E-shop levneELEKTRO.cz dočasně pozastavil svou činnost

Jeden z velkých českých internetových obchodů s elektronikou, českobudějovické levneELEKTRO.cz, dočasně pozastavil svou činnost. Na základě předběžného opatření má od úterý obstavené účty. K tomuto kroku se firma rozhodla sama, poté co ji Finanční správa zablokovala majetek a provozní prostředky. Situaci zdůvodňuje tím, že ji poškodil jeden z dodavatelů, protože neměl správně uhrazenou daň z přidané hodnoty. Finanční správa toto vysvětlení však označuje za nesmyslné, sama ale pravý důvod sdělit nemůže. Kvůli uzavření e-shopu zřejmě přijde o práci přes 200 lidí. 

Video Události v regionech (Praha)
video

E-shop levneELEKTRO.cz dočasně pozastavil svou činnost

„Důvodem mají být neodvedené platby za DPH řetězce dalších firem. Netýká se to konkrétního nedoplatku společnosti Elektra PV, která e-shop provozuje, ale jedná se o přenesenou daňovou povinnost za ostatní subjekty, se kterými společnost obchodovala, a to jak dodavatelské, tak odběratelské,“ řekl marketingový ředitel e-shopu Ondřej Liška.

Jednatelé firmy se podle něj zatím seznamují se situací. E-shop levneELEKTRO.cz v úterý večer preventivně zastavil provoz. „Nechtěli jsme se dostat do situace, kdy zákazník objedná a zaplatí on-line, a nedostane zboží,“ dodal Liška. Ve skladu má teď firma na 60 tisíc kusů zboží.

Webové stránky obchodu jsou nyní mimo provoz. Místo toho na nich najdou prohlášení firmy ústy Petra Václava. Společnost s 25letou historií a obratem přes miliardu podle svého vyjádření nepochybila. „Zřejmě k tomu došlo, že některý z našich dodavatelů správně neuhradil DPH,“ zdůvodňuje situaci majitel Václav. 

Jenže za to právě obchodní partneři ze zákona ručí - a proto mu hrozí, že peníze bude platit místo nich. Suma je pro něj likvidační. Pan Václav ale považoval všech svých 250 dodavatelů na základě registru za seriózní. „Všechny firmy si ověřujeme v registru plátců, což je pro nás naprosto směrodatná záležitost, tak abychom mohli s těmito firmami obchodovat,“ dodává Václav.

Nový areál nejspíše nebude 

Firma již roky čekala na nový areál. V Českých Budějovicích sídlí nedaleko hlavního nádraží. Projekt na nový areál už zahájila, přijmout chtěla dalších padesát lidí a zdvojnásobit tržby. Teď se ale vše zastavilo. „Dokud nás nezbaví mlčenlivosti, tak my máme náhubek,“ říká mluvčí Generálního finančního ředitelství Petra Petlachová. Pravda je tak třeba někde úplně jinde. „V tomto případu je zatím strašně málo informací,“ říká nezávislý ekonom Marek Vochozka. A hlavní ekonom portálu Chytrý Honza František Bostl s tím souhlasí. 

„Informací je málo, v zásadě tady kalkulujeme pouze s informací firmy, ale myslím si, že scénář, který je prezentovaný, je velice nepravděpodobný. Předpokládám, že do budoucna se ukáže, jak je to doopravdy.“

František Bostl

hlavní ekonom portálu Chytrý Honza
 

Tržby za prodej zboží společnosti Elektra PV ve finančním roce 2014/2015 klesly na 1,03 miliardy korun z 1,38 miliardy korun v předchozím účetním období. Obchod loni zvítězil v soutěži ShopRoku v ceně popularity.