Sazka slaví 60 let: Bez loterií a sázek vydrželo komunistické Československo jen tři roky

Přesně před 60 lety vznikla loterijní společnost Sazka. V roce 1956 ale ještě sázející netipovali vylosovaná čísla – první sázkovou hrou byla stejnojmenná Sazka, kde se sázelo na výsledky sportovních utkání. Populární číselná loterie Sportka přichází až o rok později. Postupem času přibyly i další hry: Mates, 5 ze 40 nebo po revoluci Tutovka či Šťastných 10. Připomeňte si, jak se u nás sázelo za komunismu.

Sazka nebyla v komunistickém Československu první: od roku 1948 fungovala Státní sázková kancelář, zkráceně Staska. Ta fungovala až do roku 1953 a provozovala sportovní sázky. Vedle toho probíhaly také různé loterie: třeba státní dobročinná loterie a zejména Československá třídní loterie. Jenže přichází rok 1953, měnová reforma, a veškeré sázky a loterie byly v celém Československu zakázány.

Tento zákaz ovšem vydržel pouhé tři roky. Ukázalo se, že tady poptávka existuje, takže kvetly různé nelegální herny, nelegální sázky a podobně. Státu navíc unikaly velké finanční prostředky, které byly potřeba. Proto už v roce 1956 vznikl podnik Sazka. 

Ten spouští ve stejném roce tipovací hru Sazka a zájem byl obrovský už od prvního dne. Na archivním videu z roku 1956 čekají na hlavní poště v Jindřišské ulici stovky zájemců. 

Dav zájemců na poště v Jindřišské ulici
Zdroj: ČT24

Sloupeček Sportky stál zpočátku 3 Kčs

O rok později na Velikonoce se poprvé losovala číselná loterie Sportka, kde bylo v osudí 49 čísel. Tehdy se ještě losoval jen jeden tah a bez dodatkového čísla. Název Sportka vycházel z toho, že každé ze 49 čísel bylo nazváno podle konkrétního sportovního odvětví. Například jednička byly boby, 14 byl fotbal, 19 hokej a úplně poslední 49 pak základní a rekreační tělesná výchova. 

Zpočátku stál sloupeček Sportky tři koruny. Potom cena vzrostla na šest korun a dál se zvyšovala. Na druhé straně sázející byli velmi limitováni v tom, že výhry byly omezené. Na začátku Sportky mohli vyhrát maximálně 40 tisíc korun.

10 minut
Studio 6: Sazka slaví kulaté výročí
Zdroj: ČT24

V roce 1961 dokonce bylo rozhodnuto, že se maximální výhra sníží jen na 15 tisíc korun, což se ovšem během pár měsíců ukázalo jako neúnosné, protože zájem veřejnosti drasticky opadl, klesaly tržby, bylo daleko méně prostředků pro sport a tělovýchovu. Proto zase vláda maximální limit výher zvýšila. 

Postupem času se zvedal na sto tisíc, v polovině 80. let už to bylo 200 tisíc korun a od roku 1990 půl milionu. Limit výher potom padl v roce 1991, kdy se velikost výhry začala řídit velikostí vkladů.

Jen pro srovnání: vůbec nejvyšší výhra v historii Česka padla loni, kdy se výherce z Pardubicka přihlásil o téměř 2,5 miliardy korun.

V osudí poletovaly pingpongové míčky polepené čísly

Pravidelné televizní losování spustila Československá televize v roce 1973: „Losování bylo naprosto živé, byl to přímý přenos. Co se v losování odehrálo, nešlo změnit. Byly to běžné pingpongové míčky lepší kvality, které byly polepené čísly. Míčky se od samého začátku vážily, měřil se jejich průměr, kulatost a tak dále,“ vzpomínal v pořadu Retro bývalý ředitel provozního oddělení Sazky Josef Tupý. 

Losování Sportky
Zdroj: ČT24

Mezi lidmi se také samozřejmě šířily zvěsti, že je slosování zmanipulované: „Také se nám stalo, že jsme čekali, než začne losování, a přišli tam nějací páni v civilu. Prokázali se, že jsou od kriminálky. Vytáhli váhu a začali nám vážit míčky. Někdo napsal, že děláme podvody, takže odešli s tím, že váha, kterou jsme měli uvedenou v protokolu, naprosto souhlasila s jejich měřením,“ popisoval v Retru bývalý vedoucí právního oddělení Sazky Josef Kozák.  

