Singer: Euro možná přijme příští vláda. Česko většinu kritérií plní

3 minuty
Události: Česko v eurozóně nejdřív v roce 2020
Zdroj: ČT24

Společnou měnu euro přijme nejdříve až následující vláda, nikoliv ta současná – Sobotkova. České televizi to řekl guvernér České národní banky Miroslav Singer s tím, že je tedy možné hovořit minimálně o roce 2020. V nové analýze ČNB popisující připravenost Česka na vstup do eurozóny ale banka spolu s ministerstvem financí radí přesné datum zatím neurčovat.

Rychlé přijetí společné měny by uvítaly mnohé firmy obchodující se zahraničím, naopak většina politiků i ČNB to odmítá. „Protože tato vláda nemá vstup do eura ve svém programu a vstupovat bude nejdřív ta vláda příští, tak se bavíme o roku 2020 jako nejbližším případě,“ míní Singer. Právě Sobotkova vláda přitom začátkem prosince posoudí novou analýzu ČNB.

Ministerstvo financí s národní bankou v dokumentu píší, že Česko většinu klíčových kritérií pro přijetí eura plní. Ve stanovených hranicích je státní dluh, inflace i úrokové sazby. Jediné co stát neplní, je vstup do systému směnných kurzů. Což je, jinými slovy, minimálně dvouleté úzké navázání koruny na euro.

Kritéria pro příjetí eura, která Česko plní
Zdroj: ČT24

Určení data pro přijetí eura je ale především politická otázka. V současnosti ale v Poslanecké sněmovně není zastoupena žádná strana, která by na rychlém vstupu do eurozóny trvala. Politici se obávají zejména nedávných problémů spojených s dluhovou krizí a také toho, že by Česko muselo v případě vstupu do eurozóny do stabilizačního fondu během čtyř let poslat 51 miliard.

Nejvíce nakloněné k přijetí společné měny jsou ze sněmovních stran ČSSD a TOP 09, ani tyto dvě strany ale nikam nespěchají. Ministr financí Andrej Babiš (ANO), podobně jako třeba ODS, chce, aby Češi hlasovali o přijetí eura v referendu. O termínu vstupu do eurozóny by nechali občany hlasovat i komunisté.

  • Bohuslav Sobotka (ČSSD), premiér a předseda strany: „Ještě musíme několik let pracovat na tom, abychom přiblížili naše mzdy, abychom přiblížili naši životní úroveň.“
  • Andrej Babiš (ANO), ministr financí, vicepremiér a předseda hnutí: „Určitě není důvod dneska vstupovat do eurozóny, když vidíme, jak vlastně bezhlavě rozhodovala o Řecku.“
  • Jiří Dolejš (KSČM), místopředseda strany: „Stabilita eurozóny je nejvíc ohrožena finančně slabými státy, což je celé jižní křídlo, nejen Řecko. Španělsko by bylo daleko větší problém.“
  • Miroslav Kalousek (TOP 09), 1. místopředseda strany a exministr financí: „Není důvod stanovovat pevný termín vstupu do eura, to by byla chyba. Ale stejná chyba by byla na ten cíl rezignovat.“

Třeba na Slovensku přitom i dnes, sedm let po přijetí eura podporují měnu dvě třetiny lidí. A v celé eurozóně euru věří 61 procent obyvatel. V Česku naopak podle průzkumů dvě třetiny lidí euro odmítají.

Podpora společné měny
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Akciové burzy druhým dnem zažily jízdu z kopce

Evropské akciové burzy prožily i v pátek prudký pokles. Investoři tak reagovali na dopad nových amerických cel, která prezident Donald Trump oznámil ve středu večer. Panevropský index Stoxx 600 uzavřel se ztrátou 5,1 procenta. Britský FTSE 100 i německý DAX odepsaly necelých pět procent, francouzský CAC pak přes čtyři procenta. Propad zažily trhy i ve čtvrtek. Ve výrazném minusu zakončily týden též americké akcie. Situaci vyostřila i páteční razantní odpověď Číny.
včeraAktualizovánopřed 5 hhodinami

Cla jsou mimořádně radikální, odpověď bude adekvátní, řekl Šefčovič

Nová cla oznámená prezidentem USA Donaldem Trumpem jsou mimořádné radikální a pozice EU a Washingtonu zůstávají přes intenzivní kontakty velmi rozdílné. V rozhovoru se zpravodajem ČT Petrem Obrovským to uvedl eurokomisař pro obchod Maroš Šefčovič. Evropská unie podle něj chystá „bezprecedentní“ odpověď.
před 5 hhodinami

Tržby obchodníků v únoru vzrostly o bezmála čtyři procenta

Tržby v tuzemském maloobchodě bez započtení prodejů a oprav motorových vozidel v únoru mírně zrychlily meziroční růst na 3,8 procenta. V lednu stouply podle revidovaných údajů o 3,2 procenta. V meziměsíčním srovnání se tržby obchodníků zvýšily o čtyři desetiny procenta, oznámil Český statistický úřad (ČSÚ). K meziročnímu růstu podle statistiků nejvíc přispěl prodej na internetu a pohonných hmot.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Čína vrací USA úder. Zatíží americký dovoz dodatečným clem 34 procent

Čína od 10. dubna uvalí dodatečná cla ve výši 34 procent na veškerý dovoz z USA. S odvoláním na čínské ministerstvo financí o tom informují tiskové agentury. Jde o reakci na krok amerického prezidenta Donalda Trumpa, který ve středu oznámil novou sadu cel na dovoz z většiny zemí světa. Na dovoz z Číny bude platit čtyřiatřicetiprocentní poplatek, celkové clo na dovoz z Číny do USA se tím zvýší na 54 procent.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Ochranářská cla ještě nikdy žádné průmyslové mocnosti nepomohla, říká historik

Německý ministr hospodářství Robert Habeck v reakci na nová americká cla prohlásil, že jde o nejničivější zvýšení tarifů za poslední devadesát let. Tak vysoká cla totiž USA zavedly naposledy ve třicátých letech dvacátého století v období velké hospodářské krize. „Jistě tady analogie jsou, ale musíme si uvědomit, že na počátku třicátých let přece jen nebyl svět tak globalizovaný, jako je teď,“ řekl v pořadu Události, komentáře historik Jan Rychlík.
před 17 hhodinami

Zbrojovky hlásí rekordní zisky

České zbrojovky zaznamenávají rekordní výsledky. Holding Czechoslovak Group loni meziročně ztrojnásobil čistý zisk, vydělal přes třináct miliard korun. Daří se i dalším firmám v odvětví. Společnosti navíc předpokládají, že letos ještě porostou.
před 22 hhodinami

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent. Trump později také naznačil možnost dalšího jednání.
3. 4. 2025Aktualizováno3. 4. 2025

Cla zvýšila obavy z nárůstu nákladů v průmyslu

Nová rozsáhlá americká cla podle agentury Reuters zvýšila obavy z nárůstu nákladů ve velkém množství průmyslových odvětví. Akcie technologické společnosti Apple se propadly o 9,25 procenta na 203,19 dolaru. Tržní hodnota firmy tak klesla o 310 miliard dolarů (přes sedm bilionů korun). Americké akcie klesly nejvíce od globální pandemie v roce 2020.
3. 4. 2025Aktualizováno3. 4. 2025
Načítání...