Sloučení obrů. Bayer zaplatí za americké Monsanto 66 miliard dolarů

Německý chemický a farmaceutický koncern Bayer se dohodl na převzetí americké biotechnologické společnosti Monsanto, potvrdila německá společnost. V transakci, která bude největším hotovostním převzetím v historii, Bayer za světovou jedničku na trhu osiv zaplatí zhruba 66 miliard dolarů (1,6 bilionu korun).

Pokud spojení schválí regulační úřady, vznikne největší dodavatel produktů pro zemědělskou výrobu na světě, který bude ovládat přes čtvrtinu světového trhu osiv a pesticidů. Půjde zároveň o největší zahraniční akvizici, jakou kdy uskutečnila jakákoli německá firma.

Vedení Monsanta nakonec souhlasilo s nejnovější nabídkou německé firmy, která činila 128 dolarů v hotovosti. Bayer musel nabídku na Monsanto několikrát zvýšit z původních 122 dolarů. Obě firmy jednaly o vzájemném spojení od března.

Bayer uvedl, že společné ústředí pro aktivity na světovém trhu osiv bude v americkém St. Louis. Centrála pro ochranu plodin a výzkum na tomto poli bude v německém Monheimu. Dohoda zahrnuje doložku, podle níž Bayer zaplatí dvě miliardy dolarů, pokud transakce nezíská souhlas regulačních úřadů. Celé převzetí má být uzavřeno do konce příštího roku.

 

Monsanto je s podílem 26 procent jedničkou na trhu s osivy, vyrábí ale také například prostředek pro hubení plevelu Roundup. Má zhruba 20 tisíc zaměstnanců a jeho tržní kapitalizace nyní přesahuje 47 miliard dolarů (1,1 bilionu korun).

Tržní hodnota Bayeru, který má po celém světě kolem 117 tisíc zaměstnanců, dosahuje 90 miliard USD. Firma, která mimo jiné vyvinula aspirin, působí v řadě oblastí, včetně produkce osiv, ochrany plodin před škůdci a ničení plevele. Vyrábí i plasty a s podílem 18 procent je rovněž druhým největším producentem chemikálií pro zemědělskou výrobu.

Dosud největším hotovostním převzetím firmy v historii byla koupě americké pivovarské společnosti Anheuser-Busch belgickou InBev z roku 2008 za zhruba 40 miliard dolarů, uvádí agentura Reuters. Dosavadní největší akvizicí německé firmy v zahraničí byla fúze automobilky Daimler s americkým Chryslerem z roku 1998, která oceňovala americkou firmu na více než 40 miliard dolarů.

Video Studio ČT24
video

Ekonom Bostl k převzetí Monsanta Bayerem

Ekonom: Jde o sňatek z rozumu

Fakt, že se celá operace uskutečňuje jen v hotovosti, připsal hlavní ekonom společnosti Chytrý Honza František Bostl tomu, že nadnárodní koncerny typu Apple či Google mají velkou hotovost a potíže, jak s ní v dnešní době záporných sazeb nakládat. Je to výsledek současných levných peněz, uvedl. 

Samotnou operaci nazval sňatkem z rozumu, kdy trh s komoditami natlačil obě firmy do situace, kdy musí řešit svoji efektivitu, náklady, místo na trhu. Musí se vyrovnat také s nástupem čínských firem. „Obě firmy to posílí. Sňatek by mohl fungovat i delší dobu,“ soudí Bostl. Upozornil však na možná úskalí při schvalování antimonopolními úřady, kdy bude záležet i na případném lobbingu konkurenčních firem, pokud jim bude převzetí vadit.