Google počkal, až zavře burza, a oznámil, že se stane součástí holdingu Alphabet

New York - Americká internetová firma Google oznámila, že mění organizační strukturu. Stane se součástí holdingu zvaného Alphabet, do něhož budou zahrnuty i vyhledávací a mapové služby a server YouTube. Důvodem tohoto kroku je podle šéfa holdingu Larryho Page to, že „nová struktura umožní lépe se soustředit na mimořádné příležitosti“. Tuto neočekávanou změnu firma oznámila až po skončení obchodování  na pondělní burze.

Do nového holdingu bude patřit i širokopásmové připojení a kabelová televize Fiber, laboratoře Nest a investiční dceřiná společnost Google Ventures. „Tím, že se Google víc zaměří na další podniky, jako je YouTube, Android, Chrome, nebo Google X, společnost doufá, že se stane atraktivnější pro investory,“ uvedla analytička IHS Technology Eleni Marouli.

Šéfem holdingu Alphabet bude jeden ze zakladatelů firmy a dosavadní ředitel Googlu Larry Page. Další ze zakladatelů Sergey Brin bude zastávat funkci prezidenta a výkonným předsedou společnosti bude Eric Schmidt, oznámila společnost ve svém sídle v kalifornském Mountain View.

Šéfem Googlu se stane Sundar Pichai, dosavadní viceprezident firmy pro produkci, který stál za projekty internetového prohlížeče Chrome a operačního systému Android. „To, že se do vedení Google posune člověk, který měl na starosti Android, ukazuje, že si Google uvědomuje, že se svět vyhledávání posune do mobilní oblasti,“ uvedů redaktor portálu Technet.cz Roman Všetečka. O Pichaie měl před časem zájem Twitter, ale Google se ho podle všeho nechce vzdát a nabídl mu tak toto místo. 

Sundar Pichai
Zdroj: ČTK/AP/Manu Fernandez

Page dále uvedl, že Alphabet umožní lepší organizaci činností firmy, která se v současnosti zabývá řadou vzájemně ne vždy úplně souvisejících projektů v mnoha odvětvích.

Nová struktura nám umožní soustředit se na mimořádné příležitosti, které uvnitř Googlu máme. Alphabet je souborem firem, z nichž je pochopitelně největší Google.
Larry Page
šéf holdingu Alphabet

Jeden holding - dvoje hospodářské výsledky

Firmy zastřešené Alphabet mají být nezávislé a mají vytvářet vlastní značky. Alphabet nahradí Google jako veřejně obchodovaná společnost, veškeré akcie Googlu se automaticky změní na akcie Alphabetu s identickými právy, nadále se ale budou obchodovat pod tickety GOOGL a GOOG. Google se změnou struktury na holding začne také zveřejňovat dvojí hospodářské výsledky. Jedny za samotný Google (vyhledávač, Android, YouTube a další složky) a potom za zbytek firem dohromady. Google tak oddělí výdělečné aktivity od svých dalekosáhlých projektů, které vyžadují velké investice s dlouhodobou návratností.

„Když se podíváte na konkurenci Googlu, ať už je to Microsoft nebo Apple nebo částečně i Samsung, tak ty firmy mají daleko širší portfolio produktů, z kterého v rámci toho byznysu těží. U Googlu to takhle bohužel ještě není," uvedl bývalý prezident evropského Microsoftu Jan Mühlfeit.

Organizační struktura Alphabet
Zdroj: ČT24

Podle redaktora deníku E15 Jana Sedláka má tento krok velký efekt, a to rovnou ze tří důvodů. Tím prvním je fakt, že dosavadní šéf Googlu Page není typem člověka, který by chtěl každodenně vést tak velkou korporaci. Dalším důvodem je velikost Googlu – dnes už je to tak velká společnost, že se prostě rozdělit musí, aby zůstala efektivní. A nakonec je zde skutečnost, že Evropská komise už dlouhodobě tlačí na toto rozdělení a vždy je lepší to učinit sám než někým zvenčí.

