Kapalný plyn z Ameriky dorazil do Evropy, poprvé v historii

Největší producent plynu i ropy na světě, Spojené státy americké, otevřel na hranici Texasu a Louisiany první plynový terminál. A z něj poté vyslala soukromá firma loď s dodávkou kapalného plynu. Po čtyřiceti letech, kdy se ani jedna surovina nemohla vyvážet, jde tak o vyvrcholení energetické revoluce v USA. Zároveň to také může Evropě pomoci v osvobození ze závislosti na Rusku.

Video Události
video

USA plánují vyvážet plyn do Evropy

Urychlení exportu pomohl moment, kdy Rusko zabralo Krym. Od té doby především Visegrádská čtyřka vyzývala Spojené státy k tomu, aby vše bylo vyřešeno v co nejkratší době. Po dvou letech se Evropa dočkala, první loď na starý kontinent vypravila z Mexického zálivu firma Cheniere.

Na konec bariér tlačili také energetičtí giganti. „Byl to dlouhý proces. Středoevropské země, vedené zvláště Českou republikou, byly velmi nápomocné,“ řekl ředitel LNG Allies Fred Hutchison.

Vývoz plynu má urychlit zákon, který americký Senát schválil minulý týden, Sněmovna podobný přijala už v loňském roce. Obě komory se musí ještě shodnout na jeho jednotném znění, i přesto už teď je export jednodušší než ještě před několika lety.

Zlevnění plynu nebude, jistota ano

Mimo terminálu na pomezí Texasu a Louisiany se staví ještě několik nových terminálů. Američané si ale netroufají odhadnout, jak velkou část evropské spotřeby pokryjí nebo jak zvládnou konkurenční boj. Zlevnění plynu se v Evropě nečeká. Spíše experti očekávají větší stabilitu dodávek.

„Ve Washingtonu máme příležitost slavit tyto milníky a pomoct našim lídrům pochopit, že jsme součástí většího světa.“

Andrew Ware

ředitel strategických projektů Cheniere

Velký vliv bude mít dovoz například na situaci v Polsku. Pro zemi to může znamenat velké odpoutání od dodávek z Ruska. Poláci vybudovali nový terminál nedaleko Štětína a první dodávky sem dorazí v červenci. Až dojde k propojení plynovodů, tato surovina bude putovat po celé střední Evropě.

Kromě USA se zapojí i Austrálie

Jak řekla zástupkyně náměstka pro energetickou diplomatiku ministerstva zahraničí USA Robin Dunniganová, na trh USA nevstoupí jako jediní. „Velká naleziště má i Austrálie, východní Středomoří. Trh bude velmi dobře nasycen, a pokud bude infrastruktura připravena, může Evropa z vývozu skutečně profitovat,“ řekla Dunniganová.

Podle kongresmana Joea Bartona jde o výborný obchod. „Pokud se země střední Evropy rozhodnou vstoupit do hospodářského partnerství s USA, budou z toho mít i politický prospěch,“ uvedl kongresman.

Pokud budou mít americké firmy zájem o to, prodávat plyn do Evropy, nic jim nyní nebrání. Role americké vlády, na rozdíl od Ruska, totiž končí povolením k vývozu.