Babiš brzdí požadavky ministerstev, možnosti rozpočtu převyšují o 40 miliard

Požadavky ministerstev na příští rok převyšují o 40 miliard korun možnosti rozpočtu, prohlásil ministr financí Andrej Babiš (ANO). ČSSD chce podle premiéra Bohuslava Sobotky například zvýšit platy zdravotníků a učitelů o deset procent a dalších zaměstnanců o pět procent. Babiš však navrhuje růst platů učitelů o pět procent a celkové navýšení platů o tři procenta.

„Představy v rámci vlády jsou asi o 40 miliard korun vyšší než možnosti rozpočtu. My jsme přišli s návrhem navýšit rámce o 20 miliard ve vazbě na výběr daní. Diskuse o zvýšení výdajů není nic neobvyklého a každý rok se opakuje. Myslím, že se rozumně domluvíme,“ prohlásil ministr financí Andrej Babiš (ANO).

Bohuslav Sobotka (ČSSD) upozorňuje na to, že ve zdravotnictví, jehož finanční situaci dlouhodobě Babiš kritizuje, je největším problémem udržet lékaře a sestry. „Přeplácejí nás všichni, Němci i Slováci,“ uvedl premiér. Tarifní platy by tak chtěl zvýšit o deset procent. Koaličně to ale zatím není dohodnuto. „Deset procent může být kolem šesti sedmi miliard,“ upozornil Babiš.

Bohuslav Sobotka

Bohuslav Sobotka

premiér

„Bude to jasný signál vůči lékařům a sestrám, aby zůstali v českém zdravotnictví.“

Bohuslav Sobotka

premiér

Rozpočet by podle Sobotky měl vytvořit dostatečný prostor pro stabilizaci zdravotnictví. „Budeme také jednat o tom, jak zajistíme finanční prostředky. Navrhujeme, aby to z části bylo v důsledku autonomního růstu výběru pojistného a z části by se na tom měl podílet stát tím, že bude valorizovat platbu za státní pojištěnce,“ zmínil premiér.

Sociální demokraté rovněž chtějí příští rok zvýšit penze o 200 až 300 korun měsíčně. Dále podle Sobotky není dořešeno zvýšení platů učitelů o deset procent a dalších státních zaměstnanců o pět procent. Politici se zatím blíží dohodě, že platy ve školství vzrostou o pět procent. Ministryně chce peníze i na nárůst počtu dětí ve školách a na asistenty.

 

Andrej Babiš

Andrej Babiš

ministr financí

„Diskuse o zvýšení výdajů není nic neobvyklého a každý rok se opakuje. Myslím, že se rozumně domluvíme.“

Andrej Babiš

ministr financí

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) pak pro svůj resort vyjednává zvýšení platů o deset procent. Potřeboval by přibližně půl miliardy. „Tato jednání se vyvíjejí vstřícným způsobem, takže věřím, že ty příjmové nůžky v resortu se uzavírají správným směrem,“ uvedl Herman. Ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) zase tvrdí, že ve výdajových rámcích pro jeho resort chybí zhruba 10 miliard.

Sobotka i Babiš se nicméně shodli na tom, že schodek rozpočtu by neměl být příští rok vyšší, než byl loni a jaký pravděpodobně bude letos. Loni skončil rozpočet se schodkem 63 miliard korun, schválený rozpočet počítal s deficitem 100 miliard korun. Pro letošek ministerstvo financí počítá se schodkem 70 miliard korun a na příští rok plánuje 60 miliard korun. Česko nicméně nestihne poslat do Bruselu pravidelnou zprávu o rozpočtových plánech na příští rok, protože termín vyprší v neděli.

Video Události
video

Události ČT: Důchodcům o 200 korun víc, ministerstva ale mají další požadavky