Hongkongská bitcoinová burza stojí. Zloději ukradli v přepočtu 70 milionů dolarů

Jedna z největších burz pro digitální měnu bitcoin Bitfinex v Hongkongu dočasně zastavila veškeré obchodování. Reaguje tak na narušení bezpečnosti, při kterém bylo ukradeno v přepočtu 70 milionů dolarů z účtů zákazníků. Společnost zároveň oznámila, že pracuje na obnově svých služeb.

Při hackerském útoku bylo ukradeno 119 756 bitcoinů, v přepočtu jde o 70 milionů dolarů. Narušení bezpečnosti oznámila burza v úterý pozdě večer a zmrazila veškeré uživatelské účty. „Vyšetřujeme narušení, abychom zjistili, co se stalo,“ uvedla burza.

Po oznámení hodnota bitcoinů klesla o pětinu z 604 dolarů (14 600 korun) za bitcoin na 482 dolarů, což byla nejnižší hodnota za dva měsíce. Druhý den již cena podle další burzy itBit oživila na 544,71 dolaru.

Před dvěma lety se ztratily bitcoiny za půl miliardy

Zpráva nicméně oživila vzpomínky na ztráty po kolapsu burzy Mt. Gox před dvěma lety, která byla ve své době největší burzou pro bitcoiny, píše na svých internetových stránkách Financial Times.

Tehdy se ztratilo 850 tisíc bitcoinů, jejichž hodnota tehdy činila 500 milionů dolarů. Nynější krádež je tak druhá největší v historii měny a ukradený počet bitcoinů představuje zhruba 0,75 procenta z celkového počtu bitcoinů v oběhu.

Bitfinex platí za třetí největší burzu pro digitální měnu na světě za OKCoin a BTC China. Zatímco první dvě obchodují v čínských jüanech, Bitfinex v dolarech.

Měna bitcoin vznikla v roce 2009 a je navržena tak, aby ji nikdo nemohl jakkoli ovlivňovat, tedy ani vlády a centrální banky. Kybernetické mince „razí“ síť počítačů se specializovaným softwarem. Ten je naprogramován tak, aby uvolňoval nové mince stabilním tempem, které se ale postupně zpomaluje. Počet mincí v oběhu bude konečný, celkem jich má být vytvořeno 21 milionů.