Volkswagen se dohodl na řešení sporu s dodavateli dílů

Volkswagen se podle agentury DPA dohodl na řešení sporu s dodavateli dílů, který ovlivnil šest závodů koncernu a téměř 28 tisíc zaměstnanců. Podle deníku Hannoversche Zeitung dohoda o urovnání sporu počítá s uzavřením dlouhodobého partnerství mezi Volkswagenem a oběma dodavateli a s co nejrychlejším obnovením dodávek.

Volkswagen
Zdroj: ČTK/DPA Autor: Julian Stratenschulte

Přesný obsah dohody žádná ze stran sporu neupřesnila. Jasné nebylo ani pozadí sporu, podle médií ale za ním mohl stát jeden společný projekt, ze kterého sešlo. Volkswagen kvůli nedostatku dílů zastavil v pondělí na týden výrobu modelů Golf v domovské továrně ve Wolfsburgu, problémy ale mají kvůli sporu s dvojicí dodavatelů i další továrny. Tisíce zaměstnanců musejí na dovolenou, další čeká zkrácená pracovní doba.

Škodu Auto spor zatím nepostihl. „Momentálně běží výroba ve všech závodech bez omezení,“ řekl mluvčí české automobilky Tomáš Kubík. Ohledně případného dalšího vývoje podle něj není možné nyní učinit žádné stanovisko.

„Že dochází ke sporům, je běžné, co ale není běžné je, aby vyvrcholily takto. To znamená zastavení dodávek. Je to neobvyklá situace.“

Michael Kudela

šéfredaktor Auto, motor a sport

Během pondělka jednali zástupci automobilky s dvojicí dceřiných firem saské společnosti Prevent dlouho do noci více než 13 hodin, avšak bezvýsledně. Na dohodě s firmou ES Automobilguss, která zastavila dodávky litinových dílů nutných pro výrobu převodovek, a společností Car Trim dodávající potahy na sedadla, však Volkswagen i po pondělku stále bez úspěchu pracuje.

Vyjednavači ale byli ráno optimističtí. „Nyní je všechno na dobré cestě,“ řekl agentuře DPA zdroj z jednání. Podle agentury Reuters se obě strany sporu blíží dohodě.

Pozadí sporu není zcela jasné, mluví se ale o tom, že by za konfliktem mohl stát jeden společný projekt, ze kterého sešlo. Podle analytiků by spor mohl automobilku stát až sto milionů eur, pokud by vyústil v týdenní zastavení produkce.