Hromadně propouštěných bylo v červnu nejméně od ledna 2013

Zaměstnavatelé nahlásili letos v červnu úřadům práce hromadné propouštění 115 lidí, což je nejméně za dobu sledování těchto údajů od ledna 2013. Zbavovat se lidí bude pět zaměstnavatelů, nejvíce se to bude týkat zaměstnanců v Plzeňském, Středočeském a Libereckém kraji, oznámila mluvčí Úřadu práce ČR Kateřina Beránková.

 

V květnu bylo nahlášeno hromadné propouštění 2279 lidí, před rokem v červnu muselo takto z práce nuceně odejít 522 zaměstnanců. „Jako hlavní důvod k přijetí tohoto opatření uváděli zaměstnavatelé organizační změny, pokles objemu zakázek a prodeje, insolvenci, silné konkurenční prostředí či ztrátu klíčových zákazníků, a tím pádem neschopnost dostát svým závazkům,“ uvedla generální ředitelka Úřadu práce ČR Kateřina Sadílková.

Zaměstnavatelé, kteří nahlásili v červnu hromadné propouštění, mají své provozovny v Praze, v Jihočeském, Libereckém, Pardubickém, Plzeňském, Středočeském a Ústeckém kraji. Nejvyšší počet zaměstnanců, kterých se toto opatření v následujících měsících dotkne, pracuje na Plzeňsku (36), ve středních Čechách (35) a na Liberecku (28). Z okresního hlediska je na tom nejhůře Plzeň, kde přijde o práci 36 lidí, a také Kolín. V tomto regionu rozdají zaměstnavatelé 35 výpovědí.

 

Z hlediska profesí se bude propouštění týkat zejména kovodělníků a strojírenských dělníků, technických a odborných pracovníků v oblasti vědy a techniky, úředníků a odborných pracovníků v obchodě.

O hromadné propouštění jde tehdy, pokud během 30 dnů dostane ve firmě s 20 až 100 zaměstnanci výpověď nejméně deset lidí. V podniku se 101 až 300 pracovníky je to aspoň desetina zaměstnanců a ve společnosti s více než 300 zaměstnanci minimálně 30 lidí. Dříve než dá zaměstnavatel výpovědi, musí o svém záměru písemně informovat vedle pobočky úřadu práce také odborovou organizaci a radu zaměstnanců.