problémům a stát se často zaměřuje na maximální vyčerpání peněz spíše než na podporu projektů, které mohou mít skutečný přínos, vyplývá z výroční zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) za loňský rok. Ani v minulém roce se pak státu podle úřadu výrazně nepodařilo vylepšit hospodaření státního rozpočtu. Zadlužování pokračovalo rychlým tempem a tento trend představuje významnou hrozbu pro stabilitu veřejných financí.
včeraAktualizovánovčera v 10:29

Zákazníci opět kupují plynové kotle

Na energetickém trhu došlo k dalšímu veletoči. Zatímco poptávka po plynových a elektrických kotlech v době vysokých cen ochladla, nyní znovu sílí. Z analýz navíc vyplývá, že plynové kotle se momentálně mohou vyplatit. Opačným vývojem prošel zájem o tepelná čerpadla. Po nedávném boomu následoval pokles zájmu.
včera v 08:00

O Trumpových clech natáčela ČT mezi podnikateli v texaském Austinu

Americký prezident Donald Trump roztočil vůči světu divokou celní ruletu. Prošla již několika zvraty, nabrala několik různých matoucích podob. O tom, jak ji zatím vnímají drobní američtí podnikatelé, natáčel zpravodaj ČT Bohumil Vostal v Austinu. Hlavním městě státu, který Trumpa jednoznačně podpořil v listopadových prezidentských volbách.
včera v 07:30

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
30. 3. 2025Aktualizováno30. 3. 2025

Dopad amerických cel na Evropu bude trvalejší, soudí Jonáš. Unie má však své trumfy, věří Singer

Nová americká cla vůči dovozu z Kanady a Mexika budou mít spíše přechodný charakter, zatímco vůči Evropě mohou mít trvalejší platnost, odhadl investiční bankéř Ondřej Jonáš v pořadu Otázky Václava Moravce. Bývalý guvernér ČNB a hlavní ekonom Generali CEE Holding Miroslav Singer s tímto závěrem ohledně sousedů Spojených států souhlasil, naopak Evropa má podle něj trumfy pro jednání s administrativou Donalda Trumpa o výši cel.
30. 3. 2025
Načítání...