Rusko spojí s Tureckem plynovod TurkStream. Plyn povede i dál do Evropy

Moskva a Ankara podepsaly dohodu o vybudování plynovodu TurkStream, který povede plyn z Ruska do Turecka a odtud dále do Evropy. Dohodu podle agentury DPA podepsali ministři energetiky obou zemí za přítomnosti prezidentů Recepa Tayyipa Erdogana a Vladimira Putina. Celková kapacita plynovodu má činit 32 miliard metrů krychlových ročně.

Video Studio 6
video

Turecko a Rusko se dohodly na společné výstavbě plynovodu TurkStream

Projekt plynovodu TurkStream navrhlo Rusko před několika lety jako náhradu za nezdařený plán plynovodu South Stream, který měl obcházet Ukrajinu přes Černé moře na Balkán. 

Projekt se ocitl u ledu, když turecké stíhačky loni v listopadu sestřelily u syrsko-tureckých hranic ruský bombardér. Vztahy obou zemí tak prudce ochladly.

Erdogan se později za incident omluvil a oba prezidenti se v srpnu sešli v Rusku, aby oznámili návrat k předkrizovým poměrům.

Původní plány plynovodu TurkStream počítaly s celkovou kapacitou 63 miliard metrů krychlových ročně, později však byla jeho plánovaná kapacita snížena na 32 miliard metrů krychlových.

Spolupráce i v oblasti jaderné energetiky

Erdogan na společné tiskové konferenci s Putinem také řekl, že po normalizaci vztahů obou zemí předpokládá také urychlení plánů na výstavbu jaderné elektrárny, kterou má Rusko postavit v Akkuyu v jihoturecké provincii Mersin na pobřeží Středozemního moře.

Kontrakt na výstavbu první turecké jaderné elektrárny v hodnotě 20 miliard dolarů (asi 480 miliard korun) vyhrál v roce 2013 ruský státní podnik Rosatom. Projekt pozastavilo ochlazení vztahů loni v listopadu.

Video Studio ČT24
video

Rusista Dvořák: Mezi Ankarou a Moskvou zůstávají nedořešené otázky

Rusista Dvořák: Mezi Ankarou a Moskvou zůstávají nedořešené otázky

Turkolog Laně: Jen Západ je pro Turecko zárukou technologií a investic