Česká ekonomika mezi nejlepšími v EU, rychleji roste jen Malta

Za první tři čtvrtletí letošního roku stoupla česká ekonomika meziročně o 4,4 procenta. Jde o nejlepší výsledek od roku 2007. Česko se tak řadí mezi nejlepší ekonomiky Evropské unie. Lepší je už jenom Malta.

Video Zprávy ve 12
video

Česká ekonomika rostla za první tři čtvrtletí nejrychleji od roku 2007

„Česká ekonomika rostla již osm čtvrtletí, velmi dobré výsledky v roce 2015 byly však dány z velké části souhrou mimořádných faktorů. Šlo především o dočerpávání finančních prostředků z fondů EU, o nízké ceny ropy redukující firmám náklady a také o vysoké zisky firem v roce 2014, které podniky začaly uvolňovat na investice,“ uvedl Český statistický úřad.

„Jednoznačně nejvíce k růstu ekonomiky přispěl průmysl, konkrétně zpracovatelský průmysl v čele s automobilkami a navazujícími odvětvími.“

David Marek

hlavní ekonom společnosti Deloitte

V porovnání s celou Evropskou unií, kde se HDP za prvních devět měsíců letošního roku zvýšil meziročně o 1,8 procenta, byl růst v České republice více než dvojnásobný. Ve srovnání s eurozónou (1,5 procenta) stoupl výkon české ekonomiky dokonce trojnásobně rychle, upozornili statistici.

Video Studio ČT24
video

Marek: Zpracovatelský průmysl v čele s automobilkami přispěl nejvíc k růstu

Na začátku roku jsme byli až třetí

„Zatímco v prvním čtvrtletí byl meziroční růst HDP v Česku mezi členskými zeměmi podle dostupných údajů třetí nejvyšší, ve druhém a třetím čtvrtletí připadla tuzemské ekonomice druhá příčka. Podle výsledku za celých devět měsíců předstihla Česko v růstu pouze Malta,“ doplnil úřad.

„Zvyšovala se průmyslová produkce. Co je pozitivní, zvyšovala se i spotřeba domácností, rostly firemní investice a pak především i veřejné investice.“

Michal Brožka

hlavní analytik Raiffeisenbank

Analytici počítají s tím, že za celý letošní rok by ekonomika měla růst nejméně o 4,3 procenta. Zároveň ale upozorňují, že řada jednorázových faktorů příští rok odezní a růst HDP zpomalí.

„Vrátíme se někam zhruba ke dvouprocentnímu růstu, což je mírně nadprůměrné tempo ve srovnání s eurozónou nebo celou Evropskou unií, ale opravdu jenom mírně,“ uvedl hlavní ekonom společnosti Deloitte David Marek. Upozornil, že ve srovnání s okolními středoevropskými zeměmi to může být znatelně méně. U Slovenska nebo Polska se podle Marka čeká více než tříprocentní růst.