Češi se lepší. Lépe splácí své dluhy

Schopnost Čechů splácet své závazky se mírně zlepšuje. Ke konci června mělo dluhy po splatnosti 7,92 procenta dospělých obyvatel země. To je nejnižší úroveň od konce září 2011. Koncem roku 2015 to bylo 8,09 procenta a o rok dříve 8,23 procenta. Nejhorší situace zůstává v Ústeckém kraji, informovalo sdružení Solus, které svým členům umožňuje přístup k informacím o klientech s potížemi se splácením závazků.

Video Studio ČT24
video

Kalvoda: Lidé jsou na tom ekonomicky lépe

„V průběhu druhého čtvrtletí významně klesl počet osob s dluhem po splatnosti ve všech krajích v Česku. V Ústeckém kraji, kde je stav nesplácených závazků dlouhodobě nejhorší, došlo k poklesu pod hranici patnácti procent, v Moravskoslezském kraji klesl podíl pod hranici deseti procent. Situace se dále zlepšovala i v krajích, kde jsou problémy dlouhodobě nejmenší, ve Zlínském kraji, na Vysočině i v Praze,“ komentoval čísla tajemník sdružení Jan Stopka.

„Já si myslím, že jsou lidé opatrnější nebo se mění jejich ekonomická situace - ubývá nezaměstnaných. Takže ti, kteří měli problém ještě loni splácet, tak už ho tolik nemají. Ale nemyslím si, že by docházelo k nějakým významným poklesům oproti minulým letům.“

Hynek Kalvoda

předseda výboru Asociace občanských poraden

Členským společnostem sdružení dluží po splatnosti 700 tisíc Čechů celkem 51 miliard korun. Finanční situaci Čechů ovlivňují nejen nesplácené dluhy u bank a nebankovních poskytovatelů spotřebitelských úvěrů, ale i u společností z nefinančních sektorů ekonomiky. Sdružení proto sleduje nesplácené závazky i v těchto sektorech ekonomiky.

Video Události
video

Změny v odměňování exekutorů / Zadlužení Češi

Rostoucí mzdy a nízká nezaměstnanost dodávají chuť utrácet i více se zadlužovat 

Rostoucí mzdy, rekordně nízká nezaměstnanost i dostupné služby za výhodné ceny dodávají občanům chuť utrácet i přijímat více závazků. Celý závazek po splatnosti nebo jeho část uhradilo během prvního pololetí téměř 228 tisíc občanů, v penězích to je 3,566 miliardy korun uhrazených závazků po splatnosti.

Členství ve sdružení Solus umožňuje přístup k informacím o klientech, kteří čelili nebo čelí potížím se splácením svých závazků, dále k databázi odcizených a neplatných dokladů a k insolvenčnímu registru. Členská společnost se na základě dotazu do databáze dozví o dluhu klienta, případně o jeho úhradě. Ta je v registru uchována až tři roky. Data se v databázi shromažďují pouze se souhlasem zákazníků.