Odbory v TPCA jsou pro stávku, pokud se nezvýší platy

Odbory v kolínské automobilce TPCA odhlasovaly, že kvůli zvýšení platů půjdou i do stávky. O jejím vyhlášení ale zatím nerozhodly. Jednání s vedením automobilky zatím pokračují. Odboráři si referendem potvrdili, že většina z nich je pro vyhlášení stávky a trvá na zvýšení mezd o 1350 korun. Vedení firmy podle mluvčího Marka Hovorky mrzí, že se po pětiměsíčním vyjednávání nepodařilo dojít k dohodě, a to ani po řízení před nezávislým zprostředkovatelem, na nějž se odbory i firma obrátily.

V uplynulých týdnech se v automobilce konalo hlasování, kterým odbory zjišťovaly míru podpory stávky. Firma má přes 2400 stálých zaměstnanců, z nich hlasovalo 55 procent. „Z hlasujících bylo 97 procent pro stávku,“ uvedl předseda odborů Kovo při TPCA Ivo Navalaný.

Pro vyhlášení stávky potřebovaly odbory podporu alespoň poloviny zaměstnanců, a z nich musely být alespoň dvě třetiny pro stávku. Zákonné podmínky tak odbory splnily. „Další jednání se uskuteční příští týden,“ dodal Navalaný.

 

Odbory TPCA vyhlásily v polovině června stávkovou pohotovost. Kolektivní vyjednávání v automobilce běží od ledna.

Vedení firmy zvýšilo od června mzdy tarifních zaměstnanců o 700 korun, dalších sto korun jim připadne s navýšením základny pro výpočet prémií a průměrná výše 13. platu, který byl zaveden místo firemního bonusu, stoupne o 4500 korun. To odboráři považují za nedostatečné, kromě navýšení tarifních mezd o 1350 korun chtějí zavedení směnného příplatku 450 korun. Se zavedením příplatku společnost souhlasí, navrhuje ale tři sta korun. 

Vedení automobilky v dnešním prohlášení uvedlo, že na rozdíl od odborů plně akceptovalo doporučení zprostředkovatele. Firma připomněla, že se s odbory už dříve dohodla na novém směnném režimu, společném řešení ergonomické zátěže, zvýšení víkendového příplatku nebo zavedení senior programu. „V otázce základních mezd a směnného příplatku odbory názor nezávislého zprostředkovatele nerespektují a požadují vyšší nárůst,“ uvedlo vedení společnosti.