Mates, 5 ze 40 nebo stírací losy

Kromě zvyšujících se výher čekaly na sázející i další lákadla. Od roku 1967 se začal hrát populární Mates (neboli Malé televizní slosování). V něm se tahalo pět čísel z 35. Takže pravděpodobnost výhry v Matesu byla zhruba 50krát vyšší než pravděpodobnost výhry ve Sportce. Mates také na rozdíl od Sportky patřil ministerstvu kultury.    

V roce 1981 odstartovala i sázka 5 ze 40, tehdy ještě příležitostná loterie s roční frekvencí losování. Ta se ale postupně zvyšovala, v 90. letech se už losovalo každý týden.

Další populární možností byly stírací losy, se kterými přichází Sazka v roce 1989. „Původně bylo objednáno 10 milionů kusů, ty ale zmizely během dvou nebo tří týdnů a před sběrnami se tvořily obrovské fronty. To byla nejúspěšnější série z hlediska rychlosti prodeje v dějinách stíracích losů. To už se nikdy neopakovalo,“ dodává Josef Tupý. 

Sazka ale nebyla sama, třeba Český fond výtvarných umění vydával losy s Monou Lisou, kde mohli lidé vyhrát kromě zájezdů i obrazy umělců nebo třeba nábytkovou stěnu. Kromě státu vydávaly losy i jednotlivé organizace.

27 minut
Retro: Hazard a sázení v Československu
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Americká vláda uleví automobilkám od cel

Americká vláda poskytne automobilkám vyrábějícím ve Spojených státech úlevu od pětadvacetiprocentních cel na automobily. Prezident Donald Trump to zdůvodnil mimo jiné ochranou národní bezpečnosti. Podle ministra obchodu Howarda Lutnicka má krok pomoci firmám při návratu dodavatelských řetězců do USA a má zmírnit dopady dovozních poplatků na autodíly. Ty by měly začít platit od 3. května.
včeraAktualizovánopřed 1 hhodinou

Bilance: Evropa v čase obchodní války

Tým publicistického měsíčníku Bilance se tentokrát zaměřil na dopady celní války na Evropu. Zajímal se, jak na nestabilní situaci reagují české firmy s napojením na Spojené státy. Věnoval se i soběstačnosti Evropy, přičemž se dostal i do dolů, kde je možné vidět české lithium. Tématem pondělního vysílání byl i odraz proměny bezpečnostní architektury v byznysu, který se projevil hlavně ve zbrojařství.
28. 4. 2025

Zbývají poslední dny pro podání přiznání k dani z příjmů

Na podání elektronického přiznání k dani z příjmů mají lidé už jen posledních pár dnů. Formulář je nutné elektronicky odeslat a daně zaplatit do pátku 2. května, ale lidé by to neměli nechávat na poslední chvíli. Finanční správa totiž upozorňuje, že hrozí přetížení systému. Těm, co odevzdávají papírové daňové přiznání, skončila lhůta už na konci března.
28. 4. 2025

Výdaje na zbrojení rostly loni nejrychleji od konce studené války

Celosvětové vojenské výdaje se v loňském roce zvýšily o 9,4 procenta na 2,72 bilionu dolarů (téměř šedesát bilionů korun). Zaznamenaly tak nejprudší meziroční nárůst přinejmenším od konce studené války, počátkem devadesátých let minulého století. Nejvíc vynakládají na zbrojení USA, Čína a Rusko. Informoval o tom Stockholmský mezinárodní ústav pro výzkum míru (SIPRI).
28. 4. 2025

Jak odhalit podvodný e-shop? Pomoci mohou recenze i důkladné ověřování

Nákupy přes internet jsou mezi lidmi stále populárnější. Podle dat Českého statistického úřadu (ČSÚ) vzrostl mezi lety 2015 a 2023 podíl lidí v Česku, kteří nakupují na internetu zhruba dvouapůlnásobně na 62,9 procenta. S tím ale přichází i řada rizik. Jedním z nich jsou podvodné e-shopy, které mohou na první pohled působit seriózně. Jak takový obchod rozpoznat a co dělat, pokud už člověk na podvodné stránce nakoupí?
28. 4. 2025

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
27. 4. 2025

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
27. 4. 2025

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
27. 4. 2025
Načítání...