Alphabet bude firma, která se soustředí na takové ty velkolepé vize, které zakladatelé Googlu mají. A Google jako takový povede už nový člověk (pozn. Sundar Pichai) a bude se starat o generování peněz a běžné režijní záležitosti, které zakladatelé dělat nechtějí.
Jan Sedlák
redaktor deníku E15

 Nové uspořádání vstoupí v platnost „později v tomto roce“, uvedla společnost v prohlášení.  Akcie Googlu na oznámení zareagovaly v prvních okamžicích pětiprocentním růstem.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Vláda chce do voleb stihnout řadu věcí, sněmovna je ale přehlcená

Do konce funkčního období zbývají současné vládě už jen měsíce. Během nich plánuje prosadit třeba reformu sociálních dávek nebo novelu zákoníku práce. Podle části opozice by ale kabinet krátce před koncem svého mandátu neměl měnit systémové věci.
před 15 hhodinami

Česko se připravuje na konec ruské ropy

Polovina letošního roku by mohla být termínem, kdy se Česko od ruské ropy definitivně odpojí. Ukrajinská opozice navrhuje tranzit suroviny přes své území zakázat. Postup zatím nebyl schválený, na výpadek dodávek je ale Česko připravené. Vykrýt je má ropovod TAL, který propojuje Itálii, Rakousko a Německo.
10. 1. 2025

Termín přihlášení k paušální dani brzy vyprší

Už jen do pátku se mohou živnostníci přihlásit, odhlásit či provést jinou změnu u paušální daně. Ti, co už tuto daň platí, by neměli zapomenout na zvýšení měsíční zálohy. V prvním pásmu, kde je většina plátců, stoupla na 8716 korun.
8. 1. 2025Aktualizováno10. 1. 2025

Nižší dávky bude mít zhruba třetina lidí, pokud nepracují a mohou, řekl Jurečka

O peníze přijde nebo nižší podporu oproti současnému stavu bude mít zhruba jedna třetina současných klientů, pokud nezmění své chování, tedy například mohou pracovat a nepracují, uvedl v pořadu Interview ČT24 ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v souvislosti s připravovanou revizí sociálních dávek. Jurečka podotkl, že stále koalice vede diskuze nad některými parametry, ale očekává, že se do konce funkčního období podaří novelu zákona prosadit. Podle něj by 1. července mohla být uvedena do praxe.
10. 1. 2025

Nezaměstnanost v prosinci vzrostla na 4,1 procenta

Nezaměstnanost v Česku v prosinci vzrostla na 4,1 procenta z listopadových 3,9 procenta. Práci si hledalo 306 478 lidí, zhruba o šestnáct tisíc více než o měsíc dříve. Snížil se zároveň počet volných míst, která zaměstnavatelé nabízeli. Ubylo jich asi o devět tisíc na 246 573, vyplývá z údajů Úřadu práce. V prosinci 2023 byla nezaměstnanost v Česku nižší, činila 3,7 procenta.
9. 1. 2025Aktualizováno9. 1. 2025

CNN: Trump zvažuje vyhlášení národní ekonomické nouze

Nově zvolený americký prezident Donald Trump zvažuje vyhlášení stavu národní ekonomické nouze, aby si zajistil právní důvod k zavedení rozsáhlých univerzálních cel na dovoz zboží ze spojeneckých i nepřátelských zemí. Informoval o tom server CNN, který se odvolává na zdroje obeznámené se situací. Takzvané futures na americké akcie reagovaly na zprávu poklesem, zatímco dolar posílil.
8. 1. 2025

Města začala utrácet peníze vrácené po krachu Sberbank

Radnice začínají utrácet první miliony, které získaly zpět po krachu Sberbank. Peníze jim sice vrátil insolvenční správce už před rokem, ale soutěžení nových zakázek pak trvalo měsíce. Přes dvě miliardy měl u banky například Kraj Vysočina. Stejně jako ostatní dostal zpět 95 procent.
8. 1. 2025

Elektromobily táhnou jen s podporou státu

Krize evropského průmyslu těžce dopadá zejména na elektromobily. Zájemců sice na starém kontinentě ubývá, existují ale i výjimky jako Česko či severské země. Prodej tam ale silně ovlivňují pobídky či daňové úlevy, kterými se státy snaží elektromobilitu podporovat.
7. 1. 2025
Načítání...