Ekonomika USA rostla v prvním čtvrtletí nejpomaleji za dva roky

Americká ekonomika zpomalila v letošním prvním čtvrtletí celoročně přepočtený růst na 0,5 procenta, což je nejpomalejší tempo za poslední dva roky. Vyplývá to z předběžného odhadu ministerstva obchodu USA. Výsledek je horší než odhady analytiků. Ti v průzkumu agentury Reuters očekávali růst o 0,7 procenta. V předešlém kvartálu stoupla největší světová ekonomika o 1,4 procenta.

Ministerstvo za hlavní brzdu růstu označilo pomalejší zvyšování spotřebitelských výdajů, klesající vývoz a pokles firemních investic.

Lépe, než se čekalo, si vedla spotřebitelská poptávka, ale i tak její zpomalení na 1,9 procenta přispělo ke ztrátě tempa ekonomiky. Stabilizační roli sehrály výdaje za služby a zboží běžné spotřeby. Zato výdaje za zboží dlouhodobé spotřeby, které nejvíce odrážejí náladu a nákupní kondici spotřebitelů, klesly.

V údajích se odrážejí rovněž špatné zprávy z průmyslu – klesaly investice i vývoz. „Výdaje na investice do fixního kapitálu se snížily o 1,6 procenta a to především kvůli slabým nákupům vybavení, dopravních prostředků nebo IT prostředků. Naopak zrychlení sledujeme u výdajů za bydlení, což jen dokládá aktuálně solidní kondici realitního a stavebního trhu,“ říká analytik Patria Direct Tomáš Vlk.

Letos ekonomika USA zřejmě poroste o dvě procenta

Výkon ekonomiky USA za letošní první tři měsíce roku je nejhorší od prvního čtvrtletí 2014, kdy se tamní hrubý domácí produkt snížil o 0,9 procenta, napsala agentura AP. Od chvíle, kdy se americká ekonomika před téměř sedmi lety začala zotavovat z finanční krize, vykazuje za první čtvrtletí mnohem pomalejší tempa růstu než ve zbytku roku. Podobný vývoj předpokládají ekonomové i letos. Růst ve druhém čtvrtletí odhadují na zhruba dvě procenta.

„HDP má stále šanci dosáhnout za letošek 2procentního růstu, ale ekonomika si už nemůže dovolit další zaváhání. Naopak, musela by ve zbytku roku předvádět výkony nad 2,5 procenta, což je mírně nad aktuálními představami trhu,“ dodává Vlk.