Odbory: Cizinci musí mít stejné podmínky v práci jako Češi

Azylanti či cizinci s pracovním povolením musí mít v zaměstnání v Česku naprosto stejné podmínky jako čeští pracovníci. Po pondělním jednání tripartity to uvedl předák Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Svaz průmyslu už dříve uvedl, že by podniky v současnosti daly práci 5000 uprchlíků.

Předák odborů Josef Středula
Zdroj: ČTK/Šulová Kateřina

Tripartita měla v pondělí jednat původně dvě hodiny. Nakonec se zasedání protáhlo na víc než pět hodin. „Vedení poctivého sociálního dialogu zabere hodně času,“ vtipkoval premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů řešili také chystané změny ve školství, zdravotnictví nebo stav čerpání peněz z EU.

Odbory proti xenofobii

Podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jaroslava Hanáka se bude tripartita věnovat otázce migrace nejspíš na každém zasedání. Odbory a zástupci zaměstnavatelů by nově měli dostávat rychlé informace o situaci stejně jako poslanci či senátoři.

Video Vláda a tripartita o uprchlících
video

Vláda a tripartita o uprchlících

Odboráři ocenili nabídku zaměstnání pro uprchlíky. Nesouhlasí však s tím, aby se mluvilo o práci pro běžence. „Jakmile má člověk oprávnění působit na trhu práce, tak je postaven na roveň českým zaměstnancům. Myslíme si, že to je správné,“ zdůraznil Středula.

Odborům také vadí xenofobní výpady v české společnosti. Předák připomněl, že nynější množství uprchlíků v ČR představuje jenom zlomek počtu těch, které Česko už v minulosti přijalo.

Tripartita dále jednala o školství nebo čerpání peněz z Evropské unie

Zástupci vlády, odborů a zaměstnavatelů se zaměřili také na školství. Pro podnikatele je podle Hanáka důležité zvýhodnění vysokoškolských technických oborů a jejich navázání na potřeby trhu práce, v regionálním školství pak spolupráce vlády a krajů nebo zlepšení výuky matematiky a cizích jazyků. „Jsme na startu. Školství je velice konzervativní. Jakákoliv změna trvá strašně dlouho,“ dodal šéf Svazu průmyslu Hanák.

Tripartita se na každém jednání věnuje i situaci v čerpání peněz z EU. Česko nestihne celou sumu ze skončeného programovacího období vyčerpat. Hanák zmínil, že do Bruselu bude ČR vracet 70 až 80 miliard. Podle něj by se ale peníze neměly utrácet za každou cenu. Hrozí totiž, že by nevydařené projekty pak musel doplatit státní rozpočet.

Podnikatelé vyzvali vládu, aby je přizvala k přípravě výzev pro žádosti o evropské finance. Jsou připraveni být i ve výběrových komisích. Hanák podotkl, že firmy nedostanou peníze dřív než počátkem příštího roku.

Odboráři a zaměstnavatelé podpořili také návrh nařízení o odškodňování pracovních úrazů a nemocí z povolání, který připravil ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD). Kabinet záměr zatím odložil. Podle Sobotky ho schválí na svém příštím zasedání.