Dienstbier: Vitásková nespadá pod služební zákon, může zůstat v čele ERÚ

Služební zákon se na předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou nevztahuje. Shodla se na tom jednomyslně Legislativní rada vlády. Její stanovisko si vyžádal kabinet. Pokud se s ním ztotožní, Vitásková podle šéfa rady Jiřího Dienstbiera (ČSSD) nebude muset k 1. březnu funkci opustit. Jinak by musela složit slib, což není možné, protože byla nepravomocně odsouzena za zneužití pravomoci.

Rada měla za úkol posoudit rozdílné postoje ministerstva vnitra a ministerstva průmyslu a obchodu k pozici předsedy a místopředsedy ERÚ a doporučit vládě další postup. Podle vnitra patří Vitásková pod služební zákon a do 1. března by měla složit služební slib. V takovém případě by pak ale ve funkci skončila kvůli tomu, že čelí obžalobě ze zneužití pravomoci a v pondělí byla nepravomocně odsouzena. Podle ministerstva průmyslu a obchodu ale postavení Vitáskové určuje energetický zákon a její mandát skončí v červenci příštího roku.

„Je to přesně to, co jsem celých pět měsíců říkala a co potvrzovaly všechny naše právní analýzy. Pro nás (ERÚ) se situace nemění a vše pokračuje jako dosud.“

Alena Vitásková

předsedkyně Energetického regulačního úřadu (ERÚ)

Podle redaktorky MF Dnes Zuzany Kubátové znamená rozhodnutí Legislativní rady vlády částečné vítězství Vitáskové. „Záleží na tom, jak se k tomuto doporučení nebo závěru Legislativní rady vlády postaví celá vláda, která rozhodla o tom, že Alena Vitásková bude začleněna pod dikci služebního zákona. To stanovisko ještě její právní situaci nemění, to musí změnit až verdikt vlády,“ konstatuje Kubátová.

Spory vyvolal nový organizační model ERÚ, v jehož čele má od srpna 2017 stát rada místo předsedy. Kvůli sněmovním úpravám účinnosti jednotlivých ustanovení ale není jasné, zda předseda a místopředseda ERÚ jsou do konce července příštího roku osobami ve služebním poměru, či nikoli. Zákon o státní službě ze své působnosti pro uvedené období vyjímá členy Rady ERÚ, která ještě neexistuje, a naopak výslovně nevyjímá předsedu a místopředsedu ERÚ.

Vitásková se proti rozsudku odvolá a na svou funkci nerezignuje

Vitásková byla v pondělí nepravomocně odsouzena k 8,5 roku vězení. Důvodem bylo podle rozsudku nezákonné vydání licencí dvěma solárním elektrárnám v Chomutově. Šéfka ERÚ se cítí nevinná, proti rozsudku se odvolá a na svou funkci nehodlá rezignovat.

Video Studio ČT24
video

Kubátová: Částečné vítězství Aleny Vitáskové to je

Šéfka ERÚ čelí také obžalobě kvůli jmenování bývalé nejvyšší žalobkyně Renáty Vesecké místopředsedkyní ERÚ v listopadu 2014. Podle policie se tak stalo v rozporu s energetickým zákonem a státu kvůli tomu vznikla škoda přes milion korun. Vitásková je přesvědčena o tom, že energetický zákon neporušila. Vesecká stále na úřadu pracuje v nižší pozici. Vitásková podala kvůli zahájení stíhání ústavní stížnost, se kterou ovšem neuspěla.