Domácnosti bohatnou. Češi se přestávají bát budoucnosti a méně spoří

V loňském roce rostly příjmy i spotřeba domácností. Reálné příjmy oproti roku 2014 stouply o 3,5 procenta, reálná spotřeba na obyvatele meziročně rostla ještě rychleji, a to o čtyři procenta. Český statistický úřad (ČSÚ) také potvrdil, že ekonomika loni posílila o 4,3 procenta.

Průměrný měsíční příjem ze zaměstnání loni dosáhl podle statistiků 26 787 korun a meziročně byl reálně vyšší o 2,6 procenta. Průměrný měsíční příjem domácností na obyvatele v nominálním vyjádření loni činil 22 231 korun a průměrná měsíční spotřeba domácností na obyvatele 20 553 korun.

„Sektorové účty ukázaly, že situace domácností je v mnoha ohledech nejpříznivější od roku 2007. Domácnosti snižují opatrnostní úspory, protože vyprchávají obavy o budoucí vývoj ekonomiky. K dobrému pocitu spotřebitelů přispívá jak růst zaměstnanosti, tak výrazný růst mezd,“ uvedl analytik Komerční banky Viktor Zeisel.

Nejrychlejší růst ekonomiky za osm let 

Potvrdil se odhad růstu české ekonomiky. Za poslední čtvrtletí byl čtyřprocentní, za celý loňský rok dosáhl hodnoty 4,3 procenta. HDP tak za loňský rok vzrostl nejrychleji za posledních osm let. Statistici uvedli, že odhad zpřesnili v souvislosti s novými údaji za sektor vládních institucí. Zpřesnění podle nich ale nemělo dopad na tempo růstu HDP.

V letošním roce podle Zeisela růst ekonomiky výrazně zvolní kvůli vyprchání jednorázových faktorů. „Celkově očekáváme, že české hospodářství letos přidá 2,3 procenta,“ uvedl. Analytik tginvest.cz Petr Vlasák upozornil, že loni česká ekonomika nastartovala k expanzi, kterou nezažila od krize. „Přitom všechny ukazatele naznačují, že zdaleka nejsme u konce. Letos bychom mohli mírně vydechnout, ale stále budeme lídři hospodářského růstu v Evropě,“ uvedl.

Zisky ze zahraničních investic pak v posledním roce přesáhly 440 miliardy korun. „Zaznamenali jsme rekordní odliv důchodů do zahraničí. Souvisel s vysokou ziskovostí přímých zahraničních investic v České republice. Negativní saldo prvotních důchodů se zahraničím bylo historicky nejvyšší a dosáhlo 343 miliard,“ uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet.