Japonská SoftBank kupuje předního tvůrce čipů pro Apple nebo Samsung

Japonská telekomunikační skupina SoftBank Group se dohodla na převzetí britské technologické společnosti ARM Holdings za 24,3 miliardy liber (zhruba 790 miliard korun). Společnost ARM navrhuje čipy využívané v mobilních zařízeních, její technologie tak využívají i firmy jako Apple nebo Samsung.

SoftBank
Zdroj: Reuters Autor: Thomas Peter

SoftBank za každou akcii společnosti ARM zaplatí 17 liber v hotovosti. Kupní cena je tak o zhruba 43 procent vyšší než páteční závěrečná hodnota akcií na burze. Převzetí ARM by mělo být jednou z největších akvizicí v evropském technologickém sektoru a největší akvizicí firmy SoftBank, napsala agentura Reuters.

„Je to jedna z nejdůležitějších akvizic, jaké jsme kdy učinili, a očekávám, že ARM se dále do budoucna stane klíčovým pilířem růstové strategie SoftBank,“ uvedl zakladatel SoftBank Masajoši Son. Podle agentury Reuters se předpokládá, že ARM bude hrát jednu z ústředních rolí v posunu celého technologického odvětví k internetu, na který svou pozornost zaměřuje právě Son.

Akcie ARM v úvodu pondělního obchodování vystřelily vzhůru, zpevnily o 45 procent a dostaly se na historické maximum 17,33 libry za jednu akcii. Na tokijské burze se kvůli státnímu svátku neobchoduje.

Zájem o britskou firmu brexitu navzdory

Zpráva o dohodě přichází jen několik týdnů poté, co se Britové vyslovili pro odchod své země z Evropské unie. Překvapivý výsledek britského referenda přitom vyvolal obavy ohledně atraktivity britské podnikatelské komunity, píše Financial Times. Transakce tak podle britského ministra financí Philipa Hammonda ukazuje, že Británie zůstává lákavým cílem pro investory.

Philip Hammond

britský ministr financí

„Pouhé tři týdny po rozhodnutí v referendu to ukazuje, že Británie neztratila
nic ze své přitažlivosti pro zahraniční investory.“

Philip Hammond

britský ministr financí

Pozitivně zprávu vnímá i nová premiérka Theresa Mayová. „Je to dobrá zpráva pro britské pracovníky, je to dobrá zpráva pro britskou ekonomiku. Ukazuje se, jak říká premiérka, že můžeme být úspěšní i při odchodu z Evropské unie,“ dodala mluvčí Mayové.

Financial Times nicméně upozorňuje, že společnost ARM je vůči negativním dopadům takzvaného brexitu chráněna lépe než mnohé jiné britské podniky, a to díky svému významnému postavení v globálním čipovém průmyslu a příjmům v amerických dolarech.

SoftBank se nicméně zavázala zachovat ústředí ARM v britském Cambridgi, rovněž by měl na svých místech zůstat vrcholový management, uvedl Bloomberg. V příštích pěti letech se pak měl minimálně zdvojnásobit počet zaměstnanců v Británii.

Japonská společnost SoftBank je telekomunikačním a mediálním konglomerátem s rozsáhlými zahraničními aktivitami. Firma vlastní například většinový podíl ve společnosti Sprint, která je čtvrtým největším mobilním operátorem ve Spojených státech.