ERÚ znejišťuje výrobce zelené energie, míní ministerstvo průmyslu. Podle něho je to zbytečné

Ministerstvo průmyslu a obchodu (MPO) odmítá snahu Energetického regulačního úřadu (ERÚ) opakovaně znejišťovat výrobce energie a resorty státní správy v souvislosti s podporou výroby zelené energie. Resort uvedl, že jednání s Evropskou komisí (EK) o získání podpory, takzvané notifikace, pro většinu podporovaných zdrojů energie v Česku již míří do finále.

ERÚ ve čtvrtek informoval, že jím vydané cenové rozhodnutí zatím nepočítá pro příští rok s výplatou podpory pro tyto zdroje. Podpora činí více než 40 miliard korun ročně. V případě, že zdroje, jimž chybí schválení od EK, jej dostanou, může úřad cenové rozhodnutí změnit. ERÚ tento týden uvedl, že chybějící notifikace se týkají obnovitelných zdrojů energie zprovozněných do konce roku 2012, dále kombinované výroby energie a tepla, výroby tepla a druhotných zdrojů.

„Notifikační řízení je nyní ve finální fázi dolaďování posledních detailů,“ uvedl mluvčí MPO František Kotrba. Kdy přesně by měly zdroje potvrzení od EK získat, ale nespecifikoval. Uvedl pouze, že sama Komise avizovala dříve ukončení notifikačního procesu pro zdroje uvedené do provozu do roku 2012 do konce září, tedy do pátku.

„Posunutí data vydání notifikačního rozhodnutí pro výrobce energie z obnovitelných zdrojů ale neznamená žádné riziko. Podpora těchto zdrojů se opírá o cenové rozhodnutí ERÚ z roku 2015, které pokrývá celý letošní rok.“

František Kotrba

mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu

Cenové rozhodnutí s podporou pro většinu obnovitelných zdrojů vypsal už loni ERÚ až na základě nařízení vlády těsně před koncem roku. I tehdy argumentoval chybějícím schválením EK. Výplatu umožnil během nepřítomnosti předsedkyně ERÚ Aleny Vitáskové tehdejší místopředseda úřadu Jan Nehoda, jehož pak Vitásková odvolala z funkce. Vitásková už dříve uvedla, že většina podpory, která byla letos dosud vyplacena, byla vyplacena nezákonně.

MPO v pátek dále uvedlo, že považuje od ERÚ za nekorektní, že veškerou odpovědnost za současnou situaci přenáší jen na něj. Mimo jiné upozornilo, že k vyjednávání a k přípravě podkladů pro rozhodnutí Komise je ustanovena široká meziresortní pracovní skupina složená ze zástupců šesti resortů, včetně ERÚ, ministerstva financí a ministerstva zemědělství.

„MPO vypracovalo vysoko nad rámec požadavků pro EK mnoho dalších podpůrných a pracovních dokumentů, které mají zásadní pozitivní dopad na všechna vedená řízení. Někdy bylo nuceno také substituovat činnost zástupců jiných resortů v notifikační skupině, a to v případech, kdy se zpracování podkladů buď časově neúměrně protahovalo, nebo připravený materiál neodpovídal zadání a rozsahu, který EK požadovala,“ dodal Kotrba.

Podporu podporovaným zdrojům energie v Česku od roku 2013 vyplácí Operátor trhu s elektřinou na základě cenového rozhodnutí ERÚ. Předtím ji vypláceli sami distributoři elektřiny. Výše podpory vzrostla ze zhruba jedné miliardy korun vyplacené v roce 2006 na 43,5 miliardy korun vyplacených loni. Celkem tak bylo na podporu zelené energie od roku 2006 do konce loňského roku vyplaceno více než 205 miliard korun.

Vláda minulý týden rozhodla, že stát příští rok poskytne na podporu elektřiny a tepla ze státního rozpočtu 26,2 miliardy korun, o zhruba čtyři miliardy korun více než letos. Zbytek zaplatí převážně spotřebitelé v platbě na podporu elektřiny vyrobené z obnovitelných zdrojů.