Ceny mléka už by klesat neměly. Odbyt se lepší, zájem o mléko jeví opět Čína

Výkupní ceny mléka by už v Česku klesat neměly, protože se pomalu začíná zlepšovat odbyt mléčných výrobků ve světě, uvedl předseda Českomoravského svazu mlékárenského Jiří Kopáček po proběhlém Mlékárenskému dnu v Přibyslavi.

Ceny mléka se snižovaly 26 měsíců až do letošního července. V srpnu průměrná farmářská cena mléka stoupla o desetník a pozvolný nárůst by podle odhadu svazu měl pokračovat.

„Situace se začíná konsolidovat,“ uvedl Kopáček. V červenci dostávali čeští producenti za litr mléka zaplaceno v průměru 6,10 koruny. Podle údajů od zemědělců to je ale zhruba o dvě koruny méně, než by potřebovali na pokrytí svých nákladů. „Zdravá cena“ mléka je podle předsedy Asociace soukromého zemědělství Josefa Stehlíka někde mezi osmi až devíti korunami. 

„Doufáme, že ceny mléka budou růst. Signály hovoří o oživení trhu s mlékem, snad se tedy oživí i výkupní cena mléka.“

Josef Stehlík

předseda Asociace soukromého zemědělství
 

S výkyvy se musely vyrovnávat i mlékárny. „Z levného mléka se požadují levné výrobky,“ řekl jednatel Mlékárny Polná Miloš Kvasnička. „Nemůžeme čekat, že by byl nárůst nějaký skokový. Návrat k normálu já očekávám v horizontu několika měsíců,“ uvedl předseda svazu k dalšímu vývoji cen mléka.

Video Studio ČT24
video

Ceny mléka už by klesat neměly

 

Mléčné výrobky podle něj začínají ve světě zase odebírat nejvýznamnější dovozci, mezi nimi asijské země a především Čína. Na čínský trh se dostávají i české mlékárny, kupříkladu Madeta a Mlékárna Hlinsko. 

Spotřeba mléka bude vzhledem k růstu populace stoupat

Podle agrárního analytika Petra Havla sice spotřeba mléka světově vzhledem k růstu populace bude stoupat, ale při jejím pokrývání budou evropské mlékárny nejspíš vytlačovány asijskými a jinými zeměmi s levnější produkcí mléka. „Největší výzvou pro naše mlékárenství je víc než expanze na zahraniční trhy udržet vlastní trh,“ řekl analytik. To podle něj znamená jediné: přesvědčit spotřebitele, že má smysl kupovat tuzemské výrobky.

Na problémy s rostoucím dovozem upozorňuje i mlékárenský svaz. Spotřeba mléčných výrobků se v Česku zlepšuje. Minulý rok jich podle údajů svazu každý obyvatel v průměru snědl 242,3 kilogramu, zatímco o rok dříve to bylo 236,4 kilogramu. „Ale na této pěkné spotřebě se dovozové výrobky podílejí téměř 43 procenty. To je příliš mnoho,“ řekl Kopáček. Nedovážejí se jen speciality, ale i mléko, jogurty, sýry, či máslo, nejčastěji z Německa a Polska.

České mlékárenství na tom přesto podle Kopáčka není špatně. Výroba mlékáren stoupá, kupříkladu u jogurtů je proti loňsku jejich produkce vyšší o desetinu. „Snad jediná komodita, kde jsme v propadu proti loňskému roku, je máslo,“ uvedl předseda svazu.