České banky měly v prvním pololetí druhé nejlepší výsledky v historii

Během první poloviny letošního roku vydělaly české banky o půldruhé miliardy korun více než za stejnou dobu loni. Zisk 37 miliard je podle České národní banky druhý nejvyšší pololetní profit v tuzemské finanční historii. Lidé si půjčují stále častěji a podle prognóz bude trend pokračovat.

Letos zažehly jiskru byznysu podniky, které si u bank nabraly nové půjčky bezmála za 320 miliard korun, což je proti loňsku o třetinu více. Národní rekordy lámaly půjčky na bydlení. Těch si klienti během pololetí nasmlouvali bezmála za 140 miliard. Lepší prodeje české banky nikdy v historii nezažily.

Češi jsou poslední dobou při nakupování v dobré náladě a více utrácí. Často však nejen ze svých úspor. Ti, kteří mají úvěr, v průměru dluží milion korun za bydlení. Ti, kteří si peníze půjčili, obvykle splácí bankám částku 220 tisíc korun. Dalších 77 tisíc pak české domácnosti dluží příbuzným nebo známým.

Překvapivé je, že každý čtvrtý zadlužený Čech si nepamatuje, kolik si vlastně přesně půjčil ani kolik má ještě doplatit. Pravidelně splácí a o detaily se nestará. Podíl nesplacených půjček oproti loňskému roku klesl o 10 procent. Díky úvěrům si peněžní ústavy přišly na nejlepší výdělek za poslední tři roky.

Video Události ČT: Miliardové zisky českých bank
video

Události ČT: Miliardové zisky českých bank

„Domácnosti, ale i firmy už nejsou v obavách půjčit si peníze, chtějí investovat," říká hlavní ekonom ING Bank Jakub Seidler. Příčinou je především optimismus na trhu práce. „Tato situace vede domácnosti k tomu, že se nebojí vzít si úvěr, nebojí se utrácet, méně spoří," vysvětluje hlavní ekonomka České bankovní asociace Eva Zamrazilová. „Nekupují jenom běžné spotřební zboží, ale ve velkém začali kupovat i auta, což se projevilo v červnových maloobchodních tržbách," doplňuje hlavní ekonomka Reiffeisenbank Helena Horská.