Světové ceny ropy jsou nejníže od března 2009, sráží je rozhádanost zemí OPEC

Světové ceny ropy klesly na nejnižší úroveň za téměř sedm let. Cena severomořské ropy Brent se pohybovala kolem 41,30 dolarů za barel, tedy nejníže od března 2009. Podobně na tom byla americká lehká ropa WTI, která se ocitla i pod 38 dolary. Za poslední rok a půl ceny ropy ztratily přes 60 procent.

Ropná plošina
Zdroj: ČTK/PA Autor: Danny Lawson

Odpovědnost za pokračující pokles ropy se nyní přičítá zejména neschopnosti Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) stanovit nový těžební limit. Ropný kartel se na nedávném zasedání nedokázal dohodnout na nastavení oficiálního těžebního limitu a v komuniké poprvé za několik desetiletí chyběla zmínka o tomto údaji. Návrh chudších členů omezit těžbu v zájmu stabilizace cen odmítla Saúdská Arábie se svými sousedy z Perského zálivu.

„Momentálně nejsme schopni stanovit žádná čísla. Dohodli jsme se, že rozhodnutí odložíme na příští rok. Nevíme, kolik ropy bude moci v příštím roce dodat na trh Írán“.

Abdalláh Badrí

generální tajemník OPEC

K poklesu cen přispělo i posílení dolaru po příznivých údajích o vývoji trhu práce v USA, které zvýšilo pravděpodobnost zvýšení amerických úrokových sazeb. Silnější dolar znevýhodňuje nákupy ropy a dalších dolarových komodit v jiných měnách.

Spor o limit, který se nedodržuje

I když limit nyní činí 30 milionů barelů denně, členské země OPEC jej soustavně překračovaly. V listopadu těžba ropy v rámci kartelu podle průzkumu agentury Reuters činila 31,77 milionu barelů denně, a zvýšila se tak z říjnových 31,64 milionu. Zvýšení limitu by podle jednoho ze zdrojů Reuters znamenalo, že OPEC formálně akceptuje nynější nadměrnou těžbu.

Na zasedání ve Vídni neprošel pokus zvýšit limit na 31,5 milionu barelů denně. Kdyby se zvýšil, informace by nebyla příliš příznivá pro ruskou ekonomiku. „Návrh na 31,5 milionu barelů denně vypadal jako odpověď ruskému ministrovi energetiky Alexandru Novakovi, který prohlásil, že OPEC by měl kvótu sladit s realitou,“ poznamenal analytik odvětví těžby ropy Frank Klumpp ze společnosti Landesbank Baden-Wuerttemberg. Kreml na vývozu ropy výrazně staví, a současné ceny komodity tak značně omezují tamní hospodářství. Na jeho výkon mají mít výraznější dopad než ekonomické sankce, které uvalil Západ.

Akcie ropných a plynárenských společností ztrácely

Pokračující propad světových cen ropy srážel ceny akcií ropných a plynárenských společností. V důsledku toho ztrácel v podvečer Dow Jonesův index 0,9 bodu na 17 694. O stejnou hodnotu klesal i širší index S&P 500, který se pohyboval kolem 2094 bodů. Nejvýraznější pokles v rámci těchto amerických indexů vykazovaly akcie světově největší veřejně obchodované ropné společnosti Exxon Mobil a jejího konkurenta Chevron.