Kontrolní hlášení podalo včas zhruba 84 procent plátců DPH, některá byla ale chybná

Finanční správa evidovala k 25. únoru 245 tisíc odevzdaných kontrolních hlášení k dani z přidané hodnoty (DPH). Celkem mělo do tohoto data odevzdat kontrolní hlášení 290 tisíc plátců daně. Čtyři procenta z odevzdaných hlášení byla chybná, informovala náměstkyně ministra financí Alena Schillerová. Podle šéfa Finanční správy Martina Janečka zavedení kontrolního hlášení letos zvýší příjmy z DPH minimálně o deset miliard korun.

Video Studio ČT24
video

Brífink: Kontrolní hlášení k DPH

V souvislosti s kontrolním hlášením hrozí poplatníkům řada pokut. Nejnižší pokutu, tisíc korun, za pozdní podání hlášení bez výzvy úřadu nebude Finanční správa udělovat do doby, než začne platit novela zákona. Ta obsahuje zmírňující sankce a měla by začít platit zhruba od poloviny roku. A bude pak automaticky prominuta pouze v případě, že prodlení při podání hlášení bylo v daném kalendářním roce poprvé.

Dále správa může dát pokutu deset tisíc korun, pokud poplatník hlášení podá v náhradní lhůtě poté, co jej finanční úřad vyzval. Další pokuty ze zákona jsou 30 tisíc a 50 tisíc korun. Pět set tisíc bude muset zaplatit ten plátce, který závažně ztěžuje nebo maří správu daní.

Někteří  daňoví poradci se rozhodli, že určité faktury do hlášení nezahrnou. Tvrdí, že by museli porušit mlčenlivost., ke které jsou vázání ze zákona. Celkový účet za služby tak s klientem rozdělili do několika menších. Ty pod deset tisíc se totiž do hlášení psát nemusí.

Finanční úřad vyzve k odstranění vad

V případě chybně vyplněných kontrolních hlášení finanční úřad vyzve poplatníka k odstranění vad. Pokud je poplatník neodstraní, je to stejné, jako by hlášení nebylo podáno. Lhůta pro opravu hlášení je podle Schillerové zpravidla osmidenní. „Chyby se opakují, jsou většinou formálního charakteru,“ dodala.

O kontrolním hlášení DPH bude v dnešních Událostech, komentářích od 22 hodin diskutovat šéf ANO Andrej Babiš a předseda ODS Petr Fiala.

Zavedení kontrolního hlášení je obsaženo v zákoně od ledna 2015 s odloženou roční účinností. Kontrolní hlášení k DPH jsou jedním z nástrojů, které mají zabránit daňovým únikům. Firmy musí podávat kontrolní hlášení každý měsíc. Pro fyzické osoby, které jsou plátci DPH, bude lhůta pro kontrolní hlášení závislá na lhůtě přiznání u DPH. Fyzické osoby mohou přiznání podávat měsíčně nebo čtvrtletně. Celkově se kontrolní hlášení týká zhruba 500 tisíc poplatníků.