Menší české firmy si osahávají netradiční mimoevropské trhy

Na trhy za hranicemi starého kontinentu vyváží své výrobky nyní již polovina malých a středních firem. Tedy téměř dvakrát tolik co před třemi lety. Podniky se snaží uchytit v zemích, kde ekonomika rychle roste, ale také se chtějí zbavit závislosti na Evropské unii, pokud by se opět dostala do problémů.
Video Menší české firmy si testují netradiční trhy
video

Menší české firmy si testují netradiční trhy

Z Budyně nad Ohří do pět tisíc kilometrů vzdálené Ghany již brzy vyrazí šedesát bezpečnostních dveří firmy Next. Na mimoevropské trhy vyváží tato společnost dvě procenta produkce. K tomu, aby to bylo v budoucnu víc, má přispět právě jeden z nejbohatších států západní Afriky. A v příštích letech by to mohl být i desetinásobek. 

Vývoz malých a středních firem
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Ghana však není jediným státem, na který firma Next spoléhá. Dalším je osm tisíc kilometrů vzdálený Vietnam. „Ve Vietnamu jsou české firmy a české výrobky oblíbené, protože mnoho Vietnamců má zkušenost z České republiky,“ vysvětluje jednatel Next Ivan Pavlíček. 

Malé české firmy naopak rozšiřují své zkušenosti za hranice starého kontinentu. Nejčastěji vyvážejí do států bývalého Sovětského svazu, Asie a na Blízký východ. Jde ale zatím spíš jen o testování. Podíl vývozu do Evropské unie na celkovém exportu v minulém roce naopak stoupl. „Evropa sice v tuto chvíli šlape, ale drtivá většina firem si pamatuje na situaci z roku 2009, 2010, kdy klesaly evropské země a kdy vítězil ten, kdo měl diverzifikované riziko,“ říká předseda představenstva Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček.

Podíl vývozu českých firem
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24

Právě úspěch malých a středních podniků je pro českou ekonomiku mimořádně důležitý. Dávají totiž práci téměř dvěma milionům lidí, tedy zhruba 60 procentům firemních zaměstnanců. Kvůli odlišným kulturním zvyklostem je ale pro menší firmy na některé vzdálené trhy těžké proniknout. Podnikatelé často zmiňují Čínu, kde to trvá i roky. „V Číně velmi těžko poznáte, že ten člověk nemá zájem. Jejich odmítnutí se velmi často pohybuje v rovině - máte velmi zajímavou kolekci, budete mít určitě úspěch, jo. Takže tohle se člověk musí naučit rozpoznat,“ vysvětluje ředitel firmy Grund Jiří Grund mladší. 

Pomoct dostat se Čechům na čínský trh by podle ministra průmyslu mohla i jedna zatím nejmenovaná nadnárodní firma, se kterou teď resort jedná.